Taurine kalbe nasıl yarar sağlar?

Kalp, vücuda kan pompalamaktan sorumlu müsküler bir organdır. Koroner arter hastalığı, Aritmi, enfeksiyonlar ve doğuştan hasarlar gibi durumlar organın fonksiyonunu etkileyebilir. Yaygın olarak kan damarlarında plak oluşumundan, kalp kaslarının kalınlaşmasından veya patojenik mikroorganizmalardan kaynaklı kalp hastalıkları ortaya çıkar. Genetik, diyet ve fiziksel etkinlik kalp hastalığının ortaya çıkmasında önemli bir rol oynar. Düzensiz kalp atışı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve baş dönmesi yaygın semptomlardır ve tedavileri ilaç ve ameliyattır. Taurine gibi belirli takviyeler kalp hastalığının önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabilir.

Taurine Hakkında

Taurine beyinde, kalpte, gözde ve trobositlerde bol miktarda bulunan sülfür içeren bir amino asittir. Balık, et, kümes hayvanı ve mandıra ürünleri gibi besinlerden elde edilebilir. Vücudunuz, vitamin B-6 varlığında Sistein ve metionin gibi diğer amino asitlerden taurine sentezleyebilir. Ayrıca, doktorunuz kalp hastalığını önlemek veya tedavi etmek için günde 6 g’a kadar taurine takviyesi önerebilir. Takviyeler fiziksel direnci, su dengesini artırmaya ve kataraktı önlemeye de yardımcı olur.

Taurine ve Kalp Fonksiyonu Arasındaki Bağlantı

Taurine, vücuttaki su ve mineral seviyesini düzenleme ve mitokondrideki proteinin ifade edilmesi yeteneğine sahiptir. Mayıs 2008 tarihinde bir dergide yayınlanan çalışmaya göre, hücre ölümünü de engeller ve böylece kalp kaslarının yapısının ve fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur. Ocak 2010 tarihinde yayınlanan bir dergide diğer bir çalışmada, taurinenin kan basıncını düşürebildiği de ortaya çıkmıştır. Önemli antioksidan etkinliğine de sahiptir; kalp hücrelerinin ve dokuların serbest radikal aracılığıyla hasarını önleyebilir. Aralık 2009 tarihinde bir dergide yayınlanmış makalede; taurinenin, kalsiyum iyon konsantrasyonundaki değişiklikleri düzenlediği ve kalp kaslarının kasılma fonksiyonunu korumaya yardımcı olduğu yazılmıştır.

Yan Etkiler

Taurine takviyelerinin kullanımı genel olarak güvenlidir; erişkinlerde ve çocuklarda ana yan etkiler bildirilmemiştir. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu tarafından Şubat 2009 tarihinde yapılmış basın bültenine göre, günde 1 kg vücut ağırlığı başına 1,000 mg’a kadar taurine genel olarak güvenlidir.

Önlemler

Kalp hastalığını önlemek veya tedavi etmek için taurine takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu takviyelerin reçeteli ilaçlarınızla değiştirilemeyeceğini unutmayın. Önceden mevcut durumlarla veya aldığınız ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirin.