Timothée Chalamet

Timothée Hal Chalamet
Timothée Hal Chalamet
HakkındaTimothée Hal Chalamet
(27-12-1995)27-12-1995 (yaşı 23)
Hell's Kitchen, New York, ABD
İkametManhattan, New York, ABD
MeslekAktör
Aktif Yıllar2008-
BurcuOğlak
Eşi-
Boyu182 cm
Kilosu70 kg

Timothée Chalamet 27 Aralık 1995’te New York – Hell’s Kitchen’da dünyaya gelmiş olan Fransız asıllı Amerikalı oyuncu’dur. Ünlü oyuncu senarist Harold Flender’ın torunudur. LaGuardia Müzik ve Sanat ve Sahne Sanatları Lisesi öğrencisi olan Timothée Chalamet, profesyonel oyunculuk kariyerine, reklamlarda ve oyunlarda rol alarak erken yaşta başladı.

2009’da Law & Order ve Loving Leah dizilerinde konuk oyuncu olarak yer alan genç oyuncu, 2012’de Royal Pains ve Homeland dizilerinde devamlılığı olan karakterlere hayat vermiştir. 2014’te Jason Reitman’ın Erkekler, Kadınlar ve Çocuklar filminde rol alan Timothée Chalamet, LaGuardia Lisesi’nden sınıf arkadaşı olan Ansel Elgort ile rol almış ve Danny Vance karakterini canlandırmıştır. Daha sonra kült filmler arasına girmeyi başarmış Interstellar’da Matthew McConaughey karakterinin oğlu olarak rol alan genç oyuncu, kariyerinin ilerleyen yıllarında çeşitli filmlerde daha küçük rollerle beyazperdede boy göstermiştir.

2017’de Lady Bird filminde Saoirse Ronan’ın karşısında lise öğrencisi olarak rol alan Timothée Chalamet, aynı zamanda film festivallerinin favorisi Call Me by Your Name filminde başarılı bir oyuncu olduğunu gösterdi. Ünlü oyuncu filmdeki performansı ile Akademi Ödülleri, Altın Küre, SAG Ödülleri ve BAFTA’dan En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde adaylık kazanmıştır. Ayrıca birçok Eleştirmen Derneklerinden ödüller alan Timothée Chalamet, 2018’de Woody Allen’ın A Rainy Day in New York filminde de rol almıştır. Ancak Allen’a yönelik cinsel taciz iddialarını öğrendikten sonra genç oyuncu filmden kazandığı bütün parayı üç farklı hayır kurumuna bağışladığını açıkladı.

NYC’de yaşayan Timothée Chalamet, Urdle adında bir kaplumbağa’ya sahiptir.

Timothée Chalamet Filmleri

Timothée Chalamet’in rol adlığı tüm filmler ve hayat verdiği karakter isimleri şu şekildedir;

The King (2019) – Henry V

A Rainy Day in New York (2018)

Beautiful Boy (2018) – Nic Sheff

Vahşiler (2017) – Pvt. Philippe DeJardin

Ugur Böceği (2017) – Kyle Scheible

Hot Summer Nights (2017) – Daniel

Beni Adınla Çağır (2017) – Elio

Miss Stevens (2016) – Billy

Mutlu Yıllar (2015) – Charlie

Adderall Günlükleri (2015) – Teenage Stephen

One and Two (2015) – Zac

Bu Nasıl Arkadaşlık Lan! (2014) – Young Sam

Yıldızlararası (2014) – Tom (15 Yrs.)

Erkekler, Kadınlar ve Çocuklar (2014) – Danny Vance

Timothée Chalamet’in Aldığı Ödüller

2017’de Beni Adınla Çağır filmindeki performansı ile New York Film Eleştirmenleri Birliği En iyi Erkek Oyuncu Ödülü ve En İyi Çıkış Yapan Oyuncu Dalında Gotham Bağımsız Film Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Timothée Chalamet’in Kişisel Hayatı

Aynı okulda eğitim aldığı Madonna’nın Kızı, Lourdes Leon ile ilişki yaşamış, daha sonra kısa bir süre de Selena Gomez ile beraber görülmüştür. Genç oyuncunun şimdilerde kiminle ilişki yaşadığı bilinmiyor.