TROMBOLIZ 75 MG 50 DRAJE

ATC: B01AC07

BARKODU: 8699828120025

FİYATI: 10,66TL

ETKEN MADDE: dipyridamole – dipiridamol

ÜRETİCİ: KOCAK FARMA

Platelet inhibitörü. Yetişkinde günde 3-4 defa 75mg. Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer. Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık. Etkileşim; adenozin, kolinesteraz inhibitörleri.

YAN ETKİLERİ

gastro-intestinal bozukluklar, bas agrisi, bulanti, kusma, hipotansiyon, bas dönmesi bazen senkop ve ciltte döküntü.

PROSPEKTÜS FORMÜLÜ

Beher draje; 75 mg Dipiridamol ihtiva eder. Draje Kaplamada: Seker, ponceau 4R, titanyum dioksit kullanilmistir. FARMAKOLOJIK ÖZELLIKLERI: Dipiridamol, koroner damarlari genisleten, trombosit adhezyon ve agregasyonunu engelleyen bir preparattir. Adenozin ve adenin nükleotid’lerin metabolizmalari ve transportlari üzerine direkt olarak etki göstererek, adenozin’in vazodilatör etkisini güçlendirir ve bu koroner genisletici maddenin miyokard’daki konsantrasyonunu yükseltir.

Öte yandan adenozin-trifosfat’in (ATP) aktif seviyesini korumasini saglar. Dipiridamol, adenozin difosfat’in (ADP) meydana getirdigi trombosit kümelesmesini inhibe ederek, arteriyel tromboz’un baslangiç noktasi olan “beyaz trombüs” olusmasini önler. Güçlü bir trombosit aktivatörü olan Tromboksan A2 yapimini inhibe eder. Farmakokinetik Özellikleri: Dipiridamol, gastrointestinal sistemden tam ve hizli olarak absorbe edilir. Ortalama 75 dk.

sonra kanda pik konsantrasyonuna ulasir. Karacigerde metabolize olarak, safra ile itrah edilir. ENDIKASYONLARI: – Kalp adelesinin bütün iskemik bozukluklari – Anjina pektoris – Miyokard enfarktüsü – Kalp yetmezliklerinde, kardiyotoniklerle birlikte – Kalp kapagi protezleri ve damar protezlerinde trombo embolik olaylarin önlenmesi – Serebro-vasküler ve periferik damarlarin daralma ve tikanmasina bagli tromboembolilerin önlenmesi ve tedavisi – Malin hipertansiyon’da glomerüler seviyedeki arteriyollerdeki trombüslerin önlenmesi Tromboliz, endike olan durumlarda antikoagülanlar ile birlikte kullanilabilir. KONTRENDIKASYONLARI: Bilinen kontrendikasyonu yoktur.

UYARILAR

Tromboliz, akut anjina pektoris krizinin giderilmesinde kullanilamaz.

Anjina pektoris’in uzun süreli tedavisinde kullanilir. Tromboliz, periferik vazodilatasyon yapabileceginden, hipotansif hastalarda dikkatle kullanilmalidir. Hamilelikte Kullanimi: Hayvan deneylerinde teratojenik etkisi olmadigi gösterilmistir. Ancak insanlardaki etkisi tam olarak bilinmediginden sadece gerçekten gerekli ise kullanilmalidir. Emzirenlerde: Süte geçtiginden, bu husus dikkate alinmalidir.

Çocuklarda: 12 yasin altindaki çocuklarda etkinligi ve güvenilirligi bilinmemektedir. YAN ETKILER/ADVERS ETKILER: Özellikle yüksek dozlarda gastro-intestinal bozukluklar, bas agrisi, bulanti, kusma, hipotansiyon, bas dönmesi bazen senkop ve ciltte döküntü gibi yan etkiler görülebilir. Bu durumlarda doz azaltilmali ve daha sonra tedricen azaltilmalidir. “BEKLENMEYEN BIR ETKI GÖRÜLDÜGÜNDE DOKTORUNUZA BASVURUNUZ.” ILAÇ ETKILESMELERI VE DIGER ETKILESMELER: Tromboliz, oral antikoagülanlar ile birlikte kullanildiginda protrombin zamani veya aktivitesini etkilemez.

Oral antikoagülan’in tek basina kullanimi ile ortaya çikabilecek, kanama olasiligi veya siddetini ilave olarak etkilemez. KULLANIM SEKLI VE DOZU: Tavsiye edilen günlük doz, günde 3 veya 4 kez 75 mg (1 draje)’dir. Ilaç yemeklerden önce aç karnina kullanilmalidir. ASIRI DOZ TEDAVISI: Doz asimina bagli olarak hipotansiyon gelisebilir. Genellikle hipotansiyon kisa sürede düzelir, ancak gerekirse tedavide bir vazopresör ilaç kullanilabilir.

SAKLAMA KOSULLARI: Serin ve kuru bir yerde muhafaza ediniz. Çocuklarin ulasamayacaklari yerlerde ve ambalajinda saklayiniz. TICARI TAKDIM SEKLI VE AMBALAJ MUHTEVASI: Beher drajede 75 mg Dipiridamol içeren 50 drajelik blister ambalajda. RUHSAT SAHIBI VE ADRESI: KOÇAK FARMA ILAÇ VE KIMYA SANAYI A.S. Baglarbasi, Gazi Cad. No: 64-66 Üsküdar/ISTANBUL 0.216 4925708 0.216 3347888 RUHSAT TARIHI VE NO: 27/12/1985 – 137/81 IMAL YERI: KOÇAK ILAÇ SANAYI A.S. Organize Sanayi Bölgesi Çerkezköy/TEKIRDAG 0.282.7581112 Reçete ile satilir.