Testis Ağrısı Neden Olur ?

Testis ağrısı erkeklerin bir ya da iki testisinde oluşan ağrıya denir. Testisin zarar görmesi cinsel bozukluklara, kısırlığa ve hormonal dengesizliklere yol açabilir. Testis ağrısı bir sakatlanma, iltihaplanma, kanser veya testis kordonunun dolanması neticisinde oluşabilir. Eğer şiddetli testis ağrısı varsa acile gitmek gereklidir.

Testis Ağrısı Nedenleri

Testis ağrısına neden olan farklı sebepler vardır. Bunlardan bazıları acil ameliyat gerektirebilen durumlardır:

Travma: Testis travması şiddetli ağrıya neden olur. Testis sakatlanmalarının %85’i genellikle spor sakatlanmaları, direk tekme, yumruk, araba kazası gibi aniden olan ve şiddetli darbeler sonucu oluşmaktadır. Travma neticisinde testis torbası ve testisler şişebilir (Hidrosel) ve çürüyebilir. Travma acil ameliyat nedenlerindendir.

Testis Bükülmesi (Testiküler Torsiyon): Bu durum acil ameliyat gerektirir. Testis torbalarının dolanması sonucuyla oluşur ve dolanma testiste kan gitmesini engeller. Aniden olabilen veya travma sonucu oluşabilen bir durumdur. Testisler oksijene ihtiyaç duyduğu için ve kan da oksijeni testise taşıyamadığından ötürü testisin bükülmesi testisin ölümüne neden olabilmektedir. Testis bükülmesi her yaşta olabildiği gibi en sık yeni doğanlarda ve 12-18 yaşındaki erkek çocuklarda olur. Genellikle testis anatomisinde anormal bir durum olan erkeklerin başına daha sık gelir.

Epididim: Epididim iltihabı genellikle bir enfeksiyon sonucu olur. 18 yaşından büyük erkeklerde testis ağrısının başlıca nedenidir. Cinsel olarak aktif erkeklerin bu hastalığa yakalanma riski diğerlerine göre çok daha fazladır. Epididim Klamidya veya goneri (Bel soğukluğu) gibi cinsel yolla buluşan hastalıklardan oluşabilir. Yaşlılarda Prostat Büyümesi epididimin başlıca nedenlerindendir.

Testis Torbasının Bükülmesi: Ergenlerde sık görülen bir durumdur. Özellikle 7-14 yaşındaki erkek çocukların testis torbalarındaki bükülmeler testis ağrısına yol açabilmektedir. Testisküler torsiyonda olduğu gibi torbada oluşan bükülmeler bölgeye giden kan akışını engeller ve şiddetli ağrıya yol açar.

Kasık Fıtığı: Kasık fıtığı da testis ağrısına yol açabilir. Kasık fıtığı testis torbasına baskı uygulayabilir ve bölgenin şişmesine neden olabilir.
Orşit: Testis iltihaplanması olarak bilinen bu durum genellikle epididim tedavi edilmediği zaman oluşur. Orşite neden olan durumlar kabakulak hastalığı, virüsler ve bakterilerdir.
Testis Tümörü: Bir tümör testis ağrısına pek neden olmasa da testis kanserine neden olabilmektedir.
Böbrek Taşı: Böbrek taşı ağrısı nadiren de olsa testis bölgesine sıçrayabilmektedir.

Testis Ağrısı Belirtileri

Testis ağrısı çeken bir kişiyi inceleyen Doktor, öncelikle durumunun testis torsiyonu yüzünden olup olmadığına anlamaya çalışır. Eğer ağrının nedeni testisküler torsiyonsa acilen ameliyat gereklidir. Yukarıdaki diğer nedenlerden biri ise tedavisi daha kolaydır. Testis ağrısı çeken kişi zaman kaybetmeden doktora muhakkak görünmelidir. Ağrının ölçüsü ile nedenleri şu şekilde ilişkilendirilebilir:

 • Testistiküler torsiyon genellikle aniden ağrı yapar.
 • Epididim durumunda ağrı yavaş yavaş oluşur ve başlangıçta epididimin ilk oluştuğu yerde ağrı oluşur.
 • Testis ağrısına ek olarak da şu belirtiler de görülebilir:
  • Testis ve çevresinde büyüme, hassaslık, renk değişimi
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Yüksek ateş
  • Küçük abdest yaparken acı veya penisten akıntı
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı, boşalma esnasında ağrı, idrarda kan veya kanlı semen(döl)

Testis Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir ?

Ağrının nedenini bulmak için doktor fiziksel muayene ve hastanın özgeçmişini inceler. Fiziksel muayanede karın, kasık, testisler ve penis incelenir. Ayrıca laboratuvar testleri de gerekebilir. Bu testler kan testleri, idrar analizi ve peniste akıntı varsa ise penis ucundan sıvı alınarak yapılabilir.

Eğer testiküler torsiyon yoksa bölge ultrason veya MR ile daha detaylı incelenerek problemin kaynağını tespit edilmeye çalışılır. Fakat doktor testiküler torsiyon olduğuna eminse hasta direk ameliyata alınabilir.

Testis Ultrasonu: Bu yöntem doktor tarafından testiküler torsiyon olma olasılığına karşı daha detaylı bilgi amaçla yapılır. Testis ultrasonu ile testislere giden kan akışı daha rahat görülebilir. Ayrıca varsa bölgedeki anormallikler de tespit edilir. Bu anormallikler aşağıdaki gibi olabilir:

 • Testiküler çatlaklar
 • Hematospermi (Kan toplanması)
 • Apse
 • Testiküler tümör
 • Kasık fıtığı

Eğer epididim varsa testis ultrasonu bunu da tespit edebilmektedir.

Testis Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir ?

Testis ağrısının evde bir tedavisi yoktur. Bu yüzden bir ürolog tarafından incelenmeli ve altında yatan nedeni biran önce bulunmalıdır. Tedavi şekli ağrının kaynağına göre değişiklik gösterir. Tedaviler şunları içerebilir:

 • Ağrı kesici
 • Antibiyotik
 • Buz uygulama
 • Dinlenme
 • Skrotal destek
 • Ameliyat

İbuprofen (Motrin, Advil) veya asetaminofen (Tylenol) gibi ağrı kesiciler testis ağrısını hafifletebilir fakat tedavi etmez.