Trikomonas Belirtileri Neler ?

Kötü kokulu vajinal akıntı, genital kaşıntı ve idrar yaparken yanma desek ne anlardınız? Aslında bu belirtiler insanın aklına bir sürü hastalığı getiriyor. Çünkü kadın üreme sistemiyle ilgili sorunların çoğu böyle belirtilerle kendini gösteriyor. Özellikle de cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Trikomonas da bunlardan biri. Kadınlarda da erkelerde de görülüyor ama erkelerde pek fazla belirti göstermiyor. Trichomonas vaginalis isimli küçük organizmaların genital bölgeye bulaşması sonucu oluşuyor. Cinsel yönden aktif kişilerin başına en sık gelen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olarak dikkat çekiyor. 

Trikomonastan kurtulmanın yolu da cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklarla aynı ilerliyor. Bakteriden tamamen kurtulmak için eşlerin ikisi birden tedavi görüyor. Metronidazol adlı ilacın tek doz alınması iyileşmek için çoğunlukla yeterli oluyor. Hiç riske girmek istemeyenler içinse klasik önerimiz: istisnasız her cinsel ilişkinizde kondom kullanın. Trikomonas belirtileri siz enfeksiyonu kaptıktan 5 gün sonra ortaya çıkmaya başlayabilir. Ama bu süre bazı kişilerde 28 güne kadar uzuyor. 

Kadınlardaki trikomonas belirtileri

Trikomonas kadınlarda hem vajinayı hem de idrar yolunu etkiliyor. Belirtileriyse şöyle:

Vajina çevresinde ağrı, kaşıntı ve şişlik. Bazen anal kaşıntı da görülebilir. 

Vajinal akıntıda değişiklik. Akıntınız ağır, köpüklü, sarı ya da yeşil gibi renklerde olabilir. Ayrıca normalden çok daha fazla olması ve kötü kokması sizi rahatsız edebilir.

İdrar yaparken rahatsızlık hissi ve acı.

Cinsel ilişki sırasında ağrı veya acı.

Alt karında ağrı.

Erkeklerdeki trikomonas belirtileri

Trikomonas erkelerde idrar yolunu ve bazen de prostat bezini etkiler. Erkeklerde sıklıkla görülen trikomonas belirtileri:

İdrar yaptıktan veya boşaldıktan sonra acı ya da ağrı.

Penisten gelen ince beyaz bir akıntı.

Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık.

Trikomonasın riskleri ya da yan etkileri var mı?

Evet var ama trikomonasın yan etkileri diğer hastalıklara göre çok daha hafif ve nadir. Trikomonas enfeksiyonu bazen kadınlarda rahim boynunun bariyerlerini inceltebilir. Bu bariyer kadın üreme sistemini tüm hastalık ve enfeksiyonlardan koruduğu için çok önemli. İnceldiği zaman ise büyük risk taşıyor. Çünkü vücut HIV’e karşı savunmasız hale geliyor. 

Trikomonas hamile kadınlara da bulaşabiliyor. Ya da trikomonasa yakalandığını bilmeden hamile kalan kadınlar oluyor. Bu durum bebek için büyük risk. Çünkü böyle bebekler çoğunlukla ya erken doğuyor ya da zayıf. Ayrıca trikomonasın doğum sırasında bebeğe bulaşması ihtimali de var.  

Trikomonastan şüpheleniyorum. Ne yapmalıyım?

Siz de trikomonas belirtileri gösteriyorsanız zaman kaybetmeden bir uzman doktora görünmelisiniz. Trikomonas belirtileri özellikle kadınlarda birçok başka hastalığın belirtileriyle benzerlik gösteriyor. Bu hastalıkların her biri tedavi edilmezse büyük risk taşıyor. Bu yüzden sizdeki sorun her ne olursa olsun doktora görünmek kritik önemde. Aile hekiminiz ya da bir Jinekolog size bu konuda yardımcı olabilir. Doktorla olan randevunuzdan önce belirtilerinizle ilgili bir liste yapabilirsiniz. Çünkü doktorunuz size bunlarla ilgili sorular soracak. Belirtilerinizin neler olduğu ve ne zaman başladıkları, daha önce hiçbir cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanıp yakalanmadığınız, geçtiğimiz birkaç yıl içinde kaç kişiyle cinsel ilişkiye girdiğiniz gibi soruların cevabını doğru vermek hastalığınızın tedavisi açısından çok önemli. 

Trikomonasın bulaşma yollarından en kolayı korunmasız cinsel ilişki. Cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklardan korunmanın en yaygın yolunu ise hepimiz biliyoruz: kondom kullanmak. Tabii ki kondom kullanmak tek ve %100 güvenilir yol değil. Çünkü trikomonasın bulaştığı başka yollar da var. Örneğin seks oyuncaklarının dezenfekte edilmeden kullanılması gibi. 

Sizdeki belirtilerin de trikomonas habercisi olduğundan şüpheleniyorsanız konuyu yorum olarakdanışabilirsiniz.