Tüp bebek yöntemi çocuğumda anomali yapar mı?

Araştırmalar birçok çiftin çocuk sahibi olmada sorunlar yaşadığını, doğurganlık problemleri çektiğini gösteriyor. Tüp bebek çeşitli nedenlerden çocuk sahibi olamayan çiftlere çocuk sahibi olma umudu sağlayan yardımcı üreme yöntemlerinden. İşin aslı annenin yumurtasının laboratuvar ortamında babanın spermiyle döllenmesi ve rahme yerleştirilmesi. 

Uygulamanın çoklu gebeliklere neden olma riski var. Hamileliğin başarısını garantilemek için çok sayıda yumurtaya sperm enjekte edilmesi riskin nedenlerinden. Çoğu hayatta kalamayan bu yumurtaların birkaçının da olsa kurtulma ihtimali var. 

Türkiye’de çoklu gebeliğe önlem olarak bebek sayısı 2 ile sınırlandırıldı. Bunun dışında tüp bebek yönteminde gizlenmiş, çocuğunuzun gelecekteki hayatını tamamen değiştirebilecek yan etkiler de mevcut. Tüp bebek yönteminin çocuklarda bazı anomalilere neden olduğu düşünülüyor.

Tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuklarda doğuştan gelen anomaliler araştırılıyor. Fransız araştırmacılar tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemleriyle çocuk sahibi olmayı düşünen ebeveynleri uyarıyor. Yöntemi denemeden önce doğuştan gelen anomali riskleri hakkında bilgi edinmeniz şart.

Araştırmaya bir göz atalım

Dr. Geraldine Viot ve arkadaşları yardımcı üreme yöntemlerine başvuran 33 hastayla bir araştırma yapmış. Tüp bebek ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yöntemiyle doğan 162 çocuk incelenmiş. Viot’un açıklaması: “Önceki çalışmaların sonuçlarına göre anomalilerin oranı %2 -3 beklenirken bu çocukların %4’ü doğuştan gelen anomalilere sahip.” 

Olası nedenler

Viot tüp bebek yöntemiyle doğan çocuklarda görülen bu anomalilerin birçok türü olduğunu söylüyor. Nedenler de aynı şekilde çeşitli tabii. Embriyonun büyüdüğü alan, embriyo transferinde harcanan zaman, yumurta hareketleri, yumurtaya spermin tam olarak nerede enjekte edildiği anomalileri etkileyen faktörlerden.

Doğuştan anomalileri olan çocukların anne babalarıyla araştırmadaki diğer anne babalar aynı özelliklerde seçilmiş. Araştırmanın yanıltıcı olma olasılığı düşük. Yine de, daha kapsamlı araştırmalara, daha kesin bulgulara ihtiyaç duyulduğu açık. 

Viot Fransa’da yardımcı üreme yöntemleriyle dünyaya gelen 200.000 çocuk olduğunu, bu türden anomalilerin halk sağlığını tehdit edecek boyutlarda olabileceğini belirtiyor. Viot’a göre doktorların ve hatta politikacıların insanları bu konuda uyarmaları gerekli. Yardımcı üreme yöntemleriyle dünyaya gelen çocukların takip edilmesi şart. Tüp bebek yönteminde uygulanan hangi durumun bu anomalilere neden olduğunu anlamak için bütün süreç izlenmeli.

Türkiye’de yaklaşık 100 çiftten 15’i çocuk sahibi olmakta güçlük çekiyor. Tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerine başvuranların sayısı da 50 bin civarında. Bu sayı Türkiye’deki pek çok ilin nüfusundan bile fazla. Türkler haricinde yurtdışından Türkiye’ye tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak için gelenler var. Türkiye’yi tercih eden ülkelerin başında Makedonya, Azerbaycan, İran ve Irak geliyor. Tüp bebek yöntemiyle gelen doğuştan anomali riskini gözden kaçırmamak büyük önem taşıyor.

Başka çalışmalar

Bilim insanları şimdilerde yardımcı üreme yöntemleriyle doğan, bazı anomalileri olan çocukların anne babalarının kısırlık problemlerini araştırıyor. Bu anomalilere neden olan faktörler belirlenebilirse sorun çözümlenebilir. Doğum anomalisi anne babanın kısırlık sorunlarıyla da, tüp bebek tedavisiyle de ilişkili olabilir. 

Günümüzde kısırlık ve üreme problemleri yaygın; üstelik artma eğiliminde. Dolayısıyla çiftler yardımcı üreme yöntemlerine daha çok ihtiyaç duyuyorlar. Bu yöntemle sahip olunan çocuklarda anomalilere neyin neden olduğunu bir an önce anlamak gerekiyor. Sadece anomalileri ortadan kaldırmak için değil, sağlık merkezlerinin gelecekte ihtiyacı olabilecek materyallerin hazırlanması ve temin edilmesi için de anomalilerin kaynağının en kısa sürede belirlenmesi şart.