Tiroid ve Keten Tohumu

Tiroidit, birçok tiroid sorununu içermektedir. Tiroidinizi etkileyen sorunlar, bu bezin ürettiği hormonlarınızın miktarında artmaya ya da azalmaya neden olabilir. Keten tohumu, tiroid bezinizin sağlığında bir yol oynasa da, tıbbi bir durumu tedavi etmek için bitki ürünü ya da bir gıda takviyesi kullanmadan önce, her zaman doktorunuzla konuşmalısınız.

Hipertiroidi

Tiroidiniz, metabolizmanızda bir artışa yol açan hormonları, aşırı miktarda ürettiğinde, hipertiroidi ortaya çıkar. Bu durum, erkeklerde de yaşanıyor olsa da, kadınlarda en yaygın 20 ve 40 yaşları arasındadır. Hastalığın belirtileri, terleme, nefes darlığı, çarpıntı ve uykusuzluktur. Hipertiroidi genellikle bir otoimmün sorunu ya da tümor gelişmesi durumunda ortaya çıkar.

Hipotiroidi

Hipotiroidi, tiroid hormonlarının yetersiz miktarda olması durumunu tanımlar. Az aktivite gösteren tiroid, bu durumun başka bir ifadesidir. Hipotiroidi her yaştaki insanı etkiler, ancak genellikle 50 yaşın üzerinde kadınlarda meydana gelir. Hormonlardaki azalma, vücudunuzda, Metabolizma hızında azalmaya yol açar. Bu duruma eşlik eden belirtiler, yorgunluk, kilo artışı, soğuğa duyarlılık, düşük tansiyon, baş ağrısı ve depresyondur. Hipotiroidi gelişmiş ülkelerde nadir olmasına rağmen, iyot eksikliği gibi çeşitli nedenleri vardır.

Keten Tohumu

Keten tohumu özellikle omega-3 yağ asitleri formunda, zaruri yağ asitlerince zengin bir kaynaktır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tiroiditli insanlara, günde 1000 mg ve 1500 mg arasında yağ asidi tüketmelerini tavsiye etmektedir. Keten tohumu tüketiminin muhtemel yararları ve riskleri konusunda daha fazla araştırma gerekli olsa da, yağ asitleri, sağlıklı hormon üretimini teşvik etmeye ve anti- inflamatuar ajanlar olarak boy göstermeye yardımcı olur.

Önlemler

Eğer hipertiroidi ya da hipotiroidi belirtileri yaşarsanız, doktorunuza danışın. Bu her iki tıbbi durum da, doğru tanı ve tedavi gerektirir. Keten tohumu tiroid problemleri için standart bir tedavi değildir. Birçok insan keten tohumu tüketmeyi güvenli bulsa da, bu bitki ürünü, bipolar bozukluğu olan kişilerde mani belirtilerini arttırabilir. Keten tohumu, ishal ya da diğer sindirim bozukluklarına yol açan bir müshil etkisine neden olabilir. Keten tohumundaki omega-3 yağ asitleri, kan inceltici alan insanlarda, aşırı kanama riskini arttırarak, kanınızı inceltebilir.