Tüp bebek ne zaman gerekli?

Yapay döllenme yöntemleri sağlıklı yumurta ve sperm üretemeyen çiftler için kullanışlı bir tedavi şekli. Önceden oluşmuş, üreme sistemini etkileyen bir sağlık sorununuz varsa, doğal yollardan çocuk sahibi olamıyorsanız derdinizin Dermanı yapay döllenme teknikleri. İnsanları yapay döllenme tedavilerine yönlendiren bazı sağlık sorunlarını sıralayalım:

Erkeklerde

Bir erkekte düşük sperm sayısı ya da ereksiyon problemleri varsa yapay döllenme tedavisi gerekli olabilir.

Düşük sperm sayısı

Nedeni çoğunlukla belli değil. Bazı erkekler çocuk sahibi olmaya yetecek sayıda sperm üretemez.

Ereksiyon sorunları

Ereksiyon sorunları ya da iktidarsızlık erkeğin cinsel ilişki sırasında erekte olamaması ya da erekte halde kalamaması anlamına geliyor. Buna neden olan durumlar hem fiziksel hem de psikolojik olabilir.

Sperm depolama

Bazı sağlık sorunlarının tedavisi de erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Bu tedaviler:

•    Kemoterapi
•    Radyoterapi
•    Orkidektomi (testis kanserinde uygulanan cerrahi bir tedavi yöntemi: testislerin birinin ya da ikisinin alınması)

Kadınlarda servikal nedenler

Yapay döllenme tedavisi özellikle de rahim içi inseminasyon yöntemi servikal nedenlerden kaynaklanan kısırlığın tedavisinde kullanılıyor.

Rahim duvarı serviks tarafından şekilleniyor. Serviks vajina ve rahim arasında kalan yere verilen ad. Asıl görevi spermlerin vajinadan rahime ulaşması için sümüğe benzer bir sıvı salgılamak.

Servikal nedenlerden ötürü çocuk sahibi olamıyorsanız bu sıvı spermleri içeri taşımada yeterli olamayacak kadar az salgılanıyor demektir. Serviksten salgılanan bu sıvının spermisit etkisi göstermesi, spermleri öldürmesi de başka bir ihtimal.

Rahimiçi inseminasyon, serviksteki sorunlardan kaynaklı Kısırlık tedavisi için ideal yöntem. Serviksi es geçerek spermler direkt olarak rahime yerleştirildiği için sorun da ortadan kalkmış oluyor.

Endometriyozis

Endometriyozis sadece rahim zarında üretilen hücrelerin üreme sisteminin, tüpler ya da yumurtalıklar gibi, başka organlarında da ortaya çıkması durumuna verilen ad. Ağır, ağrılı belirtilere, hatta kadınların bir kısmında kısırlığa bile neden olabilir.

Rahimiçi inseminasyon yöntemi endometriyozis sorunu için de ideal gibi görünüyor. Ancak maalesef sadece hastalığın hafif belirtilerle atlatıldığı vakalarda işe yarıyor.

Rahim dışında büyüyen rahim dokularının sayısına bakarak sorunun ciddiyeti anlaşılabilir. Çok küçük ya da hafif boyutlardaki endometriyozislerde rahim dışında küçük parçalar bulunuyor. Daha önce dediğimiz gibi, rahim içi inseminasyonlarda bu türden hafif vakalarda çocuk sahibi olma umudu var.

Rahimiçi inseminasyon yöntemi daha ağır endometriyozis için tavsiye edilmiyor. Bunun nedeni ciddi vakalarda rahimde yaralanmalara rastlanabiliyor olması. Rahimdeki bu yaralar da rahim içi inseminasyonu başarısız hale getiriyor.

Açıklanamayan kısırlık

Çocuk sahibi olamayan çiftler için rahim içi inseminasyon etkili tedavi olabilir. Ancak kısırlığın hangi nedenle ilişkili olduğu anlaşılamamışsa rahim içi inseminasyon bazen işe yaramıyor.

Rahimiçi inseminasyon en az Tüp bebek kadar etkili bir yöntem. Tüp bebekte yumurta cerrahi yöntemlerle alınıyor ve babanın spermleriyle vücudun dışında dölleniyor. Tüp Bebek Tedavisi tıbbi olarak açıklanamayan kısırlıkta bazen etkili olabiliyor. Sonuçta yumurtanız varsa tüp bebekle tedavi her zaman mümkün. Tabii rahim içi inseminasyona göre oldukça pahalı bir yöntemden bahsettiğimizi belirtelim.