Tekrar kilo almanızın ardındaki sebepler

Beslenme düzeninizi değiştirip birkaç kilo mu verdiniz? Kilo verme konusundaki yoğun çalışmalarınızı sabote edebilecek durumları ve bu durumlarla nasıl başa çıkabileceğinizi aşağıda anlattık.

Bunun aksini iddia eden istatistikler bulunsa da insanların kilo vermesi mümkündür. Birçok insan ciddi bir motivasyon, adrenalin, protein diyetleri ya da çeşitli psikolojik ve fizyolojik yöntemler ile istedikleri miktarda kilo verebilir. 

Peki ya bu kilolar verildikten sonra ne olacak? 

Birçok durumda sarkaç eski haline dönecektir. Motivasyonunuz azaldı, adrenalin seviyenizde alçalmalar oldu ve insanlar ne kadar mükemmel göründüğünüzü söylemeyi bıraktı. Tahmin edin, kilo verdikten sonra ne olacak? Muhtemelen eski düzeninize döndüğünüzde tekrar kilo alacaksınız ve başladığınız noktaya tekrar döneceksiniz. 

Toplumun genel problemi kilo verememek değil, verdiği kiloyu geri almaktır.

Verdiğiniz kiloları geri almamanın sırrı belirli bir diyette ya da egzersiz planında saklı değildir. Verdiğiniz kiloları geri almamak daha çok duygu durumunuz, psikolojiniz ve yemeklerle olan ilişkinizle alakalıdır. Aşağıda, verdiğiniz kiloları geri almanıza sebep olabilecek üç durum sıralanmıştır.

İmposter (Sahtekar) Sendromu

Yeni bir eve taşındığınızda, yeni bir araba aldığınızda ya da bilgisayarınızı yenilediğinizde oluşan hissi hepiniz bilirsiniz. Yeni aldığınız şeyden hoşlansanız da onu sizinmiş gibi hissetmezsiniz. Eski ve modası geçmiş bir model de olsa, kusurları da olsa, eski olan sizindir. Bu süreç, kilo verdiğinizde de aynı şekilde işler.

Uzun bir süre boyunca ağır bir vücutla yaşayan birçok insan, kilo verdiğinde aynada gördüğü zayıf kişinin aslında kendisi olduğuna inanamaz. Bu, birçok insanın eski alışkanlıklarına döndüğü kritik bir eşiktir. Bu yüzden kuşkuya düştüğünüz anda bu kuşku ile birlikte kendinizi değersiz hissetmeye başlayabilirsiniz. İnanması zor bir şey de olsa birçok insan kiloluyken kendisini daha iyi hisseder. 

Çözüm: Düzgün bir egzersiz programı ve diyet, vücudunuzu istediğiniz seviyeye getirebilse de yeni vücudunuza alışma sürecinde duygusal durumunuzun ve psikolojinizin buna hazırlıklı olması da hedefinize ulaşmanız konusunda neredeyse yaptığınız diyet ve egzersizler kadar etkilidir. Yardımcı olması açısından, süreç boyunca kendi resimlerinizi çekmeniz yararınıza olabilir. Çünkü bu resimler, size yeni vücudunuza kavuşmak için ne kadar fazla çaba sarf ettiğinizi hatırlatacaktır.

Çektiğiniz eski fotoğrafları, aynada gördüğünüz görüntü ile karşılaştırmak için her sabah birkaç dakikanızı ayırın. Eski haliniz ile yeni halinizi karşılaştırmak yeni halinizin her zaman olmanız gereken kişi olduğuna inanmanızı sağlamanın yanısıra şıklığınızı ve ince görünümünüzü korumanıza da yardımcı olur. Yeni vücudunuzun uğrunda çalıştığınızı ve bu vücudu hak ettiğinizi biliyor olacaksınız. Siz bir sahtekar değilsiniz.

Verdiğiniz Kiloları Geri Almamayı Öğrenmek

Eğer başarılı bir şekilde kilo verdiyseniz, iki şeyi rahatlıkla söyleyebiliriz: 1) Eski yemek yeme ve egzersiz yapma, ya da yapmama, alışkanlıklarınız daha kilolu olmanıza sebep oluyordu ve 2) Beslenme ve egzersiz düzeninizde yaptığınız değişiklikler kilo vermenize, vücudunuzun daha iyi görünmesine ve büyük ihtimalle genel sağlığınızın düzelmesine yardımcı oldu.

Ancak, birçok spor ve beslenme uzmanının hesaba katmadığı bir şey daha vardır: Vücudunuzun yeni halinin muhafaza edilmesi. Bu durum neden sık sık gözden kaçmaktadır? Birçok insan, yeni halini nasıl muhafaza edeceğini bilmez. Bu durum, ya insanların kilo verdikten sonra ne olduğunu umursamaması sebebiyle  ya da yeni oluşturulan vücudu muhafaza etmenin birçok insan için apayrı bir zorluk olmasının sonucudur.

İnsanlar kilo verdikten sonra genel olarak, onlara kilo verdiren beslenme ve egzersiz düzenini benimsemek yerine, eski yaşam tarzlarına ve beslenme alışkanlıklarına dönerler. Mutlu olduğunuz kiloya ve vücut yağ oranına ulaştığınızda neden kilo aldığınızı ve neden kilo verdiğinizi iyice sorgulayın. Ardından ideal kilonuzu hangi stratejiyi kullanarak koruyabileceğinizi açıklığa kavuşturabilirsiniz. Mevcut kilonuzu korumak kilo vermekten kesinlikle daha kolaydır ancak, ideal kilonuzu korumak için efor sarf etmezseniz başlangıçta kilo almanıza sebep olan düzeninize geri dönmeniz ve kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Çözüm: Kilonuzu korumak için uygulayacağınız diyet ve egzersiz programı, kilo verirken tükettiğiniz besinlerin %20 fazlasını, egzersizlerinse %20 azını içermelidir. 

