Taurine enerji verir mi?

Taurine, çoğu kişinin her nasılsa enerjiye veya konsantrasyona katkı sağladığına inanılmasına öncülük eden enerji ve spor içeceklerinde bulunan yaygın bir maddedir. Taurinenin genel olarak iyi hissetmeyi, konsantrasyonu ve hafızayı geliştirebildiğine dair kanıt bulunmaktadır ancak bu durum vücuttaki birincil amacı değildir. Ayrıca; taurine daha çok, çoğu vücut sisteminin çalışmasında ve idamesinde önemli bir rol oynamak için bu vücut sistemlerini istila eden çok yönlü bir kimyasaldır.

Taurine

Vücut taurineyi doğal olarak üretebildiğinden temel olmayan bir amino asittir. Karaciğer; piridoksin veya vitamin B-6, kofaktörler olarak çinko ve manganez kullanarak Sistein sülfünik yolu yardımıyla sisteinden taurine oluşturur. Alternatif olarak; diğer amino asitler alanin ve glutamik asit, taurine absorpsiyonunu engelleyebilir. Monosodyum glutamat (MSG) glutamik asit içerir ve uygun şekilde taurine absorpsiyonunu da önleyecek ve genel taurine seviyesini azaltacaktır. Taurine içeren besinler et, balık ve organ etidir; anne sütünü de doğal olarak içerir.

Fonksiyonlar

Taurine, vücudunuzdaki hücrelerde bol miktarda mevcuttur. Beyinde nöroransmitter olarak ve hassas membranlar için tampon olarak görev yapar. Stres dolu durumlarda adrenalinle ve duruma bağlı uyarıcı ve kısıtlayıcı olabilen asetikolin ile ikili şekilde davranan uyarıcı bir hormon olan norepinefrinin serbest bırakılmasını bastırdığından engelleyicidir. Kardiyovasküler sistemde, kas sağlığını ve işlevselliğini korumak için kalsiyumun kullanılmasına katkı sağlar. Ayrıca; yayınlanan bir dergideki makalede Mi-Ja Choi ve Nancy M. DiMarco’ya göre, klinik bir çalışma taurinenin kalsiyum eksikliği olan sıçanlarda kemik minerali yoğunluğunu artırdığını doğrulanmıştır. Bu nedenle; taurine, vücudunuzda genel kalsiyum kullanımına doğrudan katkı sağlayabilir. Taurine göz sağlığına da katkı sağlar; yayınlanan bir dergide Carl Pfeiffer, Ken Blum ve Richard Smayda’ya göre adım adım göz dejenerasyonundan şikayet edenler anormal taurine seviyesi göstermektedir.

Etkileşimler ve Yan Etkiler

Taurine, aşırı taurine üretenlerde mide asidini artırabilir. Bu nedenle, ülseri olan kişiler diyetlerini taurineyle desteklemekten kaçınmalıdır. Diğer besinlerle ilgili olarak taurine; potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyumun aktarılmasına yardımcı olur. SMi-Ja Choi, Jung-Hee Kim ve Kyung Ja Chang’a göre; hiperlipidemik sıçanları kapsayan klinik çalışmalarda kanıtlandığı gibi, taurine kolesterol seviyesini de düşürebilir.

Sonuç

Taurinenin, sürekli veya enerjideki artışla değişebilen hafızayı, konsantrasyonu ve duygudurumu iyileştirebildiğine dair kanıt bulunmaktadır. Bununla birlikte, taurine enerji sağlamaz; vücut taurineyi glukoza dönüştürmez ve her hücrede bulunmasına rağmen bu hücreleri beslemez. İnternetteki bir web sitesine göre; bu şikayetlerin doğruluğu tam olarak bilinmemesine rağmen, taurine sportif ve zihinsel performansı da geliştirebilir.