Taurine ve baş ağrıları

Taurine, balık ve ette bulunan bir amino asittir. Vücudunuz bu amino asiti, kanınızdaki mineral tuz ve su seviyelerinin düzenlenmesinde ve uygun beyin gelişiminde kullanır. Vücudunuz diğer amino asitlerden daha çok taurine içerir. İnternetteki bir web sitesine göre, günde 3,000 mg’a kadar takviye taurine dozu güvenlidir. Bununla birlikte, Migren şikayetiniz varsa taurine alım sürecini izlemek isteyebilirsiniz.

Migren Baş Ağrıları

Migren; kusma, ishal, bulantı, bulanık görüş, sersemlik, sese ve ışığa karşı hassasiyet gibi diğer semptomlara eşlik eden zonklama ve başın bir kısmında ağrıyla karakterize edilen şiddetli Baş ağrısıdır. Migrenin tam olarak nedeni kesin olmamasına rağmen, çevresel ve genetik faktörleri içerme olasılığı yüksektir.

Taurine ve Migren

Taurine seviyeleri, migrenden şikayet eden insanların kanında ve serebrospinal sıvısında yüksektir ve bu bireylerin idrarında düşüktür.  Temmuz 1982 tarihinde yayınlanan bir dergideki çalışmaya göre, migren sırasında taurine seviyesi migrenden sonraya kıyasla daha yüksektir. Bu alanda daha fazla araştırma gerekmesine rağmen, migren ağrılarına neden olan biyolojik süreçlerde taurine yer alabilir.

Tedavi

Migren baş ağrılarınızı kontrol etmeye yardımcı olmak için doktorunuz ağrı kesici veya önleyici bazı türde ilaçları reçetelendirebilir. Her gün baş ağrısı çekmeniz migreninizi neyin tetiklediğini tespit etmenize yardımcı olabilir ve böylece bu durumlardan kaçınabilirsiniz; yeterince uyumak ve kas rahatlatma egzersizleri yapmak şikayetçi olduğunuz migren sayısını sınırlandırmaya da yardımcı olabilir. Riboflavin, koenzim Q10, krizantem, magnezyum ve öksürük otu gibi takviyelerin alınmasının yanı sıra nöropati, Akupunktur ve masaj gibi diğer alternatif tedaviler migrene yardımcı olabilir.

Dikkate Alınacak Hususlar

Bu takviyeler sizin için güvenli olmadığından, migren ağrılarınızı tedavi etmek için herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışın. Taurinenin migren üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmalar halen preliminerdir ve sağlık kalmak için belirli miktarda taurine tüketmeniz gerekir, bu nedenle tüm taurine kaynaklarından kaçınmayın.