Transüretral prostat rezeksiyonu nedir?

Transüretral prostat rezeksiyonu, kısa adıyla TURP, kabir azabı çektiren prostatınızdan kurtulup turp gibi sağlıklı olmanızı sağlayabilir. Peki transüretral prostat rezeksiyonu nedir?

Prostatın kısmen ya da tümüyle çıkarılması işlemine transüretral prostat rezeksiyonu (kısa adı TURP) adı veriliyor. Prostatit konusunda elde yeterince bilgi olmadığı, soruna tam olarak neyin yol açtığı anlaşılamadığı için transüretral prostat rezeksiyonunun ne düzeyde işe yarayacağı belirsiz.

Üretradan tüp geçirildiği için operasyona transüretral deniyor. Tüp içinden yaklaşık kestane boyutlarında prostata kavuşturulan araçlarla prostat kısmen veya tamamen kesiliyor. Operasyonun yararları – zararları iyi bilinemediği için konuya ilişkin çok sayıda, çelişkili görüşe rastlamak mümkün. Kimi operasyon mutlaka gerekli, derhal yapılmalı, derken kimi de hastalarına yöntemi önermemekte direniyor.

Transüretral prostat rezeksiyonu iki yöntemle, küçük kesi (kapalı ameliyat) veya büyük kesi (açık ameliyat) yapılabilir. Ciddiye alınması gereken bu operasyon türü idrar güçlüğüne neden olabilir. Küçük kesi yönteminde kanama gözlemlenebilir. Üreme sistemi sorunları başlayabilir. Cinsel yaşam olumsuz etkilenebilir. Operasyon açık gerçekleştirilirse bu tabloya ereksiyon güçlüğü ve inkontinans (idrar kaçırma) da eklenebilir.

Prostat neden büyüyor?

Erkekler yaşlandıkça prostatın büyüdüğü biliniyor. Buna iyi huylu Prostat Büyümesi adı veriliyor. “İyi huylu” kanser olmadığı anlamına geliyor. Kanserli dokular “kötü huylu” kabul ediliyor. Prostat büyümesine neden olan mekanizma henüz tüm ayrıntılarıyla aydınlatılmış değil. Bazı hormonların buna neden olabileceği yönünde görüşler var.

Prostat büyümesi tek başına sorun sayılmaz ama büyüyen prostatın mesaneye uyguladığı baskı sıkıntı verebilir. Özellikle geceleri daha sık idrara çıkmak gerekebilir. İdrar güçleşebilir; idrar akışı kesintili gerçekleşebilir. Prostat büyümesinin giderilmesi gereken bir sorun olup olmadığını anlamak için belirtilerin dikkatle incelenmesi şart.

Prostat büyümesi mesaneyi baskılıyorsa idrarın tümü atılamıyor. Bir bölümü mesane içinde hapsoluyor. Bu da enfeksiyon gelişmesine yol açabilir. Sorun zamanla idrar güçlüğünden hiç idrar yapamamaya dönüşerek böbreklere kalıcı zarar verebilir. İlaç tedavisine rağmen iyileşme sağlanamıyorsa cerrahi müdahale gündeme gelebilir.    

TURP nasıl yapılır?

Kötü huylu olmayan prostat büyümelerinin tedavisinde transüretral prostat rezeksiyonu yaygın uygulanan cerrahi müdahalelerden. Açık ameliyata göre riskleri daha az, iyileşme süresi daha kısa olan bu operasyonda penise ince bir tüp yerleştiriliyor. TURP buradan içeriye sokulan araçlarla yapılıyor.

Tüpün ucunda ışık, kamera ve bir parça tel var. Elektrik akımıyla ısıtılan tel mesaneyi baskılayan prostat parçasını kesmeye yarıyor. TURP yöntemiyle büyüyen prostat kısmen veya tamamen alınabilir. Kesilen prostat parçaları tüpten geçirilen suyla dışarı atılıyor. 

Yaklaşık 1 saat süren operasyon genel anesteziyle gerçekleşiyor. Epidural bir başka seçenek. Epidural bedeni kısmen uyuşturup operasyonu mümkün kılan lokal anestezi yöntemlerinden. Hastanın bilinci açık; yapılan işlemi görmüyor ama sesleri duyuyor. Dilerse konuşuyor.

TURP yöntemi üretra boyunca gerçekleştiği için yol boyunca hassasiyete neden oluyor. Operasyonun ardından da idrar güçlüğü gözlemleniyor. Bu nedenle üretraya ince, esnek bir tüp (kateter) takılarak mesanenin tam olarak boşaltılması, içeride takılı kalan kesik prostat parçalarının ve kan pıhtılarının da atılması sağlanıyor.

Kanama ve kuru boşalma (orgazma rağmen penisten meni gelmemesi) operasyonun sık gözlemlenen yan etkilerinden. TURP yönteminin en büyük avantajıysa dikiş atılmasını gerektirmemesi.