Örneğin, eğer diyetiniz sırasında günlük 1700 kalori almayı hedefliyorsanız, diyet sonrası günlük 2000 kaloriye kadar alabilirsiniz. Eğer kilo verme süreci esnasında haftada 10 saat egzersiz yapıyorsanız (hem ağırlık hem kardiyo), kilo verme süreci sonrası bu miktarı haftada 8 saate düşürebilirsiniz. Bir hafta boyunca bu tavsiyeleri uyguladıktan sonra; vücut ağırlığınızı, bel kalınlığınızı ve ayna karşısındaki genel durumunuzu değerlendirin ve eğer değişen hiçbir şey olmazsa bu süreci bir sonraki hafta için de tekrarlayın.

Eğer iki hafta sonunda bütün ölçümleriniz sabit durumdaysa, kilonuzu korumak için uyguladığınız diyet ve egzersiz programı başarıya ulaşmıştır. Eğer bu egzersiz ve beslenme programı daha fazla kilo vermenize yol açıyorsa durumunuz sabitlenene kadar kalori alımınıza %10 ekleyip egzersizlerinizi %10 azaltabilirsiniz. Ancak eğer kilo almaya başlarsanız ve bel çevreniz genişlemeye başlarsa, ideal muhafaza diyetinizi biraz aşmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda, aldığınız kalori miktarını biraz azaltarak ya da yaptığınız egzersizleri biraz arttırarak ideal muhafaza diyetine kavuşabilirsiniz. 

Muhafaza diyetiniz için gerekli kalori ve egzersiz miktarını ölçmek için iki ile dört hafta arasında bir süre yeterli olacaktır. Ardından yapmanız gereken tek şey, yeni ve yaratıcı besinler  tüketerek yoğun emekler sonucu elde ettiğiniz vücudunuzu korumak olacaktır.

Olumsuz Sosyal Baskı

Her ne kadar çağımız itibari ile bilgisayarlarımıza, telefonlarımıza ve tabletlerimize bağlı yaşamak bize gerçek bir insanın yüzünün neye benzediğini unuttursa da biz oldukça sosyal canlılarız. Bu yüzden, hakkınızda yapılabilecek olumsuz yorumlar bütün eforlarınızı ciddi bir tehlikeye sokabilir. Daha kötüsü, bu olumsuz tepkilerin büyük bir bölümü aileniz ve arkadaşlarınız gibi böyle bir tepkiyi hiç beklemediğiniz kişilerden gelebilir.

Bazı insanların, onlara her şeyi eleştirenler de diyebiliriz, başarılı bir şekilde kilo veren insanlara karşı savaş açmayı sevdiğini biliyoruz. Her şeyi eleştiren bu insanlar verdiğiniz bütün kiloları geri alacağınızı iddia ederler. Kilo verme yönteminizi eleştirmeseler de artık sizinle birlikte pizza yiyememekten ya da yağlı sosları sipariş edememekten şikayet edeceklerdir. 

Bu yorumların altında yatan sebebin bu yorumları yapan kişilerin kendilerine olan güvensizliği olduğunu bilebiliriz. Her şeyi eleştiren insanların başarılı bir kişiden tavsiye almak yerine ona saldırdığını ve o kişiyi bu başarısı için olması gerekenden çok daha az takdir ettiğini biliyoruz. Ancak, duygusal seviyede baktığımızda bu yorumlar kilo vermeyi sürdürmenizi zorlaştırabilir. Neden mi? Çünkü onlar genellikle İmposter (Sahtekar) sendromuna katkıda bulunarak tehlikeli bir döngünün başlamasına sebep olmaktadır.

Çözüm: Eğer arkadaşlarınız kiloluysa ya da egzersiz veya spor ile ilgilenmiyorsa, bir süre sonra onlar gibi hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır. Eğer bir gün bu bakış açısını değiştirmeye karar verirseniz, ya yeni yaşam tarzınızı arkadaşlarınıza uydurmayı seçeceksiniz ya da o arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamanı sınırlandıracaksınız. İlişki kurduğunuz insanlar, spora ve vücutlarına ne kadar düşkünse vücudunuzu daha iyi bir hale getirmeye ve o hali korumaya yönelik hamlelerinizin başarıya ulaşma şansı da bir o kadar fazladır.

Beslenme, vücudunuzu formda tutmanızda önemli bir rol oynar ve neredeyse bütün sosyal etkinliklerin merkezinde durur. Dolayısıyla, toplum içerisindeyken bazı esaslara uymak oldukça önemlidir. Eğer arkadaşlarınız sizin bütün gün boyunca yediğiniz yemeği, her öğün büfelerde yiyorsa kendinizi salata ile sınırlamak son derece zor bir durumdur.

Bazı durumlarda, bir seçim yapmanız gerekmektedir. Bazı insanlar, vücudunuzu değiştirmek istediğinizi anlayacak, buna saygı duyacak ve yeni yaşam tarzınızı sürdürmek için onların desteğine ihtiyacınızın olduğunu bilecektir. Bazıları ise ortalığı velveleye verecek, sizinle dalga geçecek ve size zorla kızarmış mozzarella peyniri dilimleri yedirmeye çalışacaktır. Bu noktada, gerçek dostlarınızın kim olduğunu göreceksiniz.