Tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Tırnak batması başlangıç aşamasında evde tedavi edilebilir. İş ciddiye binerse ameliyat masasına da götürebilir. Bakalım tırnak batması nasıl tedavi edilir.

Tırnak batmasının kaba tarifi: Ayak tırnağının keskin köşesi deriye saplanır. Tırnak derinin içine uzamaya başlar. İltihap oluşur. Ağrı sorunu perçinler.

Tırnak batması tedavi edilmezse enfeksiyona dönüşebilir, cerrahi müdahale gerekebilir. Sorun yetişkinlerde daha yaygın; genellikle başparmak tırnağında gözlemleniyor.

Tırnak neden batar?

•    Sıkı ayakkabılar, yüksek topuklar parmakları birbirine yapışmaya zorlar. Tırnaklar düzgün uzayamaz.

•    Ayak tırnakları düz kesilmeli. Yuvarlak yapılmamalı. Düzgün kesilmeyen tırnaklar derinin içine  uzayabilir.

•    Mantar enfeksiyonları tırnağın sertleşmesine, genişlemesine neden olabilir.

•    Tırnağın yakınlarındaki yara tırnak batmasına neden olabilir.

•    Ailenizde tırnak batması varsa sizde de olma ihtimali yüksek.

Tırnak batması belirtileri

Tırnak batması genellikle ayak başparmağının dışa doğru olan kısmını etkiliyor. Herhangi bir parmakta, parmağın herhangi bir tarafında da oluşabilir. Ağrı, kızarıklık, kabarma klasik tırnak batması belirtilerinden.

Başlarda iltihaplanma olmaz. Sadece hafif yanma hissedilir. Parmakta kızarıklık ve şişme görülebilir. Sonraları şişlik artar. Beyaz ya da sarı renkli görünen iltihaplanma başlar.

Doktora ne zaman gidilmeli?

Tırnak batması enfeksiyona dönüşürse Doktor müdahalesi şart. Batık tırnak tedavisiyle genellikle podiatristler ilgileniyor. Şekeriniz varsa başka uzmanlara da ihtiyaç duyulabilir.

Tırnak batması teşhisi

Doktorunuz bazı sorularla sorunun nasıl başladığını öğrenmeye çalışır. Tırnak batmasına kullandığınız bir ilaç ya da alerjiniz neden olmuş olabilir. Fiziksel kontrollerde ateş ölçülür, nabız ve tansiyon kontrol edilir, detaylı ayak röntgeni çekilir. Şeker hastasıysanız, ciddi bir enfeksiyon tehdidi altındaysanız kan testi de yapılabilir.

Tırnak batmasına evde tedavi

Tırnak batmasının başlangıç aşamasındaysanız ameliyata gerek duyulmadan evde tedavi edilebilirsiniz.

•    Günde 4 kez ılık su ile ayaklarınızı yıkayın. Sabuna ya da başka anti bakteriyel malzemeye ihtiyacınız yok.

•    Ayaklarınızı günde 2 kez suyla ve sabunla yıkayın. Günün geri kalan zamanlarında ayaklarınızı kuru ve temiz tutun.

•    Sıkı ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin. Durum düzelene el sandaletten şaşmayın.

•    Tırnağın derinin içine giren kısmını kaldırmaya çalışın. Pamuk yardımıyla tırnağın tekrar derinin içine girmesini engelleyin. Evde tedavinin en önemli aşaması olan bu işlem acılı olabilir. Ayağınızı her yıkayışınızda pamuğu biraz daha ilerletmeye çalışın.

3 gün içinde hiçbir gelişme görmediyseniz, hatta belirtiler çoğaldıysa doktorunuza başvurun.

Tırnak batmasına hastanede tedavi

Başlangıçta hiç enfeksiyon yoksa tırnak kaldırılırak önlem tedavisi uygulanır: uygun ayakkabılar, ılık su, sık sık tırnak temizliği.

Ameliyat

Enfeksiyon varsa cerrahi işlem şart. İşlemin büyüklüğü durumun ciddiyetine bağlı. Lokal anestezi yapılır. İltihap boşaltılır. Doktor tırnağın hepsini ya da bir kısmını alabilir. Böylece enfeksiyon kapan alan tırnağın baskısı olmadan iyileşebilir. Antibiyotik kullanımı önerilir. Parmak gazlı bezle sarılır. İşlem biter. 

•    2 gün boyunca sargıları açmayın. 2. gün sargıları açabilirsiniz.

•    Ayağınızı günde iki kez, iyileşene dek su ve sabunla yıkayın.

•    Doktorunuz 3 – 5 gün içinde sizi tekrar görmek isteyebilir.

•    Bölgeyi kuru ve temiz tutun.

•    İlk üç gün ayağınızı kalp seviyesinden yukarıda tutun. Daha az acıyacaktır.

Tırnak batması önlenir mi?

•    En önemli önlem ayak tırnaklarını düzgün kesmek. Tırnağı dibinden kesmek yerine biraz uzun bırakmak da işe yarayabilir. Böylece köşeler derinin içine giremez.

•    Çorap ve ayakkabı seçerken dikkatli olmak başka bir önlem. Özellikle kadınlar dar ve yüksek topuklu ayakkabılar konusunda bilinçli ve dikkatli olmalı.

•    Ayaklarınızı temiz ve kuru tutmak tırnak batmasını önlemeye yardımcı.

Parmak ameliyattan sonra genellikle iyileşir. Tırnağınızın bir kısmı alındıysa en geç 12 aya kadar tırnak eski haline döner. Asıl sorun tırnak batmasının tekrarlaması. Bu nedenle gereken önlemleri almak çok önemli.