Testisinizdeki yumru varikosel olabilir mi?

Ummadığınız bir yerinizde davetsiz bir misafiriniz var. Testisinizdeki yumru Varikosel olabilir mi?

Testisinizde fark edilir bir yumru her gün karşınıza çıkan bir şey değil. Bir gün testisinizde bir yumruyla karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Sadece yumru da değil tabii ki bir testiste ya da her ikisinde birden oluşan kabartılar da inanın doktora gitmeye değer.

Çoğu zaman bir yumru ya da kabartı kanserli değildir. Ama kesinlikle emin olmanız için bir profesyonele gidip kontrol ettirmekten başka da yolunuz yok.

Varikosel tıpkı Hidrosel, epididimal torba, testis bükülmesi gibi testisteki iyi huylu yumruların ya da kabartıların habercisi olabilir, ihmal etmeyin.

Varikosel

Çoğu zaman varikoselin bir belirtisi olmaz. Yine de erkeklerin %2 – 10’u ara sıra meydana gelen testis torbalarında ya da kasıklarında ağrı ve yüksek hassasiyet şikayetleri yaşıyormuş.

Varikosel genellikle sol tarafta olur. Testislerin içinde bulunan damarların diziliş şekli varikoselin sol tarafta görülme olasılığını arttırır.

Varikosel yumuşak bir yumru şeklinde testis torbasında gelişir. Dokunulduğundaysa bir torba dolusu kurtçuk tutuyormuş hissi verir. Varikoselin büyüklüğü değişebilir. Bazılarını dokunmadan fark etmeniz çok mümkün olmaz. Bazıları da kolaylıkla görülebilecek kadar büyük ve geniş olur.

Kısırlık ile varikosel arasındaki ilişkiyi kanıtlayacak sınırlı kanıt olsa da bazı durumlarda kısırlık ve varikosel birbirleriyle ilişkili olabiliyor. Kısır erkeklerin hemen hemen %40 ının varikosel şikayeti var.

Varikosellerin cerrahi müdahale ile alınmasının kısırlığa neden olduğuna dair ise hiçbir kanıt yok.

Hidrosel

Hemen hemen her durumda ve her koşulda hidroselin tek bir belirtisi olur: testislerde (birinde ya da her ikisinde de) acısız kabarıklıklar.

Epididimal torba

Epididimal torba beyaz ya da sarı sıvı dolu küçük keseler şeklinde gelişir. Boyutu birkaç milimetre ile 5 santimetre arasında değişebilir. Torbanın içindeki suyu sıkarak çıkarmak yaralanmaya ya da Mikrop kapmaya neden olabileceğinden dolayı önerilmez.

Mikrop kapıp iltihaplanmadığı sürece epididimal torbanın belirtisi yoktur. İltihaplanma olduğu takdirde belirtiler şu şekilde olur:

•    Kırmızı, kabarık ve sızlayan torba
•    Torbadan akan kötü kokulu sarı sıvı

Testis bükülmesi

İyi huylu testis yumrularının diğer türlerinden farklı olarak testis bükülmesi acil tıbbi müdahale gerektirir.

Kendinizde ya da tanıdığınız birinde testis bükülmesi olduğundan şüpheleniyorsanız hemen 112’yi arayıp ambulans isteyebilirsiniz.

Testis bükülmesi durumlarında başlangıç belirtilerinden sonra 6 saat içinde cerrahi müdahalede bulunulmazsa, çok büyük ihtimalle etkilenen testisin hepsini almak gerekir. Bu yüzden erken müdahale çok önemli.

Testis bükülmesinin belirtilerine gelelim. Testis bükülmesi genellikle testislerin birinde şiddetli ağrıyla başlar. Diğer belirtiler ise şu şekilde olur:

•    Testis torbasında kabartı
•    Mide bulantısı
•    Kusma
•    Karın ağrısı
•    Ateş
•    Sık sık idrara çıkma isteği

Testis bükülmesinden mustarip olan insanlardan %50sinin geçmişlerinde testis ağrısı yaşadıkları belirlenmiş. Testis ağrılarına aman dikkat. Bela geliyorum derken önlem almak lazım.