Tarihi Rüyaların Anlamları Neler ?

Tarihi rüyalar tabir edilirken, tek başına görülen rüyaya odaklanmak doğru bir yaklaşım değildir. Rüyanın içindeki diğer eylemler ve nesneler de dikkate alınmalı ve bir bütün olarak yorumlanmaya çalışılmalıdır. Bu açıdan bakıldığında rüyada tarihi bir olay görülmüşse, sadece bu olayın ne ifade ettiğine bakmak yerine, o olay hangi tarihte olmuştur, hangi mevsimde olmuştur, nerede olmuştur, olayın kahramanları kimlerdir, tarihi oluşturan sayıların bir anlamı var mıdır, vb. birçok nesnenin yorumları da harmanlanarak Rüya o şekilde yorumlanmalıdır.

Elbette genel yaklaşım tarihlerin, belirli bir zamanı işaret ettiği yönünde olmuştur. Tarihi ifade eden tüm sayılar tek tek tabir edilir. Unutulmamalıdır ki rüyalar her zaman ileride olabilecek olaylar hakkında ipuçları verecek değildir. Günlük yaşantı içinde o günlerde yaşanan ne varsa rüyalara girebilir. Bir rüyayı yorumlamak, en az kahve falına bakmak kadar beceri gerektiren bir iştir. O anda söylenecek şeyler, yıllarca biriktirilen bilginin ve deneyimin sonucudur. Ancak herşeye rağmen rüyayı tabir eden, karmaşık ve içinden çıkamadığı bir rüyayı yorumlamakta zorlanıyorsa, en güzel yaklaşım rüyanın iyimser olarak yorumlanmasıdır.

Rüyada İstanbul’un Fethini Görmek

Diyelim ki bir kimse rüyasında İstanbul’un fethini gördü. O sırada kendisi de surlara tırmanıyordu, savaşıyordu ve sonunda Fatih Sultan Mehmed ile birlikte Ayasofya’ya doğru yürüyordu.

İstanbul’un fethi, bir çağın kapandığı yeni bir çağın başladığı, insanlık tarihi açısından çok önemli bir olay. Bu rüya yorumlanırken, çok yakın zamanda o kimsenin yaşantısında çok önemli değişikliklerin olacağı ifade edilir. Diğer taraftan rüyada Fatih Sultan Mehmet’in görülmüş olması, o kimsenin büyük sıkıntılarla yüzyüze kalacağı, ancak gösterilecek çaba ve sabır ile bunun üstesinden geleceği şeklinde yorumlanır. Bunun yanında fatih, kelime olarak fetheden demektir. Rüyada Fatih ismini duymak, rüyayı gören bekar bir kız ise, yakında bir erkeğe gönül vereceğine, bekar bir erkek ise hoş bir bayanla karşılaşacağına işarettir.

Gelelim yıl konusuna. Rüyadaki olay 1453 yılında geçiyor. Rüyayı gören kişi o yılı yaşıyor. Genel olarak rüyalarda eski bir yılı görmek, ruh halinde ortaya çıkacak değişikliklere ya da başkaları ile yaşanacak sıkıntılara işaret eder. Ancak rüyada görülen yıl bir zorluk, mücadele içeriyorsa, ki rüyada görülen bir savaştır, bu rüya genelde hayra yorulur.

Rüyada Kurtuluş Savaşı’nı ve Atatürk’ü Görmek

Diyelim ki bir kimse rüyasında kendisini Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk ile birlikte gördü. Siperlerde, top mermileri altında, süngü savaşları yapıyordu. Derken zafer kazanılır, düşman kaçar.

Önce rüyada görülen savaş, rüya gören kişinin yaşamla mücadelesini ifade eder. Savaş kazanılmışsa, o kişinin de kazancının artacağı, işinin büyüyeceği, mutluluğunun ve aile huzurunun artacağı şeklinde yorumlanır. Rüyada kılıçla savaştığını görmek, ki rüyada süngü savaşı görülmüştür, iş yaşamında rakiplerini çok geride bırakacağına işarettir. Rüyada görülen silahlar, o kişinin itibarının yükseleceği şeklinde değerlendirilir. Silah, emniyet ve kurtuluş olarak yorumlanır. Rüyada düşman görmek ise çalışma hayatındaki her türlü güçlüğün üstesinden gelineceği ve başarıya ulaşılacağı şeklinde yorumlanır. Rüyada düşman görmek her zaman hayra yorulur. İşteki sıkıntılı insanlara sonunda söz geçirmeye başlanacağına işarettir.

Kurtuluş savaşı 1922 yılında olmuştu. Bu ise yine hayra yorulur. Çünkü genellikle rüyada çift rakamlı yılları görmek hayra yorulurken, tek rakamlı yıllar sıkıntıya ve üzüntüye işarettir.

Atatürk, kararlılık, güç, devrimcilik, ülkesini ve milletini sevmek, çağdaşlık ifadesidir. Bu nedenle rüyada Atatürk’ü görmek, inisiyatif kullanma, güç, yetki ve kontrol yeteneklerinin güçleneceği şeklinde yorumlanır.

Sonuç

Görüldüğü gibi tarihi rüyalar yorumlanırken, o rüyada görülen diğer olaylar, kişiler, yer, tarih ve nesneler bütünüyle dikkate alınırsa, yorum daha bir anlam kazanacaktır.