Taurin pişince etkisini kaybeder mi?

Aslında bir sülfonik asit olan Taurin, çoğu insan tarafından aminoasit zannedilir. Fakat taurin, ne olduğunun önemi olmaksızın vücuda alınması gereken bir maddedir çünkü kalp-damar sistemi, hormon salgısı ve kas gelişimi gibi çeşitli vücut süreçlerinde kullanılır. İnsanlar için taurin hayati bir besin olmasa da kediler ve kuşlar için hayatidir. Deniz mahsulleri ciddi oranda taurin içerir fakat pişirildiklerinde içlerindeki taurin büyük oranda hasar görür. Taurin eksikliği insanlarda pek sık görülen bir durum değildir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz fakat taurin eksikliği evcil hayvanınız için oldukça önemli bir sağlık sorunudur. 

Taurin

Taurin, hayvan derisinde bolca bulunur. Salgı maddelerinin ana bileşenidir ve yağların sindirimini kolaylaştırması için safra kesesinden ince bağırsağa salınır. Aynı zamanda bir antioksidan, kalsiyum düzenleyici ve hücre sıvılarının basınç düzenleyicisidir. Taurin, pankreasınızda sentezlenir fakat bu maddenin beslenme yoluyla alınması oldukça önemlidir. Et ve deniz mahsullerinde bolca bulunur fakat sebze ve meyvelerde bulunmaz. Bu yüzden vejeteryanlardaki taurin seviyesi oldukça düşüktür.

Taurin ve Pişirilmesi

Taurin, yüksek sıcaklıkta parçalanır ve yok olur; bu yüzden, fırın ya da mangalda pişirilen et ve deniz ürünlerindeki taurinin en az yarısı kaybolacaktır. Taurinin erime noktası, birçok fırın ve mangaldaki sıcaklıktan çok daha yüksektedir fakat buradaki sorun, taurinin erimesi değil moleküler yapısındaki ufak değişiklikler sonucunda etkisini kaybetmesidir. Günlük tavsiye edilen taurin miktarını hesaplamak oldukça zordur çünkü pişirilme yöntemine ve yenilen etin ne olduğuna göre alınan taurin oranı da değişir. Örneğin; tavuk butu, tavuk göğsüne kıyasla daha fazla taurin içerir; bunun yanında, tavuk butunun yüksek sıcaklıkta ve uzun süre pişirilmesi de içerdiği taurini büyük oranda yok edecektir.    

Taurin Eksikliği

Taurin, pankreasta az da olsa sentezlendiğinden taurin eksikliği, pek hissedilen bir durum değildir. Fakat kediler, kendi taurinlerini sentezleyemezler. Evcil hayvanınızın taurin ihtiyacını düşünüyorsanız, taurinin pişirildikten sonra eklendiği kaliteli kedi mamalarını tercih edin. Taurin eksikliği kedilerde görme kaybına ve körlüğe yol açabilir. Yetersiz miktarda taurin de kedinizde tüy kaybına, diş çürümesine ve kalp rahatsızlıklarına sebep olacaktır. Ayrıca, taurinin birçok enerji içeceğine ve besin takviyesine eklendiğini unutmamak gerekir fakat enerji ve dayanıklılık arttırıcı özellikleri hakkındaki pazarlama stratejilerini destekleyen yeterli sayıda bilimsel araştırma yapılmamıştır.  

Taurin Hakkında Tavsiyeler

Taurin eksikliği insanlar tarafından pek bilinen bir durum olmasa da taurinin vücut süreçlerinde önemli bir rolü olduğunu söylemiştik. Taurinin kan plazmasındaki oranı, kişinin beslenme alışkanlıklarına göre değişir. Japon kültüründe oldukça yaygın olarak tüketilen çiğ balık, mükemmel bir taurin kaynağıdır fakat balık pişmemiş olduğundan ufak da olsa parazit oluşumu riski bulunur. Bunun haricindeki çiğ etler, yaygın olarak tüketilmez ve bakteriyel iltihaplara yol açabilecekleri için uzak durulması tavsiye edilir. Deniz mahsulleri ve balık etini düşük sıcaklıkta yavaş yavaş sote yapmak, içerdiği taurin miktarını büyük oranda korumasını sağlarken parazit oluşumu riskini de ortadan kaldırır. Mikrodalga fırının uyguladığı radyasyonun taurin üzerindeki etkisi bilinmemektedir.