Taurine Tozu Nedir ?

Taurine biftek gibi protein açısından zengin besinlerde bulunmasına rağmen, bu amino asidi toz haline getirilmiş takviyelerde de bulabilirsiniz. Taurine tozu sporcular için popüler bir takviyedir. Oldukça ucuzdur ve araştırmacıların tüm besinlerden daha çok fiziksel yararı olduğunu belirttiğini amino aisidin daha uygun bir kaynağı olabilir. Taurine tozu yararlı olmasına rağmen, bu takviyeyi veya diğer takviyeleri kullanmadan önce doktora danışmalısınız.

Taurine nedir?

Taurine, proteinin moleküler yapı blokları sınıfından biri olan bir amino asittir. Tüm amino asitler farklı fonksiyonlara sahiptir ve taurinin ana fonksiyonlarından biri kas hücrelerine uygun seviyede su sağlamaktır. Egzersizler, kaslarınızda taurinenin depolanmasını azaltır. Bu durum taurine tozunu popüler bir spor takviyesi haline getirir. İnetmetteki bir web sitesinde beslenme uzmanı Katherine Zeratsky’ye göre; taurine, sinir sisteminizin gelişiminde de yer almaktadır ve antioksidan gibi davranabilir.

Taurine Tozu ve Egzersiz Kazanımı

Fiziksel egzersiz ve sigara kullanımı gibi diğer harici faktörler serbest radikallerin üretimini destekleyebilir. Bu moleküller hücrelerinizde oksidatif hasara yol açabilir. Taurine tozu kullanıyorsanız, bu hasarın bir kısmından kaçınabilirsiniz. Ocak 2011 tarihinde bir dergide yayınlanan çalışmada, taurine takviyesinin egzersizle desteklenen oksidatif hasar miktarını azalttığı bulunmuştur.

Taurine ve Testosteron

Sporcular için taurine tozunun diğer bir olası yararı, hormonel değişklikleri destekleme yeteneğine sahip olmasıdır. Haziran 2010 tarihinde bir dergide yayınlanan çalışmaya göre, taurine takviyesi testosteron üretimini artırabilir. Testosteron kas gelişimini ve yağ kaybını artırabilir.

Taurine ve Kavrama

Fiziksel yararların desteklenmesine ilaveten, taurine tozu psikolojik avantajlar da sağlayabilir. Dr. Susan M. Kleiner’ın “Power Eating” besinsel el kitabında açıkladığına göre, taurine zihinsel performasın, dikkatin ve iyi duygudurumunun artmasını destekleyebilir.