Tifo Tanısı ve Tifo Tedavi Yöntemleri

Tifo bir tür bakteriyel hastalık. Salmonella bakterisiyle aynı aileden gelen bir bakteri nedeniyle oluyor. Kirli su, pis gıdalar ve tifo taşıyıcısı bir kişiyle temas yoluyla bulaşıyor. İlk hafta pek fazla belirti vermiyor. Ancak 3 hafta içinde beyin fonksiyonlarını etkileyecek kadar ciddileşiyor. 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre yılda 22 milyon kişi tifoyla karşılaşıyor. Ancak erken tanı ve tedaviyle bu hastaların hemen hepsi kısa sürede sağlığına kavuşabiliyor. Tabii bunun için tifo belirtilerini iyi tanımak ve olabildiğince hızlı müdahale etmek şart. 

Tifo tanısı nasıl konur?

Tifo belirtilerinden bir ya da birkaçını gösterdiğinizi düşünüyorsanız hiç zaman kaybetmeden doktorunuzla temasa geçin. İlk muayenede doktorunuz öncelikle sizi fiziki muayeneye sokar. Bu aşamada tifoya bağlı ateş, ishal, Kabızlık, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler incelenir. Bu sırada da tifoyla karşılaşma riskinizi ölçmek için doktorunuz size bir dizi soru sorar. Bu sorular:

Hangi belirtilerden şikayetçisiniz?

Belirtiler ne zaman ortaya çıktı?

Belirtilerde artma ya da azalma var mı?

Belirtiler ataklar halinde mi geliyor?

Yakın zamanda yurtdışına seyahat ettiniz mi? Ettiyseniz nereye?

Seyahate çıkmadan önce gerekli aşıları yaptırdınız mı?

Herhangi başka bir hastalığınız var mı?

Şu anda herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?

Tifo teşhisi koyarken tıbbi ve seyahat geçmişi çok önemlidir. Bu nedenle doktorunuz belirtileri incelerken genel sağlık durumunuz ve seyahat geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgi edinmeye çalışır. Ancak kesin tanı koymak için mutlaka kan ve diğer vücut sıvısı örneğine ihtiyaç vardır. Bu nedenle doktorunuz kan, dışkı, idrar, tükürük veya kemik iliğinizden ufak bir örnek alarak tifoya neden bakterilerinin varlığını araştırmak isteyebilir. Tifo mikrobuyla temasa geçtikten 48 ila 72 saat sonra uygulanabilen bu testte Salmonella typhi mikrobu araştırılır. 

Bu test daha önce de söylediğimiz gibi kan, idrar, dışkı ya da tükürük gibi vücut sıvılarından da yapılabilir, ancak en doğru sonucu kemik iliği verir. Bu işlemde doktorunuz özel bir enjeksiyon iğnesiyle kemiğinizden örnek alır. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürer ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ancak dilerseniz genel anestezi de uygulanabilir. 

Tifo nasıl tedavi edilir?

Antibiyotik tedavisi tifo tedavisinin adeta belkemiğidir. Tedavide kullanılan antibiyotiklerse:

Siprofloksasin: Tifo tedavisinde başvurulan antibiyotiklerin başında gelir. Fluorokinolon grubu antibiyotiklerdendir ve vücuttaki bakterilerle savaşır. Siprofloksasin, tifonun yanı sıra birçok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde de kullanılır. Hamile kadınlar hariç hemen tüm yetişkinler bu ilaçtan faydalanabilir.

Seftriakson: Tifo tedavisinde başvurulan diğer bir antibiyotik türüdür. Hamile kadınlar ve çocuklar da kullanabilir. Bu nedenle oldukça sık tercih edilirler.

Tifo tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin yan etkileri olabilir. Bu nedenle özellikle uzun süreli kullanımlarda dikkatli olunmalıdır.

Tifo tedavisinde başvurulan destekleyici yöntemler

Tifo tedavisi kapsamında yaşanan belirtileri hafifletmek için bazı destekleyici yöntemler de bulunmakta. Bunlar:

Sıvı tüketimi: Tifo ciddi derecede ishale, ishal de aynı şekilde su kaybına neden olur. İshalin olduğu her durumda olduğu gibi tifo tedavisinde de bol sıvı tüketmek hastalığı yenmek için şart. Çünkü Dehidrasyon yani vücudun susuz kalması hem enfeksiyon riskini hem de ateşi arttırır. Bu nedenle ciddi oranda susuz kaldıysanız damar yoluyla yani serum şeklinde sıvı almanız gerekebilir. 

Sağlıklı beslenme: Tifoyla savaşmak vücut için çok yorucu. Bu nedenle çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji ihtiyacını da ancak gıdalardan karşılayabilir. Bunun için de bol bol yüksek kalorili ve besleyici gıdalar tüketmeliyiz.