Testis kesesinde neden kitle oluşur?

Skrotumda yani testis kesesinde sıvı birikmesi, anormal doku büyümesi, şişlik ve iltihaplanmaya bağlı şekil bozukluklarıyla kitleler oluşabilir. Bu durumun sonucunda oluşan kitleler erkek sağlığı için önemli. Bu nedenle göz ardı edilmemesi gerekiyor.  Eğer böyle bir kitleniz varsa mutlaka Doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Belirtileri

Skrotum kitlelerinin ve anormalliklerinin belirtileri türüne göre değişim gösterir. Bazı durumlarda kitleler hiçbir belirti göstermez. Yalnızca elle muayenede fark edilir. Bazı durumlardaysa şu belirtiler olabilir:

•    Kasık, alt sırt veya karında ağrı
•    Alışılmadık yumru
•    Testislerde ağırlık hissi
•    Testislerde şişme veya sertleşme
•    Skrotumda şişme
•    Kusma, bulantı
•    Skrotumda kızarıklık

Kitlenin nedeni bir enfeksiyonsa şu belirtiler görülebilir:

•    Ateş
•    İdrar sıklığı
•    Kanlı veya bulanık idrar

Neden olur?

Skrotumda birçok nedenle kitle veya anormallik olabilir. Bunlardan bazıları:

Tümörler:  Testiste oluşan anormal yapılı tümörler testis kanserine denen olabilir. Belirlenmesi kolaydır.  Genellikle kasık boyunca ağrıya ve şişliğe neden olurlar. Testis Kanseri genç veya genç erişkin erkeklerde daha sık görülür.

Spermatoseller: Skrotumda oluşan iyi huylu tümörlerdir. Genellikle ağrı yapmaz. İçi sıvı dolu keselerdir.

Epididimitler: Epididim testisler üzerinde yer alan ve üremede  rol oynayan yapılardır. Bunların iltihaplanması sonucu oluşan epididimitler skrotum ağrılarının çoğunun asıl nedenidir. Çok şiddetli ağrı ve şişliğe neden olurlar. Genellikle üriner sistem enfeksiyonları, Klamidya ve Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve prostatitler sonucu bulaşan bakterilerle oluşurlar.

Orşitler: Özellikle epididimdeki iltihabın veya diğer iltihabi hücrelerin idrar veya kan yoluyla testise ulaşmasıyla oluşurlar. Epididimiteki etkilerin yanı sıra ateşe de neden olur. Orşit özellikle ergenlik çağından sonra geçirilen Kabakulak enfeksiyonuna bağlı gelişebilir.

Hidrosel: Hidrosel testisleri çevreleyen zarlar içinde normalden daha fazla sıvı birikimi sonucu skrotumun şişmesiyle olur. Skrotumda yumuşaklığa ve şişkinliğe neden olur. Ağrı yapmaz.  Tek veya her iki testiste de oluşabilir. Her yaşta görülebilirse de yaşlı erkeklerde daha yaygındır.

Hematosel: Skrotumda kan birikmesidir. Testislere doğrudan darbe gelmesi en belirgin nedenidir.

Varikosel: Testislerin toplardamarlarında oluşan bir Varis yani damar genişlemesidir. Daha çok sol tarafta görülür. Ancak iki tarafta da görüldüğü durumlar vardır. Kesin nedeni bilinmiyor. Ancak kısırlığa neden olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

Kasık fıtığı: Skrotumdaki kitlelerin bir diğer nedenidir. İnce bağırsağın bir kısmının karın ve kasığı ayıran dokuya baskı yapmasıyla oluşur. Özellikle bebeklerde daha sık görülür. Bazı durumlar dışında kendiliğinden geçebilir. Ancak geçmediği durumlarda ameliyat gerekir.

Testis bükülmesi: Oldukça ender olarak gelişen bu sorun testislere giden kanın engellenmesiyle olur. En sık testislerden birinin sparmatik kordona doğru bükülmesiyle gelişir. Oldukça acı verir. Acil müdahale gerekir. Skrotumdaki kitlelerin ve yapı bozukluklarının nedenlerinden biridir.