Tüp Bebek Nasıl Yapılır ?

Her eş çocuk sahibi olmak ve çocuklarına bakarak onları büyütmek isterler. Bir çocuğa ne kadar sahip olunmak istenirse istensin bazen bazı sebeplerden dolayı eşler çocuk sahibi olamamaktadırlar. Bu da eşleri oldukça üzen bir durumdur. Eşlerin bu sorunlarını ve problemlerini çözmek içinse uzmanlar birçok araştırma yapmış ve elde ettikleri sonuçlar doğrultusunda Tüp bebek yöntemini geliştirmişlerdir. Tüp bebek yöntemi sayesinde artık eşlerde çok rahat bir şekilde çocuk sahibi olabilmektedirler. Son yıllarda bu yöntem ülkemizde de uygulanmaya başlanmış ve birçok eş bu yöntem sayesinde çocuk sahibi olmuşlardır.

Tüp bebeğin ne olduğunu henüz kimse tam olarak bilmemektedir. Aslında tüp bebek ülkemize son 20 yılda girmiş olan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde anne ve babadan alınan üreme hücreleri vücut dışında birleştirilir ve daha sonra oluşan yumurtalar anne rahmine yerleştirilir. İşte bu yönteme Tüp bebek yöntemi denilmektedir.

Tüp bebek yöntemi uygulanacağı zaman ilk olarak ortamın şartlarının buna uygun olması gerekmektedir. Bunun içinde ortam sıcaklığının vücut sıcaklığına eşitlenmesi gerekmektedir. Ortam sıcaklığı ayarlandıktan sonra anne ve babadan alınan üreme hücreleri bu ortama yerleştirilir. Daha sonra bu hücreler bir arada 48 saat tutulur. 48 saat sonrasında anne ve babadan alınan hücrelerin yarısının döllendiği görülür. Döllenen bu yumurtalar bu ortamdan alınarak anne rahmine yerleştirilir ve annenin hamile kalması sağlanır. Bu işlemin uygulandığı annede düzenli olarak Doktor kontrolünden geçer.

Ortamdaki yumurtaların döllenmesi sonucunda oluşan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi katater yardımı ile olmaktadır. Bu işleme embriyo transferi denilmektedir. Tüp bebek yönteminde bu işlem sonrasında anne adaylarının yaklaşık olarak %50’lik bir kısmı hamile kalabilmektedir. Geriye kalan kısımda ise düşükler görülmektedir. Annenin hamile kalması için uygulanan yöntemler sayesinde anne adaylarının %40’lık bir kısmı hamile kalabilirken çiftlere uygulanan bazı tedavi yöntemleri sayesinde bu oran %70-%80 civarına çıkartılabilmektedir. Geriye kalan kısma ise tıbbın yapabileceği herhangi bir şey bulunmamaktadır.

Tüp Bebek İşe Yarıyor Mu ?

Anne adayları düşük olan hamile kalma olasılıklarını artırmak için çeşitli yöntemler denemektedirler. Birçok kişinin en fazla denediği yöntemlerden bir tanesi de ilaç kullanarak rahimde bulunan yumurtalıkların sayısının artırılmasıdır. Anne rahmindeki yumurtalıkların sayısı ne kadar fazla olursa bu durumda annenin hamile kalma olasılığı da o kadar fazla olmaktadır. Çünkü bu sayede daha fazla yumurta döllenecek ve daha fazla embriyo oluşacaktır. Daha fazla embriyo demekte hamilelik oranının daha fazla olması anlamına gelmektedir. Ancak daha fazla embriyo anne rahmine yerleştirilecek olunursa bu durumda annenin çoğul gebe kalma olasılığı da artacaktır. İşte bu yüzdende ülkemizdeki tüp bebek yönteminin uygulamasında bazı düzenlemeler yapılmıştır. Anne adayları eğer 35 yaşın altında ise 1 embriyo, 35 yaşın üstünde iseler 2 embriyo yerleşimine izin verilmektedir. Bu sayede de çoğul gebeliğin önüne geçilmektedir.

Bu yöntem ilk olarak geliştirildiği zaman tüp bebek yapmak için kullanılmamaktaydı. Bazı enfeksiyonlar ya da cerrahi müdahaleler sonrasında üreme hücreleri zarar gören ve kısır kalan bayanların tedavisi için geliştirilen bu yöntem daha sonraları teknolojinin de gelişmesiyle beraber çocuk oluşumu için kullanılmaya başlanmıştır. Anne ya da babanın kısır olması sonucunda çocuk sahibi olmadıkları bilinmektedir. Ancak anne ve babanın üreme hücreleri zarar görmemişse bu durumda tüp bebek yöntemi ile çok kolay bir şekilde çocuk sahibi olabilmeleri sağlanmaktadır. Bu günümüzde bir mucizeyi gerçekleştiren bir yöntem olarak bilinmektedir. Günümüzde bu yöntem sayesinde çocuk sahibi olan binlerce eş bulunmaktadır.