Trikomonas nasıl tedavi edilir?

Kadınsanız vajinada, erkekseniz peniste beklenmedik akıntılarla karşılaşıyorsunuz, idrar yolunuz yanıyor ve acıyor, karnınızda garip bir ağrı var. Aklınıza bir şüphe düşüyor. Acaba neyim var diyorsunuz. Doktora gidiyorsunuz. Son zamanlarda cinsel ilişkiye girip girmediğinizi soruyor ve bunun cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğunu söylüyor. Gerekli testleri yapıyor. Hastalığınızın adının trikomonas olduğunu öğreniyorsunuz. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığı kaptığınız için belki utangaçsınız belki de üzgün. Belki de o kişiye çok kızgınsınız. Şimdi hepsini bir kenara bırakın. Gelin bu dertten en hızlı şekilde nasıl kurtulabilirsiniz, ona bakalım.

Trikomonas tedavisi

Trikomonas ağız yoluyla alınan ilaçlar sayesinde tedavi edilen bir hastalık. Bazı kişilerde tek doz ilaç yeterliyken bazen birkaç doz halinde kullanmak gerekiyor. Bu ilaçlarla trikomonasın tedavi edilmesi %100’e yakın başarı elde ediyor.

Trikomonas tedavisi de diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi eşlerin ikisine birden yapılıyor. Bu hem iyileşme sürecini hızlandırıyor hem de gelecekte enfeksiyonu tekrar kapma riskinizi azaltıyor. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar eşlerin her ikisinde birden bulunuyor. Yani eşinizde hastalık belirtisi yoksa bile bakteriyi ya da virüsü kapmış olabileceğinden dolayı onun da tedavi olması şart. Örneğin erkekler genellikle hiçbir belirti göstermez. Ama bu trikomonasın onlara bulaşmadığı anlamına gelmiyor. 

Trikomonas tedavi edilirken cinsel ilişkiden kaçınmak tedavi sürecinin önemli bir aşaması. Siz ve eşiniz tam olarak iyileşmeden ve tüm belirtiler yok olmadan önce cinsel ilişkiye girmemek sağlığınız açısından en iyisi. Peki bu süreyi nasıl belirleyeceğiz? Örneğin tek dozlu ilaç tedavisi görüyorsanız süre yaklaşık bir hafta. 

Hamile kadınlarda trikomonas tedavisi nasıl olur?

Hamile bir kadının trikomonas hastalığına yakalanması ya da trikomonas tedavi edilmeden hamile kalmak hem anne hem de bebek için çok riskli. Trikomonas yüzünden hem erken doğum olabilir hem de amniyotik sıvının erken gelmesine neden olan nadir bir sorunla karşılaşılabilir. Ayrıca hamileler için en kötü durum trikomonas tedavi edilse bile riskin devam etmesi. Eğer hamileyseniz ve böyle bir problemle karşılaştıysanız durumun artılarını ve eksilerini doktorunuzla konuşarak değerlendirin. Doktorunuzun önerilerini yerine getirmeyi de ihmal etmeyin. 

Vajinal fitiller ya da kremler trikomonas organizmalarını yok etmek için yeterli değil ama trikomonas yüzünden oluşan rahatsızlık ve şişlikleri yok etmek için ideal. 

Trikomonas tedavisi sonrasında neler olacak?

İlaçları kullandınız, belirtiler de geçti. Doktorunuz testlerin de artık temiz çıktığını söyledi. Peki şimdi ne olacak diye merak ediyor musunuz?

Trikomonas tedavisinin ardından herhangi bir devam tedavisine ihtiyaç olmaz. Ama unutmayın tedavi size bağışıklık kazandırmadı. Yani dikkatli davranmazsanız trikomonas sizi yeniden bulabilir. Nasıl dikkat edeceğinizi de biliyorsunuz: kondom kullanın ve güvenmediğiniz kişilerle cinsel ilişkiye girmeyin.

Tedavi olmanıza rağmen Trikomonas Belirtileri hala geçmedi mi? O zaman trikomonas organizmaları vücudunuzdan hala çıkmamış olabilir. Bu durumda doktorunuz tedaviyi yeniden uygulayacaktır. 

Diyelim ki tedavi başarısız oldu ve siz hala trikomonas belirtileri gösteriyorsunuz. Ama bakteriyi yeniden kapacak bir şey de yapmadınız. O zaman doktorunuz bir testle sizdeki sorunu yeniden kontrol etmek isteyebilir. Belki tedavi olabilmek için daha yüksek dozlu ilaçlara ihtiyacınız vardır. 

Trikomonas tedavi edilmezse ya da “Kendi kendine geçti, doktora gitmeye ne gerek var.” derseniz başınıza büyük dertler açabilirsiniz. Çünkü belirtilerin geçmiş olması trikomonasın vücudunuzdan atıldığı anlamına gelmez. Pelvik enflamasyon hastalığından tutun kısırlığa kadar birçok ciddi sorunun başlangıcı olabilir. 

Trikomonas tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi için yorum olarak başvurabilirsiniz.