Topuklu çilesi nasıl önlenir?

Filmlerde incecik topuklularla rahatça koşan kadınları biliyoruz. Gerçek hayat bu kadar kolay değil. Topuklu ayakkabılar tam bir katil. Topuklu çilesi nasıl önlenir?

Kadınlar için yüksek topuklunun yeri ayrı. Bazıları için vazgeçilmez. Ama onları sürekli giyersek ayakların doğal biçimi değişir. Ciddi sorunlar çıkar. 

topuklu ayakkabı Sağlık mı? Güzellik mi? Hangisini seçerdiniz?

Ayakkabı normalde ayakları kısıtlar. Topuklu olursa kısıtlanan bölgeye yüklenen ağırlık iyice artar. Hasar kaçınılmaz olur. Sonuç: Onları sadece ezmiyorsunuz. Eziyor ve üstüne ekstra ağırlık yüklüyorsunuz. 

Yanlış ayakkabı seçimleriyle ilişkili sorunlar her geçen yıl daha da artıyor. Şişlikler, nasırlar gibi bilindik sorunlardan tutun da içe kıvrılmış ayak başparmağı, parmak köklerinin ağrıması vb. giderek karmaşıklaşıyor. Yine de birçok kadın yüksek ökçelerden vazgeçmiyor.

Doktorlar da uyarıyor. Uzun süre giyecekseniz bazı önlemler almalısınız. Bunu yaparsanız sadece yüksek topuklularla ilgili sorunları çözmekle kalmazsınız. Onların üzerindeki vaktinizi de mutlu geçirirsiniz. 

Yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanan problemlerin başında nasırlar geliyor. Bunlar düşman saldırısına karşı kalkan görevi üstlenen yapılar. Ama başka bir sürü soruna da yol açıyorlar.

Nasırlaşma sonucunda başparmak ekleminin yanındaki kemik kayıyor. Bu da ayak izinde hatta hareketlerinizde değişikliğe neden oluyor. Siz topuklu giymeye devam ettikçe nasır acısının artacağını hatırlatalım. Topuksuz ayakkabılar yardımcı olabilir ama nasıra en iyi çözüm Doktor müdahalesi.

Diğer bir sonuç: İçe kıvrık ayak başparmağı. Etkilenen parmağın kemiği içten kıvrılıyor. Topuk yükselince acı artıyor. Tedavisi şart.

Hangi önlemler alınmalı?

Ayağınıza en iyi oturan topukluyu tercih edin: Hangi ayakkabılarınız ayağınızı öne kaydırıyor? Cevap “çoğu” ise sorun var. Uzmanlar topukluların ayağa iyi şekilde oturmadığını söylüyor. Sonuç: Parmak uçlarında daha çok baskı. Daha çok acı. 

Hava yastığı etkisi: Parmak köklerinizde acı varsa tüm ayağı saran ayakkabılar seçin. Uzun süre ayakta duruyorsanız silikon ayakkabı pedlerini deneyin. Basık jelibon şekerlemeye benziyorlar. Kaybettiğiniz ağırlık taşıyıcılarınızın yerine geçiyor. Tıpkı hava yastığı gibi. 

Kalın topukları tercih edin: Hem size daha iyi bir Denge sağlar. Hem de topuk yüzünden ayağınızda oluşan basıncı azaltır. Topuk boyunun azalması da aynı etkiyi yaratır. Aşil tendonundaki sorunlar da azalır. 

Topuğun eğimine dikkat edin: 10 santimetrelik bir topukluyla ayaklarınız neredeyse dik durmak zorunda kalır. Daha az eğimli modeller deneyebilirsiniz. Böylece ayak parmaklarınıza fazla yüklenmemiş olursunuz. 

Daha az acı için açık topukluyu tercih edin: Nasırlar için ayak hastalıkları uzmanına gidin. Ama bu mümkün değilse en azından açık topuklu ayakkabı giyin.