Taurine Güvenli Mi ?

Amino asitler proteinin yapı bloklarıdır. Fiziksel fonksiyonları gerçekleştirmek için vücudunuzda yaklaşık 22 birincil amino asit kullanılmaktadır. Vücudunuz taurine üretebildiğinden, temel olmayan bir amino asit olarak kabul edilir. Taurine, özellikle kalp ve iskelet kaslarında olmak üzere tüm vücudunuzda bulunmaktadır. Enerji içeceklerinde taurine kullanımı, taurinenin güvenliliğine ilişkin soruları artırmıştır.

Geçmiş

Taurine, vücudunuzda en çok miktarda bulunan amino asitlerden biridir ve 1827 yılında keşfedilmiştir. Özellikle beyinde olmak üzere yüksek miktarda bulunmaktadır. Taurine, sindirim maddesi olan safrada da mevcuttur. Karaciğeriniz safra üretir ve bu safrayı safra kesesi olarak bilinen küçük bir organda depolar. Yağ içeren besinler tükettiğinizde, safra emülsiyon yapmaya yardımcı olur ve absorpsiyon için yap asitlerini yağa parçalar.

Risk Değerlendirmesi

Beslenmeden sorumlu kuruldaki araştırmacılar, sağlıklı erişkinler için taurine güvenliliğini değerlendirmek üzere mevcut klinik verileri gözden geçirmiştir. Bu araştırmacılar, yaygın şekilde OSL olarak bilinen gözlemlenmiş güven seviyesini tayin etme çalışmasındaki olumsuz sağlık durumlarına bakmıştır. Nisan 2008 tarihinde yayınlanmış bir dergideki kurul değerlendirmesine göre, günde 3 g’a kadar alınan takviye taurine güvenli olarak kabul edilir.

Enerji İçeceklerinde Taurine Güvenliliği

Enerji içecekleri hızlı kalp atışı, sinirlilik ve baş ağrıları gibi yan etkilerle ilişkilendirilmektedir. Nova Southeastern Üniversitesindeki College of Pharmacy’de araştırmacılar, enerji içeceklerinde taurine güvenliliğini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Mayıs 2008 tarihinde bir dergide yayınlanmış mevcut klinik verilerin değerlendirlmesine göre, enerji içeceklerinde taurine güvenlidir ve yan etkilere katkı sağlamaz. Değerlendirmede, enerji içecekleriyle ilişkili yan etkilere katkı sağlayan yüksek seviyede kafein ve şeker de bulunmuştur.

Enerji İçeceklerinde Taurine Fonksiyonu

Beyninizde yüksek konsantrasyonda taurine bulunmasına rağmen; araştırmacılar, nöral fonksiyonunu açıklamada yetersiz kalmıştır. Ocak 2008’de bir dergide yayınlanan çalışmada, taurinenin potens GABA reseptör aktivatörü olduğu bulunmuştur. GABA, beyninizin birincil engelleyici nörotransmitteridir ve sinir sisteminizi sakinleştirme görevi yapar. Bu durum; enerji içeceğindeki taurinenin, kafeinin uyarı etkilerini dengelemeye yardımcı olabildiğini ve böylece sinirli hissetmeden tetikte olmanızı sağladığını göstermektedir.