Trikomonas tedavi edilmezse ne olur?

Trikomonas cinsel yolla bulaşan hastalıklardan. Sorumlusu trikomonas vajinalis adlı küçük organizmalar. Özellikle kadınları etkiliyor. Erkeklere de bulaşıyor ama soruna yol açmıyor. Erkekler korunmasız ilişki yüzünden trikomonası eşlerine bulaştırabilir. Trikomonas cinsel yönden aktif kadınlarda yaygın sorunlardan.

Nasıl anlaşılır?

Trikomonas erkeklere de bulaşmasına rağmen çoğunlukla belirti vermiyor. Erkek hasta olduğunu bilmeyince enfeksiyonu eşine de bulaştırabilir.

Nadiren de olsa erkeklerdeki Trikomonas Belirtileri:

•    Penisin içinde tahriş

•    Hafif akıntı

•    İdrar yapınca veya boşalınca hafif acı

Kadınlardaki trikomonas belirtileri çok daha açık. En yaygınları:

•    Ağır bir kokuyla gelen yeşilimsi, sarı, köpüklü vajinal akıntı

•    İdrar yaparken yanma ve acı

•    Vajinal kaşıntı ve tahriş

•    Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hissi

•    Nadiren alt karında ağrı

Trikomonas parazitinin bulaşmasının ardından 5 ile 28 gün arasında bu belirtiler gözlemlenir. Sizde de bu belirtilerden bazıları varsa hemen doktorunuza danışmanızda fayda var. Sorun ilerlemeden tedaviye başlanması çok önemli. Bu belirtilerin çoğunun vajinal enfeksiyonda ve idrar yolu sorununda ortak olduğunu unutmayın. Hastalığınızın ne olduğunu öğrenmeniz için kısa süre içinde doktora gitmeniz büyük önem taşıyor.

Tedavi

Öncelikle doktorunuz sorunun ne olduğunu anlamak için sizi muayene edecek. Ardından çeşitli testler isteyecek. Bu testler basit. Vajinal sıvı ya da idrar örnekleri alınıyor. Bu sıvıların içinde trikomonas paraziti olup olmadığına bakılıyor.

Doktorunuzun önerilerini iyi dinlerseniz trikomonasın tedavisi kolay. Genellikle metronidazole isimli ağız yoluyla alınan bir antibiyotik kullanılıyor. Kendinizi iyi hissetseniz bile antibiyotiği yarıda bırakmayın. Antibiyotik tedavilerinin ortak kanununu tekrarlayalım: yarıda bırakırsanız hastalık tekrarlar.

Hamilelik ihtimalinizin olup olmadığını antibiyotiği kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Çünkü bu ilaç bebeğe zarar verebilir.

Sizin trikomonas tedavisi görmeniz yeterli değil. Eşinizin de testlerden geçmesi, hastaysa ilaç alması gerekiyor. Çünkü eşiniz tedavi edilmezse trikomonas size tekrar bulaşabilir. Ayrıca bilmeniz gereken başka bir kural: tedavi bitene dek seks yok. Tüm belirtiler yok oluncaya dek seks yapmamak sağlığınız açısından en iyisi.

Ya tedavi edilmezse?

Hamile kadınlarda görülen trikomonas tedavi edilmezse bebeği koruyan zarların zarar görmesine ve bebeğin erken doğmasına neden olabilir. Bebeğinizin normalden zayıf doğması da riskler arasında.

Trikomonas nedeniyle oluşan genital iltihaplanmalar kadının HIV virüsüne yakalanmasını tetikler. Bir de tabii bu virüsün eşine geçmesini. Trikomonas çok riskli sorunlardan değil. İlaç tedavisi çoğunlukla başarılı oluyor. Ama bazen enfeksiyon serviksin içini çevreleyen mukus tabakasını inceltiyor. Bu mukus tabakası kadının cinsel organını bulaşıcı hastalıklardan korumaya yarayan bir tabaka. İnceldiğinde HIV riski kapıyı çalıyor.

Nasıl önlenir?

Trikomonas riskini en aza indirmek için:

•    Cinsel ilişkiye girdiğiniz her zaman kondom kullanmak, bunu istisnasız yapmak önemli.

•    Tek eşli olmak. Ya da az sayıda kişiyle ilişkiye girmek.

•    Partnerinizin güvenilir olması. Trikomonas paraziti taşımaması.

•    Trikomonas size bir şekilde bulaştıysa cinsel ilişkiden uzak durmak ve acilen doktora gitmek.

İdrar yaparken yanma, ağrı, vajinal akıntıda anormal koku ya da renk, vajinada tahriş… Hepsi cinsel ilişkiye ara vermenizi ve doktora görünmenizi gerektiren belirtiler. Bunlar trikomonas yüzünden olabileceği gibi cinsel yolla bulaşan başka hastalıkların da habercisi olabilir. Kuşkunuz varsa hem kendiniz doktora gitmeli hem eşinizin de tedavi olmasını sağlamalısınız.