Tüp bebeğe alternatif yöntemler var mı?

Kadınların çoğu için hamile kalmak güzel bir hayalden ibaret.  Üreme sorunları sanıldığından daha yaygın.

Kısa zamanda tıbbi destek alınırsa bu derdin çaresi bulunabilir. Kısırlık tedavileri geçmişle kıyaslanamayacak kadar gelişti günümüzde. Seçenekler çok; doktorlar teknik yönden daha deneyimli. Tedavinin ilk yıldönümü gelmeden sonuçlar alınıyor. Tedavi hızlı gerçekleşiyor. Ne de olsa kaybedecek vakit yok.

Kısırlık tedavi yöntemlerinin başarı oranları kayda değer şekilde arttı. Kısırlık tedavisinde ortalama başarı oranları son 10 yılda 2 katına çıkmış durumda. Tüp bebek yönteminin başarı oranı ise 35 yaşın altındaki kadınlarda %29’a kadar çıkabiliyor.

Ne kadar erken o kadar iyi

Ailelerinin “Merak etmeyin zamanla kendiliğinden olur” yorumları genellikle çocuk sahibi olamayan çiftlerin en sık duyduğu sözler. Çocuk sahibi olamamanın nedeninin altında kısırlık yatıyorsa bu taktik işlemez. Bazen tıbbi destek almak kendi kendinize uğraşmaktan daha az yıpratıcı olabilir.
39 yaşın altındaki kadınlar çocuk sahibi olmak isteyip 1 yıl denemelerine rağmen hala hamile kalamadıysa tıbbi destek alma vakti geldi demektir. Anne adayı 39 yaşından büyükse bu değerlendirme için fazla zaman kaybetmemek lazım. 6 ay hamile kalmayı deneyip başarılı olamayan anne adayının doktora gitmesi şart.

Tedavi seçenekleri

Kısırlığın birçok tedavisi olabilir. Bazen sadece ilaç işe yararken bazen cerrahi müdahale gerekebilir. Bir başka tedavi yöntemi: 6 adet döngüsüne kadar rahim içi inseminasyon seçeneği.

Rahim içi inseminasyon yumurtaların üretimini tetikleyen bir ilaç yardımıyla yapılıyor.  Daha sonra rahmin içine ince bir katater yardımıyla sperm yerleştiriliyor.

Bu tedavi 40 yaşın altındaki kadınlarda hamile kalma olasılığını %3’ten % 12 – 15’e kadar çıkarıyor. 40 yaşından büyüklerde ise bu oran %5 ile %7 arasında değişiyor.

Birçok çift daha kesin sonuçlara göre hareket etmek istiyor. Çoğunun böyle düşünmesinin nedeni yaşla bağlantılı. Bazıları 3 ay denedikten sonra vazgeçip başka yöntemler denemeye karar veriyor.

Tüp bebek yönteminde hamilelik şansı çok daha fazla. Tüp bebek yönteminde kadının yumurtası cerrahi yöntemlerle alınıyor. Vücudun dışında, laboratuvar ortamında spermle karıştırılıyor. Rahme konmadan önce döllenip embriyonun oluşması bekleniyor. 40 yaşın altındaki kadınlarda ilk denemede tüp bebekte başarı oranı %40. Bu oran 40 yaşından sonra daha da düşüyor.

40 yaşından büyükseniz tüp bebek yönteminin başarısı yaşınızla bağlantılı. Başarı oranı %11. Bu oran 42 yaşından sonra %5’e düşüyor. Tüp bebek teknolojilerindeki ilerleme tüp bebeğin uzunca bir süre daha tercih edilen kısırlık tedavi yöntemi olacağını gösteriyor.

Daha az embriyo transferi

Tüp bebek yönteminde yasalara göre 40 yaşın altındaki kadınlara 2’den fazla embriyo transferi yasak. 40 yaşından büyük olanlara 3 embriyoya kadar yerleştirilebiliyor. İskoçya’da 40 yaşından büyük olan kadınların tüp bebek yaptırmaya izinleri yok.

Çoklu gebelikleri önlemek kısırlık tedavisinin amaçlarından. Daha az embriyo transferi çoklu gebelikleri engellemek için etkili bir önlem. Çünkü çoklu gebelikler beraberinde erken doğum riskini ve bebeğin sağlık problemlerini de getiriyor.

Uzakdoğu yöntemleri

Bu yöntemler tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Hamilelikte en başarılı tamamlayıcı yöntem Akupunktur ve Çin bitki ilaçları. Yine de akupunkturun uzmanlar arasındaki geçerliliği daha fazla. Araştırmalar akupunkturun embriyo transferinden önce yapıldığında hamilelik olasılığını arttırdığını gösteriyor.

Tamamlayıcı kısırlık tedavi yöntemleri anne adayının stresini azaltıyor ve hamileliğin başarılı sonuçlanmasında etkili oluyor. Akupunkturun tedavideki rolü tam olarak anlaşılamadı ama uygulamanın sağlık yönünden zararı da belirlenemedi.

Yumurtaları canlandırma

Doğurganlık ilaçlarının birkaç çeşidi var. Doktorunuzun kontrolünde ve onun tavsiyesiyle size uygun olabilecek ilaçları kullanmaya başlayabilirsiniz.