Testosteron ve D vitamini eksikliklerine bağlı kas ağrıları

Hafif D vitamini eksiklikleri uykusuzluk, kilo kaybı ve görme bozukluklarına sebep olabilir. Ancak ciddi miktarda D vitamini eksikliklerinin Depresyon, bağışıklık sisteminde zayıflık, yorgunluk, kemik erimesi ve kas ağrıları gibi ciddi sonuçlara yol açabileceği unutulmamalıdır. D vitamini, vücuttaki birçok psikolojik süreçte görev aldığından, erkeklik hormonlarının da etkinlik seviyesini etkiler. Çeşitli kaynaklara göre, güçlü bir erkeklik hormonu olan testosteron, güneş ışığı seviyesi düşük olan bir mevsim olan kış süresince daha az salgılanır. Bu bilgiler ışığında, üretimi için güneş ışığına ihtiyaç duyan bir vitamin olan D vitamininin eksikliğinin, testosteron seviyesinde azalmalara yol açtığı sonucuna varılabilir.

D vitamininin önemi

D vitamini aslında yağda çözünebilen ve birçok hormonun salgılanmasında önemli rol oynayan vitaminler olan D3 (kolekalsiferol) ve D2(ergokalsiferol) vitaminlerinden meydana gelmektedir. Cildimiz, gizli bir D vitamini kaynağı olsa da,  bu gizli D vitaminini kullanmak için güneş ışığına ihtiyaç duyarız. Ayrıca, ihtiyacınız olan D vitaminini temin etmek için vitamin takviyeleri kullanabilir ya da D vitamini içeren besinler tüketebilirsiniz. D vitamini, D3 vitamininin kan dolaşımına katıldığı yer olan karaciğerde depolanmaktadır ve metabolizma faaliyetlerinde kullanılmaktadır. D vitamini, kemik gelişimi bakımından da oldukça önemlidir ve eksikliğinde halsizlik, yorgunluk, kramplar, kas ağrıları ve karıncalanmalar meydana gelebilir. Ayrıca çok düşük seviyede D vitamini tüketimi yaşlılarda kalp hastalıkları, eklem iltihapları, şeker hastalığı ve Bunama gibi hastalıkların oluşma ihtimalini arttırır.

Düşük seviyede testosteron ve D vitamini

“Klinik Endokrinoloji” dergisinde yayınlanan ve 2000 erkek birey üzerinde, testosteron, D vitamini ve SHBG arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışma yapılmıştır. SHBG, kan dolaşımındaki testosterona bağlanarak androjen hormonu alıcılarıyla etkileşimi engelleyen bir bileşiktir. Bu çalışmaya göre, vücutlarında yüksek miktarda D vitamini bulunan bireyler aynı zamanda yüksek miktarda testosteron ve düşük miktarda SHBG salgılamaktadır. D vitamini eksikliği yaşayan erkek bireyler, düşük miktarda testosteron seviyesine ve yüksek miktarda SHBG seviyesine sahiptir. Ayrıca, Mart ayında bu maddelerin seviyesinde azalma yaşayan bireyler Ağustos ayında bu maddelerin seviyesinde ciddi bir artış yaşamışlardır.

Testosteron eksikliğinin belirtileri

Testosteron eksikliği erkeklerde, kadınlardan daha sık rastlanılan bir sorundur çünkü testosteron önemli bir erkeklik hormonudur.  Yaşlılık, testosteron kaybının genel sebebidir ancak sık rastlanılmasa da testislerin hasar görmesi ya da kemoterapi gibi durumlarda vücutta testosteron üretimi azalabilir. Testosteron eksikliğinin belirtileri olan yorgunluk, depresyon, cinsel istek azalması ve kas kütlesi kaybı gibi faktörler D vitamini eksikliği belirtilerini dolaylı yoldan da olsa destekler niteliktedir. Kas kütlesindeki azalmalar, kaslardaki ağrıların şiddetini de arttırabilir.

D vitamini ve testosteron eksikliğinin engellenmesi

D vitamini takviyeleri kullanmak ve D vitamini bakımından zengin besinler tüketmek vücudunuzdaki D vitamini miktarını artırmanıza yardımcı olabilir. Yeterli miktarda güneş ışığına maruz kalmak da vücuttaki D vitamini ve testosteron üretimini arttırır. Bazı kaynaklara göre, bir insan vücudunun yeterli miktarda D vitamini üretmesi için, ellerin, boynun ve yüzün birkaç dakika boyunca güneş ışığına maruz kalması yeterlidir. “7-dehidrokolesterolün” D vitaminine dönüştürülmesi için gereken güneş ışığı, kişinin cilt tipi ve bulunduğu coğrafyaya göre değişiklik gösterebilir. Sardalye, somon balığı, süt, peynir, yumurta sarısı ve dana ciğeri yüksek miktarda D vitamini içeren besinler arasındadır.