Taurinenin tıbbi yararları

Taurine, karaciğerinizde sisteinden yapılan bir amino asittir. Uygun beyin fonksiyonu için ve diğer amino asitlerin sentezi için vücudunuzda bu amino asit gereklidir. Taurine; magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineral besinlerin sindiriminde de rol oynar ve bazı antioksidan özelliklere sahiptir. Taurini bazı diyet kaynaklarından elde edebilirsiniz ve bir saplık takviyesi olarak da tüketebilirsiniz. Bununla birlikte, taurine içeren sağlık takviyelerini tüketmeden önce bir tıp uzmanına danışın.

Taurinenin Fizyolojik ve Terapötik Rolü

Yayınlanan bir dergiye göre, taurine antioksidan özelliklere sahiptir ve maküler dejenerasyonu ve diğer göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, taurine kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi düşürebilir, karaciğerinizde detoksifikasyonu artırabilir. Taurine, kalp kası fonksiyonunu destekler ve korneal hücreleri ultraviyole ışınlardan koruyabilir. Ayrıca; taurine, yorgunluğa neden olabilen laktik asit birikimini azaltabilir.

Taurine Özellikleri I

Yayınlanan bir dergiye göre, taurine takviyesi sportif performansı artırabilir. Ayrıca, kafeinle birleştirildiğinde taurine zihinsel performansı artırır. Taurine kanalların dış bölümünü, az ışıkta görmenizi sağlayan gözlerinizdeki hücreleri korur. Taurine, kardiyovasküler fonksiyonu da destekler ve sinir aktarımını ayarlamaya yardım eder. Bununla birlikte; taurine,nörotransmitterlerin ve tiroid hormonlarının uygun fonksiyonu için gerekli bir bir işlem olan sülfatlaşmayı artırır.

Taurine Özellikleri II

Yayınlanan bir dergiye göre; nöbetlerden şikayetçi bireyler, günde üç kez 500 mg taurine takviyesi olarak taurineden yararlanabilir. Ayrıca, taurine de safra asidi konjugasyonunu kullanır ve safra asidi sentezini uyarır. Taurine, günde 2 g’a kadar dozla ilişkili bilinen bir yan etkiye sahip değildir. Ayrıca, taurinin vücudunuzda diüretik fonksiyonu bulunmaktadır. Kal kaslarınızı da güçlendirir ve uygun kalsiyum dengesini korumak için vücudunuza yardım eder.

Kaynaklar

Taurinenin besin kaynakları deniz mahsulleri, kabuklu deniz ürünleri, et, anne sütü, mandıra ürünleri, kümes hayvanları eti ve yumurtadır. Yayınlanan bir dergiye göre, her besinin yendiği bir diyette ortalama günlük alım yaklaşık 58 mg’dır. Diğer taraftan, mutlak veganlar ve vejeteryanlar diyet kaynaklarından taurine alamaz. Vücudunuz idrarla aşırı taurineyi vücuttan dışarı atacaktır.