Temel Yoga Sekansları Nelerdir ?

Yoga hemen hemen her yerde uygulanabilir ve mekân olarak sadece yoga minderinin sığabileceği bir alan gerektirir. Yoga her yerde uygulanıp, kolay ulaşılabilir olduğundan, birçok uygulayıcı yoga sekanslamanın anlaşılmasını esas alan kişisel uygulamalar geliştirmektedirler. Başlangıçta, sekanslama kalıplaşmış görünebilir. Ancak, sekanslama ardındaki yöntemleri öğrenmek önemlidir.

Faydaları

Temel yoga sekanslarını anlamak, yoga egzersizlerini derinleştirmenizi sağlar. Aynı zamanda, yoga asanalarının ya da duruşlarının ve bunların tedavi edici ve fiziksel uygulamalarının daha iyi anlaşılması için olanak sağlar. Örneğin sukhasana ya da bağdaş kurarak oturmak anksiyeteyi hafifletirken, utkatasana veya sandalye pozisyonu kola ve bacak kaslarını güçlendirmektedir.

Odaklama ve Temalar

Yoga sekansları genellikle özel bir odak noktası etrafında oluşturulur. Bir sekans için sizin odak noktanız, vücudunuzun veya bir duygunuzun fiziksel görünüşü ile ilgili olabilir. Bir temanın dâhil edilmesi, sekans oluşturmanızı çok daha kolay hale getirir. Örneğin depresyonu hafifletmek için olan bir sekans, matsyasana yani balık pozisyonu gibi göğsünüzü açan bir oturma pozisyonuna geçmeden önce, pranayama (hint yogasında bazı teknikler ve egzersizlerle nefesin düzenlenmesi) ile ya da basit bir solunum egzersizi ile başlayabilir. Göğüs açma, depresyonun neden olduğu daralma olarak tarif edilen hissi hafifletmeye yardımcı olabilir. Sekansları ayrıca, tutulan hamstrings ve omuz kaslarını gevşetilmesi gibi, vücudun fiziksel bir yönü ile ilgili olarak da geliştirilmiş olabilir.

Pozisyonların Düzenlenmesi

Uygulama için belirli bir tema üzerinde yerleştirildikten sonra, temel yoga sekansınızı oluşturmaya başlayın. Sekans oluşturmanın püf noktası, pozisyonları kombine etmek yani bazı pozisyonları birleştirmektir. Rahat bir pozisyonda sekanslara başlayın. Bu sizin nefes alıp verme üzerine odaklanmanızı sağlayacak ve o gün ile yaptığınız uygulama arasında bir ayrım oluşturacaktır. Tüm vücudunuzu hareket ettiren duruşları sekansınıza dâhil edin. Böylece, kaslarınızın sıcak kalması sağlanır ve yaralanma riskiniz azalır. Restoratif pozisyonu sonlandırmadan önce, sekansı, çocuk duruşu veya sivasana gibi ayakta durularak uygulanan çeşitli pozisyonlar ile bitirin.

Nefes Alıp Verme

Nefes alıp verme yoga egzersizleri için önemli bir husustur. Uyguladığınız pozisyona uygun olarak “nefes alıp-verme” solunum döngüsünü kullanın. Örneğin kolların başın üzerine kaldırıldığı harekette nefes alın, kollarınızı indirip başlangıç pozisyonuna dönerken yavaş yavaş nefes verin.

Değerlendirmeler

Eğer yogayı yeni uygulamaya başladıysanız, sertifikalı bir yoga eğitmeninden ders alın. Eğitmen, yoganın karmaşıklıklarını anlamanızda size yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, eğitmen yardımı düzenli olarak yogaya devam etmenizi sağlayacaktır. Haftada 2-3 kez yoga egzersizleri uygulanması vücuda esneklik ve güç kazandırır. Daha güçlü hale geldikçe, sekanslarınıza orta ve ileri asanaları da dâhil edin. Ve son olarak, uygulama sırasında Meditasyon müzikleri tarzında müzik dinleyin. Müzik Tempo konusunda yardımcı olur ve sizi zorlayan pozisyonlarda düşüncelerinizin odak noktası olduğu için egzersizi sizin için daha kolay hale getirir.