Tenisçi dirseği mi?

Tenisçi dirseği mi? Tenisçi hastalığı bende ne gezer demeyin. El ve bilek çalıştıran tüm meslek gruplarıyla ev kadınları risk altında.  

Tekrarlayan zorlanmalara bağlı dirsek dışındaki kemiğe bağlı tendon yırtıkları ve dejenerasyona tenisçi dirseği denir.

İşin enteresan tarafı tenisçiler bu hastalığa yakalananların yalnızca %5’ini oluşturuyor. 

tenisçi dirseği Tenisçi dirseği genellikle baskın kolda görülüyor. 

Tenisçi dirseği günde 2 saatten fazla zorlayıcı el bileği hareketleri yapan tüm meslek gruplarında görülebilir. Sorun özellikle boyacılar, tesisatçılar, marangozlar ve yoğun ev işi yapan ev hanımlarında yaygın. Yaş aralığı 30 – 50.

Tenisçi dirseğiyle karıştırılan 2 hastalık: Golfçü dirseği ve Bursit. Golfçü dirseği de tenisçi dirseğine benziyor. Ağrı ve hassasiyet dirseğin iç kısmında veya dirsek kemiği civarında hissediliyor. Bursit ise genellikle eklemlerin aşırı bükülmesi veya dirseğin ucuna darbe gelmesiyle oluşuyor. Genelde şişme görülüyor. Eklemin arkasında ağrı oluyor.

Belirtileri

Tenisçi dirseğinin ilk belirtisi ağrı. Ancak her ağrı illa tenisçi dirseğinden kaynaklanmıyor. Dirseğin hemen dış ve alt kısmında oluşan ağrı varsa ve dirsekten bileğe kol boyunca vuruyorsa, bir şeyler kaldırırken, kavrarken, tokalaşırken, diş fırçalarken veya kol bükükken ağrı varsa, kolun alt kısmını ileriye doğru uzatırken zorluk çekiyorsanız ve bu ağrılar 6 – 12 hafta arası sürüyorsa sizde tenisçi dirseği olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Genellikle kendiliğinden iyileşiyor. Genel olarak ağrıya neden olan hareketlerden kaçınmak ve sorunlu bölgeye soğuk kompres yapmak yararlı olabilir.

Yakınmalarınız çok şiddetliyse şu yöntemlere başvurulabilir:

İlaç kullanımı: Parasetamol gibi basit ağrı kesiciler veya Naproksen, Diklofenak gibi ilaçların kısa süreli kullanımı faydalı olabilir. İlaç almadan önce ilgili sağlık personeline danışmanız önerilir.

Egzersiz: Dirseği ve kasları yormayacak egzersizler faydalı olabilir. Bu şekilde bölgedeki sertlik dağılır. Esneklik artar. Günde 3 – 5 arası bu egzersizler yapılabilir.

Diğer tedaviler: Ağrı önleyici tedaviler yardımcı olabilir. Örneğin çeşitli fizik tedavi yöntemleri, Akupunktur vb.

Soğuk kompres: Dirsekteki ağrı ve şişmeye karşı uygulanabilir. Her  gün 3 – 4 saatte bir 20 – 30 dakika uygulanması yeterli olur.

Dirsek askısı kullanma: Dirseğin dinlendirilmesi tedavide asıl amaç olduğundan kullanılması yararlı. Dirseğin sabitlenmesi ve hareket etmesini önleme temeline dayanır.

Cerrahi müdahale: Uygulanan tedavilere 2 – 4 ay cevap alınamazsa cerrahi müdahale söz konusu olur. Bu operasyonda hasarlı bölgedeki tendonlar serbest bırakılır. Oldukça kolay bir operasyon. Başarı oranı % 90. 

Nasıl korunulur?

Tenisçi dirseği yinelemesi kolay sağlık sorunlarından. Bu nedenle iyileşmeden sonra bile çok dikkatli olunmalı. Kilit nokta dirseği yoracak ya da zarar verebilecek eylemlerden kaçınmak.

Aktivitelere başlamadan önce mutlaka 5 – 10 dakika ısınma hareketleri yapılmalı. Bittikten sonra buz koyulmalı. Aktivite sırasında sık ara verilmeli.