Testis Kanseri Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır ?

Testis kanseri testis hücrelerinin bir ya da iki testis içinde anormalleşmesi hastalığıdır. Bu kanser genellikle 20 ila 35 yaşlarındaki erkeklerde görülmektedir. Genellikle bu hastalığın nedeni bilinmez ama bazı risk faktörleri yüzünden kanser olma olasılığı vardır. Kanser genellikle kişinin kendisi tarafından testisin şişmesi veya testiste yumru olduğunu farketmesiyle bulunur.

Testiste biçimsizlik, düzensizlik, aşırı genişleme hayra alamet değil. Karnım ağrıyor. Testis kanseri miyim şüphesi de aklınıza düştüyse dikkat, testis kanseri kapıda olabilir. Kanser testis bölgesinde olağan tempodan ayrılıp kontrolsüzce büyümeye başlayan hücrelerle tetikleniyor. Sorun tek testiste veya ikisinde birden görülebilir.

testis kanseri

Testis Kanseri Belirtileri

Testiste biçimsizlik, düzensizlik, aşırı genişleme testis kanseri belirtisi. Skrotumdaki çekme ve ağırlık hissi, ağrı sızı da öyle. Diğer belirtiler: Kasıklarda, alt karında sızlama. Tüm skrotumda (veya tek testiste) rahatsızlık hissi.  

Risk faktörleri

Kesin nedeni bilinmiyor ama risk faktörleri belli:

Yaş: 15 – 40 yaş arası kritik.

İnmemiş testis: Doğum sonrası testisler normalde olması gereken yere (skrotum) inmiyor. Karnın alt kısmında kalıyor. Bu da testis kanserine yol açıyor.

Kalıtım: Aile geçmişinde varsa dikkat.

Irk: Beyaz bir erkeğin testis kanserine yakalanma olasılığı siyah bir erkekten 5 kat, Asyalı bir erkekten iki kat fazla.

Tedavi Yöntemi

Testis kanseri nadir görülen sağlık sorunlarından. Cerrahi yolla tedavi ediliyor. Kanserli testis (ya da her ikisi birden) çıkarılıyor. Bazı durumlarda Doktor karındaki lenf bezlerini de alıyor.

testis kanseri 

Operasyon ardından kemoterapi ve ilaç desteğiyle sorun çözülüyor.

Tek testisin alınması cinsel yaşamı kısıtlamıyor. Çocuk sahibi olmak sorun değil. Kalan testis sperm ve testosteron üretmeye devam ediyor. Estetik açığı kapatacak protez kullanımı da olanaklı.  

Tedavinin Başarı Oranı

Sorunun hangi aşamada farkedildiğine bağlı. Lenf bezlerine sıçramadan yakalanmışsa başarı oranı %98’den büyük. Sıçramışsa bile endişeye gerek yok. Başarı oranı %90’dan fazla.