Tavuk Etindeki ile Sığır Etindeki Kreatinin Kıyaslaması

Kreatin, vücudumuzun doğal olarak ürettiği bir amino asit ya da protein yapı taşıdır. Vücut geliştiriciler ve atletler, atletik performansı artırmak ve kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olmak için creatine takviyeleri alabilir. Ya da doğal oluşumunu artırmak için, kreatin bakımından zengin gıdalar tüketilebilir. Tavuk eti değil ancak sığır eti bu amino asit için iyi bir kaynaktır.

Önemi

Vücudumuz, özellikle halter kaldırma gibi yüksek yoğunluklu ve kısa süreli egzersiz sırasında, enerji olarak kullanmak için kreatini, kreatin fosfata veya fosfokreatine dönüştürmektedir. Sporcu Gıdaları Uluslararası Topluluğu, kreatini yağsız vücut kitlesi ve yüksek yoğunluklu egzersiz yetenekleri isteyen sporcuların kullanabilecekleri en etkili performans arttırıcı besin takviyesi olarak sınıflandırmaktadır. Creatine takviyeleri ayrıca, yüksek trigliserid, kalp hastalarında egzersiz yorgunluğu, kronik obstrüktif pulmoner hastalık ve müsküler distrofi hastalığını tedavi etmek için tavsiye edilebilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, gelişmiş atletik performans dâhil olmak üzere, bu koşullardan herhangi biri için kreatin kullanımını destekleyen kanıtların tutarsız olduğuna dikkat çekmektedir. Kreatin takviyeleri sadece Doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Tavuk ve vücut

Kaynakları

Vücudumuz karaciğer, böbrek ve pankreasta bulunan diğer amino asitlerden, ihtiyacımız olan kreatinin yaklaşık yarısını üretmektedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, en iyi doğal kreatin üretme kaynağının geyik eti olduğunu belirtmiştir. Göğüs biftek veya dana fileto gibi yağsız kırmızı et, her 16 gr porsiyonda 2 gr creatine içermektedir. Ringa, somon ve ton balığı gibi balıklar da, diğer zengin kreatin kaynaklarıdır. Tavuk ve diğer kümes hayvanları çok az creatine içerir.

Kalitesi

Sığır kreatin içermesine rağmen, bazıları pişirme işlemi sırasında yok olur. Aslında bu, pişirme yöntemine bağlı olduğu kadar, etin kesimine ve son sıcaklığa bağlıdır, bu yüzden pişmiş sığır eti tükettiğinizde ne kadar kreatin aldığınızdan emin olmazsınız. Tavuk bir kreatin kaynağı değil fakat zengin bir protein kaynağıdır.

Dozaj

Sporcu Gıdaları Uluslararası Topluluğu, üç gün için vücut ağırlığının kilogramı başına 3 gram kreatin ,sonrasında günde 3-5 gram arasında kreatin almanın, vücuttaki stoklarını artıracağını ve en etkili şekilde korumayı sağlayacağını belirtmiştir. Bu öneriye göre, 150 kiloluk bir kişi için üç günlük ihtiyaç miktarı günde yaklaşık 20 gramdır. Bu miktarı elde etmek için günlük 10 kg’dan fazla sığır eti tüketilmelidir ki bu da imkânsız bir miktardır. Hatta günde 3-5 gram kreatin elde edilmesi için bile günlük 1 kilodan fazla sığır eti tüketilmelidir. Tavuk eti, kreatin düzeyinin artırılmasına yardım etmemektedir. Bu sebeple toz haldeki kreatin takviyeleri, yüksek dozda tüketmek için daha etkili bir yoldur, ancak kullanmadan önce  doktora danışılmalıdır.