Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilgiler

Sperm analizi. İlaç Tedavisi. Çoklu gebelik. İdeal embriyo sayısı. Yumurta alımı. Enjeksiyon. Tüp bebek için 13 soru sorsam cevaplar hazır mı?

Tüp bebek için ideal embriyo sayısı kaç?

Enjekte edilecek embriyo sayısı annenin yaşına ve ürettiği yumurta sayısına bağlı olarak değişiyor. Yaşı ilerlemiş kadınlarda tüp bebeğin başarılı olma olasılığı daha düşük. Bu nedenle daha fazla embriyo enjekte ediliyor. Bazı ülkelerde embriyo sayısı kanunlarla sınırlandırılmış. Türkiye de bu ülkelerden. 35 yaşın altındaki kadınlarda 1 embriyo, 35 yaşın üstündekilerde 2 embriyo sınırı var.

Nakledilmeyen embriyolara ne oluyor?

Sizin ve eşinizin tercihine bağlı. İleride kullanmak üzere birkaç yıl dondurulup saklanabiliyor. Saklanan embriyoların gelecekte enjekte edilmesi daha az masraflı. Daha az zararlı. Ancak bir dezavantajı var. Dondurulmuş embriyoların yaşama şansı düşük.

Çoklu gebelik olursa?

Birden fazla embriyo transferi yapıldıysa çoklu gebelik ihtimali yüksek. Daha az bebek daha az sağlık riski demek. Çoklu gebeliği önlemek için fetüs düşürme yöntemi seçeneklerden. Bu yöntemin ahlaki, duygusal ve psikolojik sonuçları olduğunu kabul etmek gerek.

Tüp bebek işleminin aşamaları ne?

•    Yumurtalıkları harekete geçirme

•    Yumurta analizi

•    Sperm analizi

•    Döllenme

•    Embriyonun yerleştirilmesi

Yumurtalıkları “harekete geçirme” nedir?

Her şeyden önce yapay hormonlar yardımıyla yumurta üretiminiz arttırılacak. Normalde her ay 1 yumurta üretiliyor. Bir yumurtanın döllenmeme ya da döllenip gelişememe ihtimali var. Tüp bebek yönteminde bu riski almamak için en başta çok sayıda yumurta üretimi sağlanıyor.

Yumurtalıklar nasıl harekete geçiyor?

Hem ağızdan alınacak ilaçlarla hem de iğne ile yumurtalıkları harekete geçirmek mümkün. Menapoz geciktirici için hormonlar hormonlar alınabilir. İğne ile enjekte edilen ilaçlar çok daha etkili.

Yumurtalar nasıl olgunlaştırılıyor?

Yumurtaları döllenmeye hazırlamak için gebelik hormonu da denen HCG enjekte edilerek yumurtalar olgunlaştırılıyor.

Yumurtanın olgunlaşmaması nasıl engellenir?

Yumurtalık hormonu agonisti Lupron ya da yumurtalık hormonu antogonisti Cetrotid iğneleri vurulabilir. Bu iğneler yumurtanın olgunlaşmama ihtimalini düşürür.

Doktor tüp bebek için hangi ilaçları önerir?

Doktorunuz kullanılacak ilaçlara size bağlı olarak karar verir. Gelişmeler genellikle ultrasonla izleniyor. Kan testi de yapılabilecekler arasında. Bu yöntemlerle yumurtalıkları harekete geçirme yöntemlerine ne kadar cevap verdiğiniz ölçülüyor. Foliküller yumurta transferine uygun hale geldiğinde HCG enjekisyonu ya da başka tedaviler yumurtanın olgunlaşmasına yardımcı olur.

Tüp bebek neden iptal edilir?

Döllenmiş yumurta rahme yerleştirilmeden önce işlemin iptal olma riski var. Nedenleri:

•    Yeterli sayıda folikül gelişmemesi

•    Olgunlaşmamış yumurtalar

•    Çok sayıda folikül gelişmesi (over hiperstimulasyon sendromu yaşanmasına neden olabilir)

Yumurta nasıl alınıyor?

Yumurta muayenehane ya da klinikte alınabilir. Ağrı kesici ve sakinleştirici veriliyor. Yumurta HCG iğnelerinden 34 – 36 saat sonra alınıyor. İçeriyi görebilmek için vajina içine ultrason cihazı konuluyor. Vakumlu bir iğne yardımıyla alınan foliküllerden yumurta ayrılıyor. İşlem kısa sürüyor. 30 dakika içinde birden çok yumurta alınabilir. Yumurtalıklara ultrasonla ulaşılamadığı durumlarda laporoskopi (göbekten sokulan görüş cihazı) yöntemi uygulanıyor.

Yumurta alınınca?

Tutulma, kramp ve baskı hissedebilirsiniz. Alınan yumurtalar besleyici sıvı içinde bekletiliyor. Yumurtanın alındığı ya da embriyonun transfer edildiği gün doktorunuzun tavsiyesiyle progesteron kullanabilirsiniz. Bunlar rahminizin embriyoyu daha kolay kabul etmesini sağlar. Böylece embriyo rahme daha rahat tutunur.

Sperm nasıl alınıyor?

Meni örneği yine muayenehanede ya da klinikte alınıyor. Örnek mastürbasyonla alınabileceği gibi testislerden iğneyle de alınabilir. Spermler laboratuvarda meniden ayrıştırılıyor.

Döllenme nasıl olur?

•    Tohumlama. Sağlıklı spermler ve olgunlaşmış yumurta birbirine karışmış biçimde gece boyunca bekletiliyor.

•    İntrositoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI). Sağlıklı bir sperm olgunlaşmış yumurtanın içine enjekte ediliyor.  Bu yöntem Sperm Kalitesi düşükse, önceki tüp bebek denemeleri başarısız olursa kullanılıyor.