Tüp Bebek Nasıl Uygulanır ?

Birçok çift bazı sebeplerden dolayı çocuk sahibi olamamaktadırlar. Kimi zaman anne kimi zamansa babadan kaynaklanan sorunlar yüzünden çocuk sahibi olmayan eşler için uzmanlar uzu yıllar boyunca araştırma yapmışlar ve Tüp bebek yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem sayesinde eşlerin bebek sahibi olma olasılıkları artırılmaktadır. İlk çıktığında bir mucizeyi gerçekleştirdiği için bu yöntem üzerinde çok fazla araştırma yapılmış ve günümüzdeki son haline getirilmiştir.

Ülkemize bundan yaklaşık olarak 20 yıl önce gelen tüp bebek yönteminin tam olarak ne olunduğu tam anlamıyla bilinmemektedir. Tüp bebek, erkek ve kadından alınan üreme hücrelerinin vücut dışında döllendirilip daha sonrasında oluşan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi işlemine denmektedir. Bu yöntem sayesinde anne ya da baba kısır olsa da çocuk sahibi olma şansı bulunmaktadır. Ülkemizde bu yöntem ile çocuk sahibi olmuş olan binlerce kişi bulunmaktadır. Bu da yöntemin başarısını göstermektedir.

Herhangi bir sebepten dolayı bebek sahibi olmayan anne ve baba adaylarından alınan üreme hücreleri vücut sıcaklığına eşit olan bir ortama yerleştirilir. Daha sora bu üreme hücreleri 48 saat süreyle aynı ortamda müdahale olmadan tutulur. Aynı ortamda bulunan üreme hücrelerinde döllenme meydana gelir. 48 saat sonrasında yumurtaların yarısının döllendiği görülür. Döllenen bu yumurtalara embriyo (cenin) denilmektedir. Daha sonra embriyolar buradan alınarak bir katater yardımı ile anne rahmine dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Daha sonrada annenin hamile kalması beklenir ve bu aşama sırasında anne adayı düzenli olarak Doktor kontrolünden geçer.

Tüp bebek yönteminde embriyo transferi sonrasında annenin hamile kalma olasılığı %50’dir. Hamile kalamayan anne adaylarında ise genellikle düşükler görülür. Doktorlar anne adaylarının hamile kalma olasılığını artırmak için çiftlere bazı tedaviler uygulamaktadırlar. Uygulanan tedaviler sonrasında ise anne adaylarının hamile kalma olasılığı %80 civarına çıkartılabilmektedir. Hamile kalamayan anne adaylarının ise artık tıbben hamile kalma olasılıkları bulunmamaktadır.

Anne karnına yerleştirilen embriyo sayısı ne kadar fazla olursa anne adayının hamile kalma olasılığı da o kadar fazla olmaktadır. Anne adaylarının hamile kalma olasılıklarını artırmak için ilaçlı tedavide uygulanmaktadır. Anne rahminde bulunan yumurtalıkların sayısını artırmak için bazı ilaçlar kullanılır. Kullanılan bu ilaçlar sonrasında anne rahmindeki yumurtalıkların sayısı artırılır. Buna bağlı olarak da döllenme sonrasında meydana gelen embriyo sayısı artar. Bu da anne rahmine daha fazla embriyo yerleştirileceği anlamına geldiği için anne adayının hamile kalma olasılığı artmaktadır. Ancak anne rahmine yerleştirilen embriyo sayısı ne kadar fazla olursa bu durumda çoğul gebelik riski de o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden ülkemizdeki Tüp bebek yönteminde bazı düzenlemeler yapılmıştır. Tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak isteyen bir bayan 35 yaşın altındaysa tek seferde 1, 35 yaşın üstündeyse tek seferde 2 embriyo transferine izin verilmektedir.

Eski zamanlarda cerrahi müdahaleler ve bazı enfeksiyonlar sonrasında kadınların tüplerinde bozulmalar meydana gelmekteydi. Bunun sonucu olarak da bayanlarda kısırlık görülmekteydi. Doktorlar bu hastalığı tedavi etmek için çeşitli araştırmalar yaptılar. Daha sonrasında aynı durum erkeklerde de görülünce erkeklerin tedavisi içinde bu yöntem kullanılmaya başlandı. Bu yöntem ile anne ve baba adaylarının bebek sahibi olması sağlanınca da birçok kişi tarafından bu yöntem mucize yöntem olarak adlandırıldı. Tüp bebek işleminin başarılı olabilmesi için anne ve baba üreme hücrelerinin zarar görmemiş olması gerekmektedir. Zarar görmeyen hücreler sayesinde embriyo oluşumu sağlanabilmektedir ancak zarar gören hücrelere tıbbın yapabileceği bir şey bulunmamaktadır.