Tüp Bebek Yöntemi ve Faydaları Nelerdir?

Bazı sebeplerden dolayı birçok eşin çocuğu olamamaktadır. Çocuğu olmaya birçok eşin dertlerine Derman olmak için uzmanlar birçok araştırma yapmış ve sonunda Tüp bebek denilen yöntemi geliştirmişlerdir. Bu yöntem sayesinde bebek sahibi olamayan birçok kişi artık bebek sahibi olma şansını elde edebilmektedirler.

Tüp Bebek Yöntemi Nasıl Bir Şey

Tüp bebek yöntemi ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir yöntem olduğu için birçok kişi bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değildir. Kulaktan dolma bilgiler yüzünden yine birçok kişi yanlış bilgiye sahip olmaktadırlar. Tüp bebek anne ve baba adaylarının üreme hücrelerinin vücut dışında çiftleştirilmesi olarak adlandırılabilir. Bu sayede anne adayının rahminde döllendirilemeyen hücreler laboratuvar ortamında döllendirilmektedir. Bu döllendirme sonucunda ise embriyolar yani ceninler oluşmaktadır. Bunlarda daha sonra anne rahmine transfer edilerek bebek oluşumu sağlanmaktadır.

Tüp bebek yapımında en önemli olan kısım anne ve baba adaylarının üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi olayıdır. Çünkü bu işlemin gerçekleşebilmesi için anne ve baba adaylarından alınan üreme hücrelerinden herhangi bir sorunun olmaması gerekmektedir. Eğer üreme organlarında sorun varsa bu durumda embriyo oluşumu olmaz. İşte bu durumun yaşanmaması için ilk olarak anne ve baba adaylarına bazı testler uygulanır. Testlerde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda Tüp bebek yapımına geçilir.

Çiftlerden alınan üreme hücrelerinin döllenebilmesi için ortamın vücut sıcaklığı ısısına getirilmesi gerekilmektedir. Daha sonra bu üreme hücreleri 48 saat boyunca bu ortamda tutulur. 48 saat geçtikten sonrada üreme hücreleri kontrol edilir. Ortamda bulunan yumurtalıkların yaklaşık olarak %50’lik bir kısmında dölleme gerçekleşir. Daha sonra bu yumurtalar alınarak bir katater yardımı ile anne rahmine yerleştirilir. Anne rahmine yerleştirilen yumurtalıkların durumu ise düzenli olarak kontrol edilir.

Tüp bebek yöntemi ile yapılan hamilelikler %50 oranında başarı göstermektedir. Geriye kalan kısımda ise düşükler görülmektedir. Düşüklerin önüne geçmek için eşlere bazı tedaviler uygulanır. Bu tedaviler sonrasında bayanın hamile kalma şansı %70-%80 civarına çıkartılır. Geriye kalan kısmın ise tıbben hamile kalması mümkün değildir. Böyle bir durumda eşlerinde yapabileceği pek bir şey bulunmamaktadır.

Bayanlar hamile kalma olasılıklarını artırmak için çeşitli ilaçlar kullanmaktadırlar. Bu ilaçlar sayesinde bayanların rahimlerinde bulunan yumurtalıkların artırılması sağlanmaktadır. Yumurtalıkların sayısı ne kadar fazla olursa bu durumda kadının hamile kalma olasılığı da o kadar fazla olacaktır. Ancak anne adayı rahmine çok fazla embriyonun konması da sağlıklı bir durum değildir. Çünkü böyle bir durumda anne adayının çoğul hamilelik yaşama durumu vardır. İşte bu yüzden bu durumun bir kontrol altına alınması gerekmektedir. Ülkemizde de bu konu ile ilgili yapılmış düzenlemeler vardır. Yapılan düzenlemelere göre 35 yaşın altındaki bayanların rahmine 1, 35 yaşın üstündeki bayanların rahmine ise en fazla 2 tane embriyo yerleştirilebilmektedir. Bu sayede çoğul gebelik oluşumu da engellenmiş olunmaktadır.

Tüp bebek yöntemi eski zamanlarda bulunmamaktaydı. Ancak eskiden kadınların çeşitli sebeplerden dolayı üreme hücrelerinin zarar görmesinden sonra doktorlar bu durumu tedavi edebilmek için bazı yöntemler araştırmışlardır. Bulunan yöntemler sayesinde bayanların bu gibi rahatsızlıkları düzeltilmeye çalışılmıştır. Daha sonrasında bu durum erkeklerde de kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojinin de ilerlemesinin ardından bu yöntem sayesinde tüp bebek yöntemi geliştirilmiştir. Çocuk sahibi olmak isteyip ancak bir türlü olmayan eşler için tüp bebek yöntemi oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde birçok kişi çocuk sahibi olabilmekte ve çocuklarına bakabilmektedirler. Bu yöntem çözüm bulamayan birçok eş için en ideal yöntemlerden bir tanesidir.