Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir ?

Çocuk sahibi olmak için her yolu denediniz ama nafile. Tek çözüm Tüp bebek yöntemi. Peki tüp bebek hakkında ne biliyorum diye mi düşünüyorsunuz? Doktora ne sormanız gerektiğini biliyor musunuz?

Tüp bebek genellikle yolun sonunda (elde başka seçenek kalmadıysa) denenmeli. Bundan önce alınacak başka önlemler var. Doktora ne sormanız gerektiğini biliyor musunuz?

Tüp Bebek

Yapay döllenmede sperm hücresi uterusa bırakılıyor. Sürecin devamı doğal. Tüp bebek öyle değil. Yumurta ve sperm laboratuvar ortamında birleştiriliyor. Embriyo üretiliyor. Uterusa yerleştiriliyor. İşlem zor. Maliyet yüksek. 

Sizde ya da eşinizde aşağıda belirtilen sorunlardan varsa tüp bebek deneyebilirsiniz. Unutmayın bunlar yaygın olanlar:

Endometriozis. Düşük sperm sayısı. Uterus veya döl yatağı borusunda sorun. Düzensiz ovülasyon (yumurtlama sorunu). Sperm – yumurta kalitesini etkileyen sağlık sorunları. Yetersiz sperm. 

Doktora ne sormalıyım?

Tüp bebek yönteminin sizin için iyi olacağını düşünüyorsanız doktorunuza sormanız gerekenler: Embriyo transferi başına hamilelik oranım ne? Bizim yaşımızda bizimle aynı soruna sahip kişilerde hamilelik oranı ne? Canlı doğum oranı ne? Doğumların ne kadarı ikiz? Hormon tedavileri dahil toplam maliyet ne kadar? Embriyoları ne kadar süre saklayabiliyorsunuz? Bu bize kaça patlar? Yumurta bağışı kampanyası yürütüyor musunuz?

Başarı oranı ne?

Ne kadar gençseniz o kadar iyi. 30 yaş altı kadınlarda 4 denemeden biri, 40 yaş civarında 10 denemeden biri başarılı. Önceden normal yollarla hamile kaldıysanız şansınız daha da yükseliyor.