Tüp Bebek Testleri Nelerdir ve Nasıl Yapılırlar ?

Günümüzde pek çok çift kısırlıkla mücadele ediyor. Türkiye’de her 100 çiften 15’i çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olmakta sorun yaşıyor. Haliyle Tüp bebek merkezleri dolup taşıyor. Tüp Bebek Tedavisi kısırlıkla ilgili üreme sorunlarını çözmede etkili ama bazıları bu yöntemle bile hamile kalamayabilir. Tedavinin işe yarama olasılığını belirlemek için bir dizi test yapılıyor.

Hormon testleri

Tüp bebek yöntemine başvuran çiftlerin hemen hepsi daha önce farklı yöntemler deniyor. Kısırlığa neden olan asıl sorun da büyük ölçüde biliniyor. Ancak yine de testler tekrarlanıyor; kısırlığın nedeni kesinleşiyor.

Testlerden ilki, hormonsal durumu belirlemeye yönelik. Kadından alınan kan hamile kalmada önemli yer tutan östrojen, progesteron, prolaktin, folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinleştirici hormon (LH) ve tirotropin (TSH) gibi hormonlar bakımından inceleniyor. Hormon düzeylerine ilişkin bilgiyle hamile kalmaya hormonsal engel olup olmadığına bakılıyor; tüp bebek uygulaması için en doğru zamanın belirlenmesi sağlanıyor.

Hormon testleri için genellikle adet döneminin 3. günü bekleniyor.

Görüntüleme

Tüp bebek yönteminin uygulanacağı kadınların bebek sahibi olmalarına fizyolojik engelleri olup olmadığına da bakmak gerekiyor. Rahim, yumurtalık, tüpler çeşitli kontrollerden geçiriliyor. İnceleme  rahim filmi (HSG) ve hidrosonografi (SİS) yöntemleriyle gerçekleşiyor.
HSG ultrason mantığıyla çalışan bir araç; insan kulağının duyamayacağı düzeydeki ses dalgalarını görüntüye çeviriyor.

Hidrosonografi(SİS) yönteminde rahime bir madde enjekte ediliyor. Bu madde rahmin içini dolduruyor. Fallop tüplerine doğru kendiliğinden akıyor. Bu aşamalarda görüntü alınıyor. Kadının rahmi, yumurtalıkları, tüpleri kontrol ediliyor. Tüplerde tıkanıklık olup olmadığına bakılıyor. Üreme sisteminde yapısal bir sorun varsa bu yöntemle anlaşılıyor.

HSG işlemi acısız. Genellikle birkaç dakika sürüyor. Korkmanıza gerek yok.

Spermiogram

Adından belli: bu test erkeklere yapılıyor. Üretilen sperm sayısına, kalitesine, canlılığına bakılıyor. Spermiogram yöntemiyle erkek kaynaklı kısırlıkların çoğunun nedeni belirleniyor. Sağlıklı sperm sayısı saptanıyor. Tüp bebek yöntemi için gerekli sperm üretilip üretilmediğine bakılıyor. Semen örneği miktar, pH, renk, lökosit varlığı, fruktoz miktarı, likefaksiyon gibi özellikler yönünden değerlendiriliyor. Belli zaman dilimlerinde spermlerin hareketliliği inceleniyor. Hareket tiplerine göre sınıflama yapılıyor.

Spermiogram testi en doğru verileri elde edebilmek amacıyla 3 günlük cinsel perhiz sonrası gerçekleştiriliyor. Ancak burada önemli olan nokta, spermin laboratuvara 1 saat içinde getirilmesi. Bunu sağlamak her zaman kolay değil; zorluğu aşmak için bazıları laboratuvar ortamında sperm örneği veriyor. Laboratuvarlarda bu amaçla hazırlanan özel bir bölüm mutlaka var.

Spermiogramın en doğru sonucu elde etmesi için 1 ay arayla en az 2 sperm örneği verilmeli. Bu sayede spermin kalitesi doğru belirlenebilir. Tüp bebek yöntemine uygunluk değerlendirilebilir.

Kan testleri

Tüm bu aşamalardan sonra hem kadından hem de erkekten kan alınarak olası hastalıklar hakkında olabildiğince bilgi ediniliyor. Bu testle hem tüp bebek tedavisine uygun olup olmadıklarına bakılıyor, hem de müstakbel bebeğin olabildiğince sağlıklı olması için araştırmalar yapılıyor.
Bu aşamadan sonra bazı ilaçlar verilerek çift tüp bebek yöntemine hazırlanıyor. Sperm ve yumurtanın en iyi zamanında alınması açısından bu konu önemli.