Tüp Bebek Prosedürü ve Riskleri Neler ?

Tüp bebek istiyorsunuz ama sizi neyin beklediğini bilmiyorsunuz, tüp bebek için bana ne yapacaklar diyorsunuz. Endişelenmeyin. Tedavi sürecine adım adım bakalım mı?

Tüp bebek istiyorsunuz, bir o kadar da süreci merak ediyorsunuz. Tüp Bebek Tedavisi sırasında hem sizin hem de eşinizin yapması gerekenler var. Neler olduğuna bakalım:

Bana neler yapacaklar?

Başta hormon tedavisi. Böylece daha fazla yumurtanız olacak. Sonra yumurta toplama işlemine hazır olup olmadığınız kontrol edilecek. Yumurtlama dönemine girmeniz için bazı ilaçlar enjekte edilecek. 

En önemli mesele zamanlama. Yumurtanın dışarı çıkarılacağı gün (ve önceki gece) bazı önlemler almanız gerekecek. Çoğu kadın yumurta alınırken ilaçla sakinleştiriliyor ya da anestezi uygulanıyor.

tüp bebek

Prosedür başlayınca doktorunuz folikülleri belirliyor. Yumurtalar iğne yardımıyla çıkartılıyor. Korkulacak bir işlem değil. Genellikle yarım saat, en fazla 1 saat sürüyor. 

Alınan yumurtalar laboratuvar ortamında eşinizin aynı gün verdiği spermlerle dölleniyor. Bu süreçte bekleme süresi yaklaşık 5 gün. Sonra Doktor bu yumurtalardan birini veya birkaçını uterusa yerleştiriyor. İşlem küçük esnek bir tüple yapılıyor. 

Genellikle 2 yumurta yerleştiriliyor. 3’ten fazlası hem sizin hem de bebeklerin sağlığı için tehlikeli. Bunun seçimi de yaşa göre: 40 yaşın altındaysanız genellikle 2. Üzerindeyseniz 3’e izin var.

İlk denemede başarısız olma olasılığına karşı ekstra embriyolar dondurularak saklanıyor. İki hafta sonra gebelik testi yapılıyor. 

Eşinizin sperm sayısı azsa doktor intrasitoplazmik enjeksiyon yapıyor. Bu işlemde sperm alınıyor. Yumurtaya doğrudan enjekte ediliyor. 

Risk var mı?

Elbette var. İlaçların yan etkileri buna örnek. Over hiperstimülasyon sendromu nadir görülen risklerden. Yumurtalıklar çok sayıda yumurtayla baş edemiyor. Dış gebelik bir başka risk.