Tüp Bebek Nedir ?

Birçok çiftin en büyük hayallerinden bir tanesi olan çocuk sahibi olmak bazı sebeplerden dolayı mümkün olamamaktadır. Bu durumu düzeltmek ve çiftlerin çocuk sahibi olmalarını sağlamak içinse bundan yaklaşık 30 yıl önce bazı araştırmalar yapılmış ve Tüp bebek yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem sayesinde anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olma olasılıkları artırılmıştır. Günümüzde dünyada bu yöntem ile çocuk sahibi olmuş olan binlerce çift bulunmaktadır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılıyor ?

Ülkemizde bundan yaklaşık 20 yıl önce uygulanmaya başlayan tüp bebek yönteminin tam olarak ne olduğu bilinmemektedir. Bu konuda bilgisi olanlarda tam olarak durumun ne olduğunu bilmemeklerdedir. Tüp bebek yöntemi için anne ve babadan üreme hücreleri alınır. Daha sonra bu üreme hücreleri vücut sıcaklığına eşit olan bir ortama konulur. Bu ortama hiç müdahale olmadan 48 saat beklenir. 48 saat sonra ortamdaki yumurtalıkların yaklaşık olarak yarısı döllenmiş olur. Döllenme bu yumurtalara ise embriyo yani bildiğimiz adıyla cenin denilmektedir. Daha sonrasında ise bu ceninler bir katater yardımı ile anne rahmi ağzından anne rahmine yerleştirilir. Bu yöntem sayesinde de kadınların hamile kalma olasılıkları artırılmış olunur.

Tüp bebek yönteminde embriyo transferi sonrasında annenin %100 hamile kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu işlem sonrasında annenin hamile kalma olasılığı %50 civarına çıkartılır. Hamile kalamayan annelerde ise düşükler meydana gelir. Uzmanlar bu oranı artırmak için çiftlere bazı tedavi yöntemleri uygulamaktadırlar. Bu tedavi yöntemleri sonrasında ise çiftlerin hamile kalma olasılıkları %80 civarına çıkartılır. Tedavi sonrasında da hamile kalamayan bayanlar içinse yapılacak bir şey bulunmamaktadır. Çünkü bu çiftlerin üreme hücreleri ve anne rahmi çocuk oluşuma artık elverişli değildir.

Tüp Bebek İle Hamile Kalma Olasılığı

Anne adayları hamile kalma olasılıklarını artırmak için bazı ilaçlar kullanmaktadırlar. Bu ilaçlar sayesinde bir anne adayının rahminde bulunan yumurtaların sayısı artırılır. Bu sayede de erkek üreme hücreleri ile döllenen ve oluşan embriyo sayılarının da ciddi oranda arttığı gözlemlenmiştir. Daha sonrasında oluşan bu embriyolar anne rahmine yerleştirilir. Ne kadar fazla embriyo anne rahmine yerleştirilecek olunursa anne adayının hamile kalma olasılığı da o kadar fazla olmaktadır. Ancak bu yönteminden bazı zararları bulunmaktadır. Eğer anne rahmine yerleştirilen embriyo sayısı çok fazla olunacak olursa bu durumda anne adayının çoğul gebelik yaşama riski de o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden bu yöntemin Doktor kontrolü ve izni olmadan uygulanması kesinlikle yasaktır. Ülkemizde de tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak isteyen eşler için bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Hamile kalmak isteyen bayan 35 yaşın altında ise bu durumda sadece 1 embriyo transferine izin verilmektedir. Eğer bayan 35 yaşın üzerinden ise bu durumda 2 embriyo transferine izin verilebilmektedir.

Tüp bebek yöntemine ilham olan yöntem aslında bir tedavi yöntemiydi. Çeşitli sebeplerden dolayı kadınların üreme hücreleri zarar görünce bu durumu düzeltmek için bazı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Daha sonrasında yapılan incelemeler sayesinde kısır olan erkek ve kadınlardan alınan üreme hücrelerinin döllenebildiği gözlemlenmiştir. Bundan ilham alınarak da Tüp bebek yöntemi geliştirilmiştir. Tüp bebek yönteminin etkili olabilmesi için kadın ve erkeklerin üreme hücrelerinin zarar görmemiş olması gerekmektedir. Eğer bu hücrelerdeki bir zarar söz konusu ise bu durumda bayanlar yine hamile kalamazlar. Çocuk sahibi olmayan birçok kişiye umut olan bu yöntem sayesinde artık birçok bayan hamile kalabilmekte ve çocuk sahibi olabilmektedirler. Bu mucizevi keşif sayesinde birçok kişi çocuk özlemini dindirebilmektedir.