Tırnak Mantarı Nedir ?

El ya da ayak tırnaklarınızdan biri sert ve beyazsa ya da dokunduğunuzda ufalanıyorsa büyük ihtimalle tırnağınızda mantar var. Çok kötü görünebilir ancak ciddi bir durum değil. Tedavisi mümkün. 

Özellikle ayak tırnağındaki mantarı yakalamak çok kolay. Ne kadar hızlı tedavi ettirirseniz enfeksiyondan da o kadar hızlı kurtulursunuz.

Tırnağınızda mantar varsa bizim de sizin için birkaç ipucumuz var.

Tırnaktaki mantar çoğu zaman ciddi sorunlara neden olmaz.

Mantarlı tırnağı tedavi ettirmezseniz diğer tırnaklarınıza bulaşabilir.

Çok ciddi mantar sorunları tırnağınıza zarar verebilir, hatta yürümenizi bile zorlaştırabilir.

Tırnağınızda mantar olmasından utanmayın. Sizin için çok kötü bir görüntü olsa da doktorlar görmeye alışık.

Tırnak mantarları tedavi edilebilir.

Durum çok kötüyse mantardan kurtulmak 1 yılı bulabilir.

Nedenleri

Cildinizde ya da tırnağınızda bir mantarın yaşadığını düşünmek hoşunuza gitmeyebilir. Tırnağınızda büyüyen mantarlar minik organizmalar. Bakterilerden ya da virüslerden farkları yok. O kadar küçükler ki onları görmenize imkan da yok.

Bu tür mantarlar sadece yüzeyde yaşarlar. Derinin altına inmezler. Enfeksiyona neden olan yaramazı göremezsiniz. Ilık ve nemli yerlerde bulunurlar. Duş, yüzme havuzunun etrafı ve soyunma kabinleri gibi. 

Başka bir tırnak enfeksiyonu kapmamak için yapabileceğiniz birçok şey var. Yüzme havuzu etrafında ve soyunma kabininde terlik giymek buna örnek. Genellikle mantar yerleşmek için ayak parmaklarınızdan başparmağı seçer. Tedavi için bir şeyler yapmazsanız diğer ayak parmaklarınıza, hatta el parmaklarınıza da yayılabilir.

Ayak mantarı denilen bir türü daha var. Kaşıntılı bir enfeksiyon. Ayaklarınızın parmak aralarına yerleşiyor. Tırnaklarınıza da yayılabilir.

Tırnaklarınız

Tırnaklarınız cildinizin altından başlar. Keratin adında bir tür proteinden oluşur. Cildiniz ve saçlarınız da keratin içerir. Tırnaklarınızın alt kısmında da doktorların tırnak yatağı olarak bahsedilen etli bir alan var.

Mantarın sıcak ve nemli yerlerde yaşadığını söylemiştik. Mutfakta çalışıyorsanız, elleriniz sürekli ıslaksa mantarın tırnaklarınıza yerleşmesi çok kolay. Çıplak ayakla ıslak yerlerde dolaşmanız da mantar kapmanıza neden.

Tırnağınız enfeksiyon kaptıysa mantar sinsice tırnak yatağı denilen bölgeye yerleşir, oradaki ölü hücrelerle beslenmeye başlar ve büyür.

Mantar büyüdükçe tırnağın altında yayılır. Böylece tırnağınızla alttaki etli dokunun arası açılarak beyaz görünür. Tırnağınızın içi kirlenirse siyah da görünebilir.

Deri ile tırnak arasında boşluk olduğundan tırnak diğer tırnaklara göre daha havada durur. Yürürken biri ayağınıza basmış gibi görünebilir. Böylece tırnağınız sertleşir.

Mantar sinir bozucu olabilir. Ayak tırnağınızda mantar varsa ve kötüye gidiyorsa yürümekte zorluk çekebilirsiniz. El tırnaklarınızdan birinde mantar varsa iğne, iplik gibi ufak şeyleri tutmada güçlük çekebilirsiniz.

Tırnakta mantar neden olur?

Tırnağınızda mantar oluşma ihtimalini arttıran bazı faktörlere bakalım.

Yaşlanmak. Çocuklarda tırnak mantarı çok nadir görülür.

Erkek olmak.

Ayak mantarı. Ayaklarınızda pusu kuran mantarlar tırnaklarınıza da sıçrayabilir.

Ayaklarınızı terleten ayakkabılar.

Yüzmeye gitmek. Mantar sıcak ve nemli yerlerde yaşar. Yüzme havuzları mantarın yaşaması ve büyümesi için mükemmel yerlerdir.

Soyunma kabinlerini kullanmak.

Dolaşım sistemi bozuklukları. Vücudunuz enfeksiyonlara karşı kendini koruyamaz.

Tırnak bozuklukları. Tırnaklarınız kırıksa mantar için içeri girip yerleşmek kolaylaşır.

Tırnaklara zarar veren bir işte çalışmak. Elleriniz ve ayaklarınız sürekli nemliyse risk altındasınız.

Zayıf bağışıklık sistemi. Bir hastalık (AIDS) ya da tedavi (kemoterapi)  sonucu vücudunuz enfeksiyonlara karşı savunmasız kalabilir.

Çok fazla antibiyotik almak. Antibiyotikler mantarlar için hayatı kolaylaştırabilir.