Tüp bebek anneye zararlı mı?

Bebek sahibi olmayı kafaya koyunca insan her türlü yolu deniyor. Uzun zamandır hamile kalamayanların denediği en yaygın yol da Tüp bebek. Ama bu yöntem mutlaka çok iyi araştırılmalı. Çünkü sizin için de zararlı olabilecek durumlar var. Bebek sahibi olayım derken kendinizi riske atmayın. Özellikle de ileri yaştaysanız, başka bir sağlık sorununuz varsa kendinize dikkat etmeniz çok önemli.

Yapılacak şey belli. Konuyu doktorunuzla derinlemesine konuşup tüm sağlık testlerinizi yaptırmalısınız. Böylece oluşabilecek riskleri en aza indirmiş olursunuz. Tüp bebek tedavisi sürecinde de içiniz rahat olur. Bir diğer kritik nokta, tedavi için seçtiğiniz hastane ve doktorun güvenilir olması.

Tüp bebek çoğu kadın için güvenilir bir yöntem. Ama her tedavinin olduğu gibi onun da bazı riskleri var. Örneğin bazı tüp bebek tedavi yöntemlerinde yumurtalıkları canlandırmak için anneye yüksek dozda hormon veriliyor. Bu durum over hiperstimülasyon sendromuna yol açabilir. Over hiperstimülasyon çok ciddi sağlık sorunlarından. Önlem alınmazsa ölüme kadar gidebilir.

Tüp bebek yöntemi sayesinde geç yaşta bile çocuk sahibi olmak artık mümkün. Ancak geç yaşta doğurmanın anne açısından bazı riskleri söz konusu.

Bazı durumlarda tüp bebek yöntemiyle annenin rahmine birden fazla embriyo yerleştiriliyor. Bu embriyoların birden fazlası hamilelikle sonuçlanırsa anne bir anda ikiz, hatta üçüz ya da dördüz bebekler doğurmak durumunda kalabilir. Bu da annenin bünyesine fazladan zarar demek.

Riskler bunlarla bitmiyor. Her ne kadar günümüzde anne ölümleri azalsa da hala var. Doğum sırasında ölen anneler inceleniyor. Araştırmanın sonucunda tüp bebek yöntemiyle hamile kalanların oranının daha yüksek olduğu görülüyor. Özellikle ileri yaşlarda tüp bebek yönteminin yaşamsal tehlike içerebileceği görüşü bu verilere dayanıyor.

En son araştırmalar

Son araştırmalar hamilelikte ya da doğumda anne ölümlerinin artık çok nadir olduğunu söylüyor. Ancak günümüzde yine de, sağlık hizmetlerinin yaygınlığına karşın böyle ölümler gerçekleşiyor. Örneğin İngiltere gibi gelişmiş bir ülkede bile 2003’ten 2005’e kadar over hiperstimülasyon sendromundan 4 anne yaşamını kaybetmiş. Bu nedenle kadınlar Tüp bebek yöntemi düşünmeden önce risklerini iyice öğrenmeliler. Özellikle de başka bir hastalıkları varsa.

Araştırmalara göre yapılacak şey belli. Tüp bebek sahibi olmadan önce hem faydalarını hem risklerini göz önünde bulundurarak doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Özellikle de yaşınız büyükse, bir hastalığınız varsa bu konuda çok daha hassas davranmalısınız.

Anneyi bekleyen yan etkiler

Tüp bebek süreci düşündüğünüz kadar kolay geçmeyebilir. Risklerin yanısıra bir de yan etkiler var. Hem tedavi sırasında hem da hamile kaldığınızda sizi bekleyen yan etkiler çok. Özellikle de tedavi sırasında size hormon veriliyorsa şu yan etkilerle karşılaşmanız çok normal:

•    Şişkin hissetmek
•    Kilo almak
•    Aşırı derecede mide bulantısı
•    Kusma
•    Karın bölgesinde ağrı
•    Nefes darlığı

Bu yan etkiler öyle uzun süreli değil. Yaklaşık bir hafta sürüyor. Bu süreçte fazla sıvı tüketirseniz yan etkileri hafifletmeniz mümkün.

Sorunlar bununla bitmiyor. Tüp bebek tedavisi olan her 50 kadından biri kalp, kan dolaşımı, karaciğer ya da böbreklerle ilgili problem yaşıyor. Bu organlarınızdan biri etkileniyorsa konuyu doktorunuzla hemen görüşmenizde fayda var. Çünkü çok daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir.