Testiküler Torsiyon Nedir ?

Testiküler torsiyon ne demek? Torsiyon bükülme demek. Sonra epididimit, hipogonadizm, travma var. Testiküler tehlike listesi uzayıp gidiyor.

Testisler irice iki zeytin büyüklüğünde. Başta testosteron erkeklik hormonları ve sperm üretimi onlarda. Burada çıkan sorunlar hormonal dengeyi bozabilir. Başka hastalıkları tetikleyebilir.

testiküler travma

Testiküler travma

Testisler vücuttan bağımsız. Skrotumun içinde. Yani kasların ve kemiklerin koruma alanı dışında. Bu da onları çarpma, vurma durumunda açık hedef kılıyor. Özellikle sporda tehlike büyük. Galiba en mantıklısı suspansuar giymek.

Testislerin başına gelen travmaların acı, şişlik, morarma gibi sonuçları var. Bunlar çoğu zaman ciddi sorunlara yol açmıyor. Ama bazen testis doğrudan darbe alıyor. Pelvis kemikleri arasına sıkışıyor. Skrotum içine kan doluyor. Bu noktada çözüm için cerrahi müdahale gerekiyor.

Testis koruma işlevinde skrotumla birlikte sperma kordonu da etkili. Bazen bu kordon testislerin çevresine dolanıyor. Testislere kan akışını engelliyor.

Belirtileri: Ani acı. Genişleme hissi. Şişlik. Aşırı hassasiyet.

Testis bükülmesi (testiküler torsiyon) genellikle 25 yaş altında görülüyor. Yorucu aktivite ve darbe sonucu (bazen nedensizce) testisler bükülüyor. Kuşku varsa en iyisi doktora gitmek.

Çözüm genellikle cerrahi müdahale. Doğru tedavi edilirse testisler işlevini kaybetmiyor. Kan akışı uzun süre kısıtlanmışsa başka. O zaman testisi almak gerekiyor.

Epididimit

Epididim testislerin çevresinden geçiyor. İşlevi spermleri sperm kanallarına taşımak.

Epididimde iltihaplanmanın bilimsel adı: Epididimit. Soruna Klamidya adında cinsel yolla geçen bir hastalık sebep oluyor. Neden: Bakteriler.

Belirtileri: Acı. Şişlik. İdrar ve sperm çıkışındaki kanallar acıyor. Sorun diğer testise de sıçrıyor. Ateş ve apse yapıyor.

Tedavi

Tedavide yaklaşım karma: Antibiyotik. Şişliği gidermek için buz. Yatak istirahati. Cinsel yolla kapılmışsa eşler dikkatli olmalı. Sorun yineleyebilir. Tedavi edilmezse (özellikle iki testis birden zarar görürse) üreme sorunlarına yol açabilir.

Kondom cinsel ilişkiyle bulaşan tipi engelliyor.

Testosteron salgılamak testislerin önemli görevlerinden. Erkeklerde fiziksel özelliklerin çoğunu bu hormon belirliyor. Kas gücü, kemikler, sperm oluşumu, cinsel dürtü buna örnek.

Yeterince testosteron üretilmemesine hipogonadizm deniyor.

Başlıca iki türü var. İlkinde sorun testiste. İkincisi beyindeki hipofiz beziyle ilişkili: Testislere mesaj iletilemiyor.

Hipogonadizm her yaşta görülebilir.

Hipoganadizmle ilişkili sorunlar

Ereksiyon sorunları. Kısırlık. Cinsel dürtü azalması. Vücut kıllarında azalma. Testis boyutunda küçülme. Kas yapısında zayıflık. Kilo artışı. Kemik yapısında zayıflık. Göğüs dokusunda genişleme.

Hipogonadizmle menopozun ortak işaretleri var. Sıcak basması, Depresyon, yorgunluk, değişken ruh hali buna örnek.

Nedenleri

Klinefelter sendromu: Normalde erkekte bir X bir de Y kromozomu olur. X kromozomundan 2 tane varsa sorun çıkar.

İnmemiş testis: Doğum sonrası testisler normalde olmaları gereken yere inmeden karnın alt kısmında kalıyor.

Hemokromatoz: Kanda demir düzeyi yükselirse testislerin çalışması güçleşir.

Testiküler travma: Darbe, çarpma vb. sonucunda oluşur.

Kanser tedavisi: Kemoterapi ve Radyoterapi testis işlevinde bozukluğa yol açabilir.

Yaşlanma: Normal yaşlanma süreci içerisinde testosteron hormonu azalıyor.

Hipofiz bezi sorunları: Başınıza aldığınız yaralar, tümörler hipofiz bezini de etkiliyor. Bunun sonucunda hipofiz hormonsal mesajlarını iletmekte güçlük çekiyor.

İlaçlar: Bazı ilaçlar (örneğin psikiyatrik olanlar) testosteron salgılanmasına zarar verebilir.

Tedavi

Tedavi yolu nedene bağlı. Uzun süreli hormon replasman tedavisi yaygın seçeneklerden. Sorun hipofiz beziyle ilişkiliyse yine hormonsal tedaviler devreye giriyor.