Tüp Bebek Yöntemi İle Hamile Kalma Olasılığınız Artabilir

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak bir türlü çocuk sahibi olmayan birçok kişinin derdine Tüp bebek yöntemi Derman olmaktadır. Bundan yaklaşık 30 yıl önce geliştirilen bu yöntem sayesinde artık çiftler hamile kalabilmektedirler. Mucizevi olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde günümüzde hamile kalmayı başaran binlerce kadın bulunmaktadır.

Tüp bebek yöntemi ülkemizde 20 yıl önce uygulanmaya başlanmasına rağmen çoğu insan henüz tam olarak bu yöntemin ne olduğunu tam olarak bilmemektedir. Tüp bebek yöntemi anne ve babadan alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi ve embriyo oluşumunun sağlanması yöntemidir. Bu yöntem sayesinde anne rahminde oluşamayan embriyolar laboratuvar ortamında oluşturulur ve bu embriyolar anne rahmine yerleştirilir.

Tüp bebek yöntemi için anne ve babadan alınan üreme hücreleri ilk olarak vücut sıcaklığına eşit olan bir ortama yerleştirilir. Bu ortamda 48 saat tutulan üreme hücrelerinden embriyolar oluşur. Daha sonra oluşan bu üreme hücreleri bir katater yardımı ile rahim ağzından anne rahmine yerleştirilir. Bu yönteme embriyo transferi denilmektedir. Bu yöntem sayesinde de bayanların hamile kalma olasılıkları artırılmaktadır.

Embriyo transferi sonrasında rahme yerleştirilen ceninler Doktor gözetiminde yapılmaktadır. Bu işlem sonrasında anne adayının hamile kalma olasılığı %50 civarına çıkartılır. Hamile olmayan annelerde ise genellikle düşükler gözlemlenmektedir. Doktorlar annelerin hamile kalma olasılıklarını artırmak için çiftlere çeşitli tedavi yöntemleri uygulamaktadırlar. Bu tedaviler sonrasında da anne adayının hamile kalma olasılığı %80 civarına kadar çıkartılabilmektedir. Tüm işlemlere ve tedavilere rağmen hamile kalamayan anne adaylarına ise tıbben yapılacak bir şey bulunmamaktadır. Çünkü üreme hücreleri ya da anne rahmi embriyonun oluşumuna ve gelişimine uygun olmayacak derecede hasar görmüştür.

Anne adayları Tüp bebek yöntemi ile hamile kalma olasılıklarını artırmak için bazı ilaçlar kullanmaktadırlar. Kullanılan ilaçlar sonrasında anne adayının rahminde bulunan yumurtaların sayısı artırılır. Daha sonra bu yumurtalar erkek üreme hücreleri ile aynı ortama konulur. Ortama konulan yumurtaların sayısı ne kadar fazla olursa meydana gelen embriyo sayısı da o kadar fazla olmaktadır. Bu sayede de anne adayının hamile kalma olasılığı artırılmış olunmaktadır. Ancak bu yöntemin bazı sakıncaları bulunmaktadır. Anne rahmine çok fazla sayıda embriyo yerleştirilecek olunursa bu durumda bayanın çoğul gebelik yaşama riski de artmaktadır. Bu da istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle Tüp bebek yöntemine bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Ülkemizde bu yöntem ile hamile kalmak isteyen bayanlar içinde bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Anne olmak isteyen bir bayan eğer 35 yaşın altında ise bu durumda tek embriyo transferi işlemine izin verilmektedir. Eğer bayan 35 yaşın üzerinden ise bu durumda 2 tane embriyo transferi işlemine izin verilebilmektedir.

Eski zamanlarda kadınların üreme organlarında enfeksiyonlar ya da cerrahi müdahaleler sonrasında hasarlar meydana gelmekteydi. Bu hasarlar sonrasında ise bayanlar kısır kalabilmekteydiler. Bayanların bu sorunlarını ortadan kaldırmak ve onları tedavi etmek için bazı yöntemler geliştirildi. Geliştirilen bu yöntemlerin erkeklerde de etkili olduğu gözlemlenince bu yöntem sayesinde Tüp bebek oluşturuldu. Bu sayede de çocuk sahibi olamayan birçok eş çocuk sahibi olmaya başladılar. Eşlerin bu yöntem ile çocuk sahibi olabilmeleri için üreme hücrelerinden herhangi bir bozukluk olmaması gerekmektedir. Eğer çiftlerin üreme hücrelerinden bozulmalar varsa bu durumda eşlerin hamile kalma olasılıkları bulunmamaktadır. Sizde bebek sahibi olamıyorsanız bu durumda bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde çocuk sahibi olmayan birçok kişi çocuk sahibi olma şansını elde etmektedirler.