Tırnak bakımında neye dikkat etmeliyim?

Tırnaklarınıza gerekli özeni gösteriyor musunuz? Bakımlı tırnaklar için birkaç ipucu arıyorsanız, buraya buyurun.

Tırnaklarınıza daha yakından bakın. Güçlü ve sağlıklı görünüyorlar mı? Kabartılar, çukurlar, şeklinde ve renginde gariplikler mi var? Tırnaklarınıza düzenli olarak bakım yapmak istenmeyen birçok tırnak rahatsızlığından kurtulmanızı sağlar. Kurtulamadıklarınızsa başka sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Tırnakta normal olan ne normal olmayan ne?

Tırnaklarınız keratin isimli protein katmanlarından oluşur. Tırnak, tırnak etinin (kütikül) altından çıkmaya başlar. Yeni hücreler oluştukça, daha eski olanlar sertleşir ve parmak uçlarına doğru uzar.

Sağlıklı tırnaklarda girinti çıkıntı olmaz. Pürüzsüz olur. Renkleri her yerde eşittir. Üstünde noktacıklar oluşmaz. Tırnakların üzerinde bazen dikey oluklar oluşabilir. Bu oluklar tırnağın çıktığı yerden başlar, ucuna kadar devam eder. Genellikle ilerleyen yaşla daha da belirginleşir. Yaralanmaya bağlı beyaz çizgiler ya da noktalar da oluşabilir ancak tırnak uzadıkça bu da tırnakla yok olur.

Tırnaktaki bütün değişimler normal karşılanmamalı tabii. Bazı belirtiler hemen doktora gitmeyi gerektirebilir:

•    Tırnak renginde değişiklik
•    Tırnak şeklinde değişiklik, kıvrılan tırnak gibi
•    Tırnakların incelmesi ya da kalınlaşması
•    Tırnağın etraftaki etten ayrılması
•    Tırnakların etrafının kanaması
•    Kızarıklık, yanma ve acı

Tırnaklarınıza birinci sınıf görüntü kazandırmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenler neymiş bir bakalım:

Tırnaklarınızı temiz ve kuru tutun. Tırnak mantarı, bakteri ve diğer organizmaların büyümesini böylece engellemiş olursunuz. Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken içi pamuklu bulaşık eldiveni kullanın.

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin ve törpüleyin. Keskin manikür makası kullanın. Banyodan çıktığınızda tırnaklarınız daha yumuşak olur. Kesmek ve törpülemek daha kolay olabilir.

Nemlendirici kullanın. Ellerinize krem sürerken bırakın tırnaklarınız ve kütikülleriniz de nasibini alsın.
Tırnaklarınızı kötüye kullanmayın. Tırnaklarınızın hasar görmesini istemiyorsanız, tırnaklarınızı alet edevat yerine kullanmayın.

Tırnaklarınızı yemeyin ve kütikülleri koparmayın. Bu tür alışkanlıklar tırnağın altındaki et dokusuna zarar verir. Tırnağınızı çok derinden kesmeniz bile Tırnak Mantarının oraya yerleşip büyümesine neden.

Şeytan tırnağını koparmayın. Şeytan tırnağını koparırken canlı dokuya da zarar verebilirsiniz. Dikkatli bir şekilde kesin.
Tırnak problemlerini görmezden gelmeyin. Tırnaklarınızda sorun varsa, geçecek gibi görünmüyorsa mutlaka bir dermatoloğa görünün.

Zayıf ve kolay kırılan tırnaklara ne yapmalı?

Zayıf tırnaklar güçlendirilebilir. Bunun için:

Tırnaklarınızı kısa tutun. Uzun tırnaklar kırılmaya daha yatkın olur.

Nemlendirici kullanın. Tırnaklarınıza ve kütiküllerinize günde birkaç kez ve yatmadan önce nemlendirici uygulayın.

Oje sürün. İnce bir kat renksiz oje tırnaklarınızın nemli kalmasını sağlar.

Aseton kullanmaya sınır koyun. Haftada bir kereden fazla aseton kullanmayın. Asetonsuz oje çıkarıcıları da tercih edebilirsiniz.

Biotin ilaçları hakkında bilgi edinin. Beslenme şeklinizi değiştirmek ve günlük vitamininizi almak tırnaklarınızı güçlendirmez. Ancak araştırmalara göre biotin tırnaklarınızı güçlendirir; kırılmalarını engeller.

Manikür ve pedikür ipuçları

Sağlıklı görünen tırnakların anahtarı manikür ve pedikür diye düşünüyorsanız bilmeniz gerek şeyler var. Lisanslı kuaförlere gidin ve manikür pedikürünüzü yapan kişinin de lisanslı olmasına dikkat edin. Kütiküllerinizi tamamen aldırmayın. Enfeksiyon kapmanıza neden olabilir. Kullanılan aletlerin steril olduğundan emin olun. Bu aletler aklınıza gelemeyecek kadar çok enfeksiyon riski taşıyor olabilir.

Tırnaklarınızın çığlığını duymazdan gelmek kolay. Ancak tırnaklarınız için yapmanız gereken daha fazlası. Temel tırnak bakımından başlayabilirsiniz.