Tiamin ve BenfoTiamin Kullanımında Yüksek Doz Sınırı Nedir?

Vücudunuz B1 vitamini olarak da bilinen Tiamini çeşitli işlemlerde kullanır. Sentetik bir Tiamin olan BenfoTiamin, kullanım miktarı arttıkça sağladığı fayda da artan mucizevi bir maddedir ve doktorlar bu maddeyi tedavi amaçlı kullanır. Tiaminin ve BenfoTiaminin aşırı dozu yoktur fakat genellikle normal olarak kabul edilen genel geçer miktarlarda kullanılırlar. Yine de vitamin takviyesi almaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

Tanım

Tiamin, sinir sisteminizin işleyişine yardım eder, kaslarınızın düzgün çalışmasını sağlar ve sindirim metabolizmasına yardımcı olur. Tiamin, suda çözünen bir vitamin olduğundan çok küçük bir kısmı vücutta depolanır ve 14 gün boyunca alınmadığında B1 vitamini yetersizliği ortaya çıkar. BenfoTiamin, karaciğer ve kandaki Tiamin emilimini arttırarak diyabetik rahatsızlıkları ve dokuların zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Fakat benfoTiamin, sinir sistemindeki Tiamin seviyesini etkilemez. 

Besin kaynakları ve dozaj

Amerika Birleşik Devletleri’nde Tiamin alımı, günlük tavsiye edilen miktarlarla sınırlandırılmıştır. Bu miktarlar: 19 yaş üstü erkekler için günlük 1.2 miligram, kadınlar içinse 1.1 miligramdır. Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar, günlük 1.4 miligram Tiamin tüketmelidirler. Birçok doğal besin, Tiamin içerir fakat sakatatlar Tiamin bakımından oldukça zengindir. Baklagiller, pirinç, mısır gevreği, buğday tohumu ve buğday kepeği yüksek miktarda Tiamin içeren diğer gıdalar arasındadır. 

Yüksek doz

Tavsiye edilen günlük Tiamin miktarı 1.1 ve 1.4 miligram arasında değişse de birçok vitamin takviyesi 50 – 100 miligram dolaylarında Tiamin içerir. Yüksek dozun ne olduğu, kişinin durumuna göre değişkenlik gösterir. Tiamin ve benfoTiamin suda çözünen mineraller olup vücuttan kolaylıkla atılabildiklerinden, bu vitaminlerin alımında belirlenen bir üst sınır bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalarda hem Tiaminin hem de benfoTiaminin 100 miligrama kadar kullanımında hiçbir sakınca olmadığı anlaşılmıştır. 

Önlemler

Tavsiye edilen miktarda Tiamin aldığınızdan emin olmak için doktorunuzla görüşün. Ayrıca doktorunuz bazı durumlarda yüksek miktarda Tiamin ve BenfoTiamin kullanımını uygun görebilir. Tiamin genellikle güvenli ve yan etkisi bulunmayan bir vitamindir. Fakat bazı insanların Tiamine karşı aşırı hassasiyeti ya da alerjisi olabilir. Bu durumlarda deride kızarıklık, kaşıntı ve nefes alma zorluğu görülebilir. Tavsiye edilen miktarın üzerindeki dozlar yorgunluk ve kas gevşemesine sebep olabilir. Tiamin ya da benfoTiamin takviyesi almadan önce, sağlık durumunuzun ve kullandığınız ilaçların bir değerlendirmesini yapması ve oluşabilecek rahatsızlıkları öngörmesi için doktorunuzla görüşmelisiniz.