Tropik hayvan alerjisi neden olur?

Hayvanlara karşı alerjisi olan birçok insan kedi veya köpeklere temas ettiklerinde alerjik reaksiyon gösterir. Fakat son yıllarda, evlerde kedi ve köpek dışında diğer kürklü hayvanların veya sürüngenlerin beslenmesinde de ciddi bir artış var. Her ne kadar Kedi alerjisi ve köpek alerjisi gibi yaygın olmasa da, tropik hayvanlarla temas sonucu alerjik reaksiyon gösteren ve bunun sonucunda hastanelere başvuran insan sayısı artmış.  

Gelincik

Örneğin gelincik, yani Mustela putorius furo, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok beslenen üçüncü hayvan. Gelincik sahipleri alerjik nezle, astım ve kurdeşen gibi çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle hastanelere başvuruyor. Eklemek gerekir ki, kedi alerjisi olan insanların gelinciğe karşı alerjilerinin olması da çok olası.

Tavşan

Evcil tavşanlara karşı alerjisi olan insan sayısı pek de az değil ve özellikle alerjik bünyeye sahip birçok evcil tavşan sahibi de hayvanlarıyla temas sonucu giderek kötüleşen alerji veya astım belirtileriyle hastanelere başvuruyor. Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi tavşanların da deri, tüy ve idrarlarının içerisinde birçok alerjen madde bulunuyor.

Hamster

Hamster alerjisi de sıklıkla karşılaşılan bir durum. Genellikle hamsterların tüy ve deri döküntülerine temas etmek alerjik nezle ve astım semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca, hamster ısırması sonucunda anafilaksi refleksi gösteren hastalarla da karşılaşılmış. Bu durum elbette hamster salyasında çok ciddi miktarda hamster alerjen maddelerinin bulunduğunu destekler nitelikte.   

Glider

Glider Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’da giderek artan bir popülerliğe sahip olan evcil ve küçük bir keseli hayvan. Alerjik rahatsızlıklar nedeniyle hastanelere başvuran birçok glider sahibi  bulunuyor. Glider alerjisi belirtileri kurdeşen, astım ve alerjik nezle. Bu alerjiye yol açan madde gliderların idrar ve dışkılarında bulunur, fakat unutmamak gerekir ki kafeslerde beslenen bu hayvanların deri ve tüylerine ufak miktarlarda da olsa idrar veya dışkı bulaşması olasılık dışı değil.   

İguana

Sürüngenler bir kürke sahip olmadığından halk arasındaki genel inanış sürüngenlerin alerjiye sebep olmayacakları. Fakat bugüne kadar çeşitli alerjik rahatsızlıklar sonucu hastanelere başvuran birçok iguana sahibi var. Sürüngenlerin döktüğü pul ve deriler birçok insanda alerjik rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca, iguanaların salya ve idrarında da alerjen maddeler bulunuyor; bu da iguanalar tarafından ısırılan veya üzerine idrar yapılan bazı insanlarda çeşitli alerjilere yol açar.