Tatlı Su Çipurası Nasıl Pişirilir?

Tatlı su çipurası fazla pahalı olmayan ve oldukça kolay bulunabilen bir balıktır. Çok lezzetli bir balık olmadığı için genellikle çeşniler ya da çeşitli yiyecekler ile birlikte servis edilir. Jambon ve adaçayı ile servis edilen tatlı su çipurası besleyici, basit ve lezzetli bir seçimdir.

Kalori içeriği

Jambon ve adaçayı ile servis edilen tatlı su çipurası nispeten düşük kalorili bir yiyecektir. Jambon ve adaçayı ile birlikte fileto halinde servis edilen 100 gramlık bir porsiyon sadece 165 kalori içerir. Bu miktar, ortalama bir bireyin bir gün içerisinde alması gereken kalorinin yüzde 8’idir. Jambon ve adaçayı ile servis edilmiş 100 gramlık bir tatlı su çipurası yiyerek elde ettiğiniz kaloriyi yakmak için 17 dakika basketbol oynamanız ya da saatte 12 km hızla 10 dakikaboyunca koşmanız yeterlidir. “Gurme” dergisinde verilen tarife göre bu yemek yapılırken kullanılacak malzemelerin tamamı: 900 gram derisiz tatlı su çipurası, 120 gram jambon, 12 yaprak adaçayı ve 4 çay kaşığı zeytinyağıdır. Porsiyonları arttırmak ya da azaltmanın kalori içeriğini değiştireceğini bilmenizde fayda var. 

Protein içeriği

Tatlı su çipurası tıpkı diğer balıklar gibi protein bakımından zengin bir besindir. Bu tarifte yer alan jambon da önemli bir protein kaynağıdır.  Jambon ile birlikte fileto halinde servis edilen 100 gramlık tatlı su çipurası 29 gram protein içermektedir. Bu bir yumurtada bulunan protein miktarının yaklaşık olarak beş katıdır.

Yağ içeriği

Her ne kadar tatlı su çipurası çok az yağ içerse de, jambon ve adaçayı ile servis edildiğinde jambon ve zeytinyağı gibi çeşitli yağ kaynakları içermektedir. Jambon ve adaçayı ile birlikte servis edilen 100 gramlık fileto, 6.25 gram yağ içermektedir. Yağ, kalori değeri yüksek bir besindir ancak sağlığınız için son derece önemlidir. Çünkü yağlar vücudunuzun büyümesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynar.

Tatlı Su Çipurası

Karbonhidrat içeriği

Eğer düşük karbonhidratlı bir beslenme planınız varsa, bu tarif sizin için çok iyi bir seçim olabilir çünkü jambon ve adaçayı ile servis edilen tatlı su çipurası karbonhidrat içermez. Karbonhidrat tüketimini azaltmak kilo vermenizi sağlayabilir ancak karbonhidratların, vücudunuzun birincil enerji kaynağı olduğunu unutmamanızda fayda var. Bir karbonhidrat çeşidi olan diyet lifi, sindirimi kolaylaştırması sebebiyle sağlığınız için hayati bir önem taşır.