Tip 2 Diyabet Hastalığı Nedir ?

Tip 2 diyabet kronik bir hastalıktır. Tip 2 diyabet vücudun kan şekerini düzenlemesinde sorun yaşayan insanlarda görülür. Diyabet hastalarının kan şekerlerinin fazla olması vücutlarının yeterince insülin salgılamaması ya da insüline duyarsız olması ya da her ikisinin kombinasyonu neticesinde oluşur.

Tip 2 diyabet oldukça yoğun görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkla özellikle yetişkinlerde görülse de son zamanlarda çocuklarda da sıkça görülmeye başlanmıştır. Özellikle Obezite veya fazla kilolar en büyük risk faktörleridir.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre yaklaşık 30 milyon çocuk ve yetişkinde bir tür diyabet hastalığı görülmüştür. Bu rakam Amerika nüfusunun %10’una denk gelmektedir. Bunlar içinde en sık görüleni tip 2 diyabettir. Amerika gibi sağlıksız beslenme alışkanlığının yüksek olduğu ülkelerde diyabet riski daha fazladır.

Tip 2 Diyabet Kan Şekerini Nasıl Etkiler ?

Yemek yediğiniz zaman vücudunuz karbonhidratları glukoz adı verilen bir tür şekere dönüştürür. Glukoz hücrelerin temel enerji ihtiyacını karşılamakla görevlidir. Hücreler insülin hormonu sayesinde glukozu emer ve enerjiye çevirir. İnsülin pankreas tarafından üretilmektedir.

Tip 2 diyabet hastalığı ise hücrelerin bir şekilde insüline karşı direnç göstermesiyle oluşur. Zaman geçtikçe vücut yeterince insülin üretmemeye başlar. Hücreler insüline direnç gösterdikçe doğal olarak kandaki glukoz oranı artar ve kan şekeri yükselir.

Tip 2 diyabet son zamanlarda özellikle çocuklarda fazla görülen bir hastalıktır. Bunun nedeni fast-food alışkanlıkları ve zararlı besinlerin tüketiminin artmasıdır. Bu hastalık hemen hemen her zaman insülin direnci ile başlar. Pankreas da zaman geçtikçe yeterince insülin salgılamadığı için kan şekerini kontrol etmek iyice güçleşir.

Genellikle diyabet hastaları egzersiz ve doğru beslenme ile kan şekerini kontrol altına alabilir ve fazla kilolarından kurtulabilirler. Bunu becermekte zorluk yaşayanlar ise ilaç kullanmak zorunda kalırlar. Tip 1 diyabet ile kıyasla tip 2 diyabeti engellemek kolaydır. Diyabet belirtileri makalemizi de ayrıca okuyun.

Tip 2 Diyabet İçin Risk Faktörleri

 • Obezite
 • Hareketsizlik
 • Yaşlılık
 • Kalıtsal diyabet hastalıkları
 • Etnik köken

Özellikle diyet ve egzersiz yaparak ve kilonuzu ideal seviyede tutarak tip 2 diyabet riskini azaltmanız mümkündür.

Tip 2 Diyabet Hastalığının Uzun Vadede Etkileri

Eğer tip 2 diyabet hastalığı kontrol altına alınmazsa bir çok tehlikeli sağlık problemi ve ölüme kadar giden riskler oluşturmaya başlar. Aynı yaştaki gruplar üzerinde yapılan araştırmalarda, tip 2 diyabet hastalarında ölüm oranı hasta olmayanlara göre 2 misli olarak tespit edilmiştir. Diyabet yüzünden oluşan hastalıklar aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki komplikasyonları daha önce belirtildiği gibi engellemek mümkündür. Kan şekerini kontrol altına almak ciddi komplikasyonların oluşmasını da zorlaştırır. Fakat bunu yapmak için hayat boyunca sağlıklı kalmayı hedeflemeli, diyete, egzersize ve kiloya her zaman önem gösterilmelidir.

Tip 2 Diyabet Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Tip 2 diyabetin tedavisi kan şekerini sürekli takip etme ve ilaç vererek insülin hormonunu kontrol etme üzerine kurgulanır. Doktorlar bu süreçte diyet ve egzersiz yapılmasını da özellikle tavsiye ederler. Yapılan araştırmalara göre özellikle fiziksel aktivite sayesinde hastalığı tersine çevirmek ve kurtulmak mümkündür. Doktorlar egzersiz yaparak kilo verenlerin insülin üretimlerinde ciddi farklılıklar olduğunu söylemekteler. Bunun temel nedeni vücuttaki fazla yağ oranının insülin üretimini bozmasıdır. Bu yüzden diyabet hastalarının hızlı yürüme gibi yağ yakıcı egzersizlere yönelmeleri tavsiye edilmektedir.

Diyabet için sebze yiyin

Diyabet için sebze yiyin

Tip 2 Diyabet Hastaları İçin Önerilen Diyetler

Hastalığın tedavisi için dahiliye doktoru bir diyet programı verebilir veya bir diyetisyen ile görüşülmesini önerebilir. Genellikle bu diyet kan şekerini dengede tutan yiyecekler içerir:

 

 • Alınan kalori miktarının düşürülmesi
 • Her öğünde aynı karbonhidrat seviyesinin tutulması
 • Sağlıklı yağların tüketilmesi
 • Taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi
 • Tam tahıllı yiyeceklerin yenilmesi
 • Protein ağırlık beslenme (balık, soya, fasülye, az yağlı süt ürünleri)
 • Alkolü tüketiminin kısıtlanması
 • Şeker tüketiminin kısıtlanması