Tirozin ve dexedrine

Tirozin, çocuklar için oldukça önemli olan ve gıda yoluyla alınması gereken bir aminoasittir. Tirozinin bir kısmı, kan-beyin bariyerini aşarak davranış ve ruh hali ile ilişkili olan beyin kimyasallarına etki eder. Dexedrine ise, beyin kimyasallarına etki eden psikoaktif bir ilaçtır ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan çocuklar üstünde yapılan araştırmalarda, çocukların birçoğunda tirozin gibi temel aminoasitlerin uzun süreli eksikliğinin yaşandığına rastlanmıştır. Bu yüzdeni tirozin, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan birçok çocuğun tedavisinde Dexedrine ile birlikte kullanılır. Tirozin ve Dexedrine’in birlikte kullanılmasının olası fayda ve zararlarını doktorunuza danışmanızda fayda vardır.   

Dexedrine

Dexedrine; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, uyku hastalığı, Depresyon ve obeziteyi tedavi etmede kullanılan ve uyarıcı etkisi olan dextroamfetamin sülfat bileşiği içeren bir ilaçtır. Dextroamfetamin, odaklanma kabiliyetini arttirarak tetikte olmayı sağlar fakat yorgunluğa, huzursuzluğa ve iştah kaybına sebep olur. Dexedrine mutluluk hissi verdiğinden bazı kişiler tarafından uyuşturucu madde olarak da kullanılmaktadır. Sahip olduğu yan etkiler ve içerdiği maddeler sebebiyle bazı ebeveynler çocuklarına dextroamfetamin içeren ilaçları vermek istemezler. Temel aminoasitlerin potansiyel faydalarını keşfeden ebeveynler, bunu da alternatif bir çözüm olarak kullanmaktadırlar. 

Tirozin

10 yaşına gelene kadar vücut yeterince tirozin salgılamaz. Bu yüzden, tirozin, bebekler ve ufak çocuklar için oldukça önemli olan bir temel aminoasittir fakat ergen ve yetişkinler için o kadar önemli değildir. Tirozin, protein bakımından zengin besinlerde bulunur ve yetersiz beslenen çocuklarda eksikliğinin görülmesi muhtemeldir. Tirozin, davranış biçimi ve sağlıklı ruh hali için de önemlidir çünkü dopamin, noradrenalin ve adrenalin gibi beyin kimyasallarının, yani nörotransmitterlerin, ön maddesidir. Takviye olarak kullanıldığında tirozim hidroksilaz, kan-beyin bariyerini geçer ve öncelikle dopaminin ve kısmen norepinefrinin ön maddesi olan  L-dopa’ya çevrilir. Takviye olarak alınan tirozin, Hafıza kuvvetlendirici ve enerji verici olarak etkili bir antidepresandır fakat hiperaktivite üzerindeki etkileri tam olarak aydınlığa kavuşmamıştır.

Tirozin ve Dexedrine Arasındaki İlişki

Tirozin ve Dexedrine, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde kullanılır. Araştırmalar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların büyük kısmında tirozin ve diğer temel aminoasitlerin eksik olduğunu saptamıştır. Bu sebeple, bazı doktorlar çocuklara dextroamfetamin verilmeden önce tirozin ve diğer aminoasit takviyelerinde bulunulması gerektiğini savunmaktadırlar. Doktorların geri kalanıysa, uzun süreli Dexredrine kullanımı sebebiyle azalan epinefrin ve ayrıca dopamin üretimine katkıda bulunan tirozininin Dexedrine ile birlikte kullanılmasını önermektedirler. İki tedavi yöntemininin çakışan etkileri ya da birlikte kullanılmasından doğan yan etkiler bulunmamaktadır. 

Tirozin ve Dexedrine Hakkında

Eğer dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olan çocuğunuz 10 yaşından büyükse ve et ve süt ürünlerini bolca tüketerek sağlıklı bir şekilde besleniyorsa, çocuğunuzda tirozin eksikliği görülmesi pek muhtemel değildir. Ancak, 10 yaşından ufaksa ve vejeteryan beslenme gibi çocukların ihtiyacı olan bütün besinleri içermeyen bir şekilde besleniyorsa, tirozin ve diğer aminoasitlerin takviyesine ihtiyaç duyabilir. Tirozin takviyeleri aç karnına alınmalıdır ve asla diğer proteinlerle karıştırılmamalıdır çünkü diğer aminoasitler tirozinin beyne giriş oranını azaltır. Özellikle fenilalanin, tirozinle birlikte alınmamalıdır. Çocuğunuzun odaklanma sorunu veya davranış biçiminde bozukluklar varsa, sorunun sebebini anlamak için bir davranış uzmanına ya da doktora danışmanız faydalı olacaktır.