Tüp bebek merkezi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kısırlıkla mücadele eden çiftlerin çoğu zaman zaman zor dönemler geçiriyor. Uzun süre umutla bekleyip başarısızlıkla sonuçlanan denemeler moralleri yerle bir ediyor. Yıllarca sürebilen bu uğraş çiftlerin ruhsal durumlarını ve ilişkilerini bozabilir. Olabildiğince az pürüzle karşılaşmak için doğru Tüp bebek merkezini seçmek bu nedenle kritik önem taşıyor.

Günümüzde neredeyse her köşe başında bir tüp bebek merkezi görmek mümkün. Pek konuşulmasa da kısırlık giderek artıyor. Türkiye’de yaklaşık her 100 çiftten 1’i bu sorunla mücadele ediyor.  Sayı arttıkça adeta seri üretim anlayışıyla hizmet veren tüp bebek merkezleri de çoğalıyor.

Tüp bebek oldukça maliyetli bir uygulama. Ancak çiftler bebek özlemleri nedeniyle gözlerini kırpmadan on binlerce TL para akıtıyorlar. Harcanan meblağı bebeğin getireceği  mutlulukla kıyaslamak olanaksız ama söz konusu rakamların büyüklüğü insanı şaşırtabiliyor. Bunca masraf edilecekse doğru ve güvenli hizmet almak hakkınız.

Hamilelik tüp bebek merkezlerinin başarısını kanıtlar mı?

Tüp bebek merkezlerinin başarısı hamileliğin başarılı bir şekilde gerçekleşmesiyle eş anlamlı. Ancak bu, tüp bebek merkezinin başarısının tek ölçütünün hamilelik olduğu anlamına gelmemeli. Öncelikle bebeğin sağlıklı olması her şeyden daha önemli. İşte bu noktada tüp bebek merkezlerinin deneyimi, kullandıkları cihazların kalitesi, verdikleri diğer hizmetler devreye giriyor. 

Bir tüp bebek merkezinin deneyimi çoğu durumda belirleyici olabilir. Bilindiği üzere her kısırlığın altında yatan neden başka. Daha önce uygulanan diğer kısırlık tedavileri, çiftlerin geçmişleri, yaşları ve sağlık durumları tüp bebek yönteminin belirlenmesinde ve sürecin işleyişinde önemli. Deneyimli uzman hekimlerin ve takım arkadaşlarının önemi bu noktada ortaya çıkıyor. Örneğin çiftler farklı yaş gruplarına göre ayrılıyor; bu doğrultuda farklı yöntemler tercih ediliyor. Bu gruplar 35 yaş altı, 35 – 40 yaş arası ve 40 yaş üstü olarak adlandırılıyor. 35 yaş altı çiftlerde hamilelik şansı daha yüksek olduğundan farklı yöntemler uygulanırken, 40 yaş üzeri geç hamileliklerde farklı yöntemler değerlenlendiriliyor. Bu yaş grubunda çiftlerin gebelik şansı görece daha az olduğundan yumurta sayısını arttırmak gerekiyor. Bebeklerin sağlıklı olmaları açısından daha fazla araştırma ve gözlem de elzem. Tüm bunların ötesinde uygulanacak yöntemin ve programın bilimsel, etik ve hasta odaklı olmasına dikkat edilmeli.

Özetle tüp bebek merkezlerinin kalitesi hamilelik oranlarına, sağlıklı bebek doğumlarına, süreçte hasta odaklı hizmetlere, hastalara verilen psikolojik desteğe doğrudan bağlı.

Tüp bebek merkezinin başarılı doğum oranlarını nereden öğrenebiliriz?

Diğer kısırlık tedavilerini deneyip başarılı sonuçlar elde edemeyen çiftler son umut olarak tüp bebek yöntemini deniyorlar. Tüp bebek yöntemi hem zaman alan hem de maliyetli uygulamalardan. Bu nedenle elinizdeki kartları doğru oynamak önemli. Özetle, en iyi tüp bebek merkezini bulmalısınız. Bunun için ne yapabilirsiniz? Öncelikle yakın çevreye göz atmak isteyebilirsiniz. Eşe dosta bir sormanın yararı olabilir. Bakalım onların bildiği, çevrelerinde tüp bebek yöntemiyle başarılı sonuçlar elde etmiş birileri var mı?

Bir başka seçenek: İnternet üzerinden yapabileceğiniz araştırmalar. Hemen her tüp bebek merkezinin internet sitesi var. Bu sitelerde sağlıklı bebeklerle sonuçlanan tüp bebek denemelerine ilişkin yazılar okuyabilirsiniz. Ancak başarısız hikayelere buradan ulaşmanız biraz zor. Bu konuda pek çok tartışma platformu var. Bu sitelere girebilirsiniz. Deneyimlerini paylaşan insanlarla konuşabilirsiniz. Böylece tarafsız ağızlardan yorumlar duyabilir, kararınızı vermeden epeyce bilgi edinebilirsiniz.