Tüp bebek tedavi yöntemleri neler?

Bir yıldır hamile kalmak isteyip de kalamıyorsanız kısırlık kategorisine girebilirsiniz. Ama bu durum bundan sonra asla çocuğunuz olmayacak anlamına gelmez. Çünkü kısırlığın tedavisi mümkün. Kısırlık tedavisinde uygulanan temel yöntemler: hormon tedavisi, ameliyat ve hepimizin yakından bildiği Tüp bebek.

Bazı çiftler bu yöntemlerden sadece birini denerken bazılarında birden fazla yöntemi birlikte uygulamak gerekiyor. Seçim kısırlığın nedenine göre değişiyor. Elbette yan etkiler, riskler, muhtemel güçlükler hesaba alınıyor.

Tüp bebek etkili bir yöntem ama, şunu aklınızdan çıkarmayın: hamileyseniz bile hala düşük yapma riskiniz var. Kısırlık tedavisi görsün ya da görmesin her 5 kadından birinin düşük yaptığı belirlenmiş. Özellikle de uzun süredir bu anı bekliyorsanız düşük sizin için fazlasıyla üzücü olabilir. Düşük riskinin yaşla arttığını da ekleyelim.

Tedaviler

Kısırlığın çok türü var. Tedavi yollarından en yaygını tüp bebek. Hangi durumlarda hangi tedavilerin uygulandığına bakalım:

Yumurtlama sorunu. Her ay yumurtlamıyor musunuz? O zaman döllenecek bir yumurtanız yok demektir. Bu çok yaygın bir sorun. Kısırlık yüzünden doktora başvuran kadınların üçte biri bu yüzden hamile kalamıyor. Tedavi için yumurtlamanızı sağlayacak bir ilaç veriliyor. Bu ilaç işe yaramazsa hormon tedavisi deneniyor. Sorun hala çözülemediyse Tüp bebek yöntemi uygulanıyor.

Tıkalı ya da zarar görmüş tüpler. Fallop tüpleri tıkalı ya da sorunluysa yumurtalar rahime ulaşamıyor. Bazen tüpler kabarıp sıvıyla doluyor.  Bu sıvı rahime akarak yumurtaların oraya gitmesini engelliyor. En yaygın nedeni pelvik enflamasyon hastalığı.

Sorun tüplerle ilgiliyse tedavide direkt olarak tüp bebek yöntemi kullanılıyor. Çünkü şanslısınız. Yumurtlama gibi sorunlarınız yok. Sadece yumurta gideceği yeri bilmiyor. Laboratuvar ortamında spermin yumurtaya enjekte edilmesiyle kolayca bebek sahibi olabilirsiniz.

Endometriyozis. Bir tür kist oluşumu. Halk arasında çikolata kisti olarak da biliniyor. Bu kist yumurtalıkları kaplıyor. Zamanla hamile kalmaya engel oluyor. Böyle durumlarda genellikle iki yöntem, hormon enjeksiyonu ve yapay döllenme birlikte kullanılıyor. Öncelikle hormon tedavisi uygulanıyor. Ardından sperm hücreleri doğrudan rahminize enjekte ediliyor. Böylece hamile kalma şansı artıyor. İki yöntemin bir arada kullanılması çok etkili ama hatırlatalım: sizin sağlığınız için riskleri de yok değil.

Erkek kısırlığı. Kısırlık sadece kadından kaynaklı değil. Erkek kısırlığı da çok yaygın. Düşük sperm sayısı, şekilsiz ya da hareketsiz sperm bunlara örnek. Bazen sperm üretimi olmasına rağmen döllenme gerçekleşmeyebilir.  Bu durumda Tüp Bebek Tedavisi devreye giriyor.

Tedavi yolları sorunun türüne göre değişiyor. Örneğin spermleri doğrudan kadının rahmine enjekte etmek hafif sorunlarda etkili. Elde çok az sperm varsa bu yol pek işe yaramıyor.

Enjeksiyon işe yaramazsa yumurta ve spermin laboratuvarda döllenmesi (tüp bebek) yöntemi kullanılıyor.

Sperm Kalitesi düşükse ICSI denilen mikroenjeksiyon işlemi uygulanabilir. Bu yöntem çok daha başarılı. Bir adet yumurta hücresinin içine bir sperm hücresi enjekte ediliyor. Zor, ama etkili bir yol.

Nedeni bilinmeyen kısırlık. Çiftlerin üçte biri bu sorundan şikayetçi. Doktor kısırlığın nedenini bulamıyor. Her şey normal görünüyor ancak döllenme asla gerçekleşmiyor. Bu durumda öncelikle çiftlerin ikisi de tedaviye alınıyor. Kadına verilen yumurtlama sağlayıcı ilaç bu noktada işe yarayabilir. Ardından hormon tedavisi ve yapay döllenme yöntemlerine geçiliyor. Özellikle düşük sperm sayısı ya da tıkalı fallop tüpleri gibi belli sorunlar olmadığı için yapay döllenme böyle durumlarda etkili tedavi yöntemlerinden.